Mülakat Mağduru Eğitimbirsen Üyelerinden İstek

Memursen'e bağlı Eğitim-Bir-Sen, MEB Görevde Yükselme Yönetmeliklerine ve hukuksuz, şaibeli şube müdürlüğü atamalarına sessiz kalmış, binlerce üyesinin mağdur olmasına sebep olmuştur. Hem atanan hem de atama bekleyen mağdurlar hem aile bütünlüğü hem de özlük hakları hususlarında zarara uğramıştır. Zira mülakata girenlerin %82′si Eğitim-Bir-Sen üyeleri oluşturmaktadır.

Mülakat Mağduru Eğitimbirsen Üyelerinden İstek
01 Ağustos 2014 Cuma 09:31

    Peki aynı memur konfederasyonuna üye olan Sağlık-Sen ne yaptı? Haktan, hukuktan yana tavır alarak üyelerinin yararına politikalar, eylemlere gerçekleştirdi.

Sağlık Sen'in açtığı dava sonucunda Danıştay, Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Genel Yönetmeliğinin bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.
Danıştay Yönetmelikte yer alan;


  1) “ İlçe İdare Şube Başkanlıkları ile bunlarla aynı düzeydeki diğer görevlere “ şeklindeki düzenlemenin yönetmelik kapsamından çıkarılan kadroların belirsiz bir şekilde genişletilmesine neden olduğu ve objektif kurallar çerçevesinde atama yapılmasını ortadan kaldıracağından dolayı,


  2) “Görevde yükselme suretiyle atanacak personel için bulunduğu kurumda veya diğer kurumlarda alt görevlerde çalışmış olma şartı ve süresi arayabilir.” cümlesindeki “arayabilir” ibaresiyle kurumda çalışmış olmanın bir şart olmaktan çıkarıldığı, böylelikle objektif bir kriteri düzenleyen hükmün ortadan kaldırılarak, liyakat, kariyer ve eşitlik ilkelerine uygun olmayan atamalara sebep olacağından,


  3) “Yazılı sınavda başarı puanının en az kaç olması gerektiği kurumlarca belirlenir ve duyuruda belirtilir.” Hükmünün de farklı başarı puanları belirlenmesine neden olabileceği ve eşitlik ilkesi konusunda tereddütler oluşturduğu,

Gerekçesiyle yürütmesinin durdurulmasına karar verildi.


    Bu değişiklik sonrası ilgili maddelerin iptaline karar verilmesi halinde Yönetmelikte gerekli değişikliğin yapılması gerekiyor. İlgili değişiklik sonrası, bu Yönetmeliğe bağlı Kurumların alt düzenlemelerde değişiklik yapılacaktır. Özellikle kamu kurumlarına göre değişen başarı puanına kriter gelmesi gündemde.

    Kul hakkını gözetmesinden ötürü Sağlık-Sen Genel Merkezini tebrik ederiz.

    Mülakat Mağduru Eğitim-Bir-Sen Üyeleri Platformu
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.