Mühendislik Fakültesi Öğrencilerinin Staj İmkanı Genişletiliyor

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) ile Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri için 2011 yılında başlatılan ‘Dönem İçi Staj Programı’nın yeni süreçte daha verimli hale getirilmesi amacıyla toplantı...

Mühendislik Fakültesi Öğrencilerinin Staj İmkanı Genişletiliyor
19 Mayıs 2016 Perşembe 01:43

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) ile Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri için 2011 yılında başlatılan ‘Dönem İçi Staj Programı’nın yeni süreçte daha verimli hale getirilmesi amacıyla toplantı düzenlendi.

    Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıda, iş dünyası ve akademik çevrenin karşılıklı beklentileri masaya yatırıldı. Staj programını tamamlayıp iş hayatına atılan ve stajı devam eden öğrenciler yaşadıkları tecrübeleri aktardı.

    2011 yılında başlatılan dönem içi staj programına, Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde son sınıfları olan yedi bölümden beş tanesi iştirak ediyor. BUSİAD üyesi 41 firma staj için öğrencilere 204 kontenjan ayırdı, Mühendislik Fakültesi ise bu kontenjanın 177’sini karşıladı. Şu ana kadar program kapsamında 77 proje yürütüldü. Öğrencilere staj imkanı sağlayan firma sayısının artırılması istendi.

    Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurettin Yavuz, “Bu program sayesinde ‘naylon’ tabir ettiğimiz, yaz aylarında yapılan ve kesinlikle amaca hizmet etmeyen stajlar ortadan kalktı, mühendis adaylarına yakışır bir ortam oluştu.” dedi.

    BUSİAD Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Oya Coşkunöz Yöney ise iş hayatında pratik ile teoriği birleştirmeden belli bir noktaya gelebilmenin zorluğuna dikkat çekti. Öğrencilere, “Kendinize ileride iş olanakları hazırlayacak şekilde fırsat yaratmanız çok önemli. Dolayısıyla sizlere bu fırsatı sunan staj programımızı iyi değerlendirin” diye seslenen Yöney, BUSİAD’ın Uludağ Üniversitesi ile birlikte hazırladığı seminer programlarının da öğrencilerin kişisel ve mesleki gelişimine büyük katkıda bulunduğunu vurguladı.

    BUSİAD’a yıllardır yaptığı paydaşlık için teşekkür eden Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek de, gelişen teknoloji sayesinde teorik bilgiye ulaşmanın çok kolay olduğu günümüzde, üzerinde durulması gereken noktanın iş dünyasının istediği beceri ve davranışları kazanabilmek olduğunu anlattı. BUSİAD ile Üniversite'deki eğitimin şekillenmesi noktasında ciddi işbirliği yaptıklarını kaydeden Dilek, bir öğrenci için en önemli kazanımın; okul sonrası kullanabileceği mesleki teknik eğitim bilgisi ve becerisi olduğunu vurguladı.

    Dilek, UÜ dışındaki hiçbir üniversitede, böylesine amaca hizmet eden, kapsamlı bir staj programı olmadığına da işaret etti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.