MUSTAFA KALAYCI: "YETKİLİ SENDİKA TOPLU SÖZLEŞME MASASINA GETİRDİĞİ TEKLİFİN ARKASINDA DURMADI"

MUSTAFA KALAYCI: "YETKİLİ SENDİKA TOPLU SÖZLEŞME MASASINA GETİRDİĞİ TEKLİFİN ARKASINDA DURMADI"

MUSTAFA KALAYCI: "YETKİLİ SENDİKA TOPLU SÖZLEŞME MASASINA GETİRDİĞİ TEKLİFİN ARKASINDA DURMADI"
24 Ağustos 2015 Pazartesi 21:30

MHP Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa KALAYCI, “Kamu görevlilerinin 2016-2017 yıllarına dair mali ve sosyal haklarını belirleyen toplu sözleşme”ye ilişkin basın açıklaması yaptı.

Kalaycı, toplu sözleşme görüşmeleri adı altında bir gölge oyunu sergilendiğini belirterek, “Hükümetin ilk teklifini reddedip kabul edilemez bulan ve daha sonra da bir puanlık artışa tav olup müzakereye geçilebilir diyen yetkili konfederasyon, toplu sözleşme masasına getirdikleri kendi tekliflerinin arkasında durmamış, kendi taleplerinin çok gerisinde kalan bir sözleşmeye imza atmıştır.

Sonuçta, toplu sözleşme masası dışında merdiven altı görüşmelerle belirlenen toplu sözleşme kamu çalışanlarına dayatılmıştır.” dedi.

"Çalışma yapılacak aldatmacası"

Toplu sözleşmede kamu çalışanları arasındaki ayrımcı ve adaletsiz uygulamaların dikkate alınmadığını vurgulayan Kalaycı, “Yıllardır kadro bekleyen 4C’li geçici personel ile memur gibi çalışan işçiler yeni bir aldatmacaya konu edilmiştir. “Çalışma yapılacak” denilerek, adeta alay edilmiş, ipe un serilmiştir. Bu arkadaşlarımız “çalışma” değil bir cümlelik yasal düzenleme bekliyor.” İfadelerini kullandı.

Kadro bekleyenler 

Mustafa Kalaycı 4/C mağdurları ile memur gibi çalışan işçilere ve kamuda çalışan taşeron elemanlarına kadro vermeyenin AKP olduğunu belirterek, “Vekil imam, müezzin, Kur’an Kursu öğreticileri ile ebe ve hemşireleri, aile sağlığı çalışanlarını, usta öğreticileri kadroya geçirmeyen AKP’dir.” İfadelerini kullandı.

YH sınıfının, öğretmenlerin beklentileri

“Yardımcı hizmetler sınıfında çalışanları genel idare hizmetleri sınıfı kadrolarına almayan, öğretmen ihtiyacı kadar kadro ihdas etmeyen, atamayı bekleyen öğretmen adaylarını bunalıma sokan, MHP’nin bu konulardaki kanun tekliflerini gündeme almayan, önergelerini reddeden de AKP’dir.” şeklinde konuşan Kalaycı, kamuda sözleşmeli, geçici, vekil, ücretli, kısmi zamanlı ve taşeron eliyle çalıştırılan tüm personelin haklarının verilmesi için TBMM’nin açılacağı Ekim ayında gerekli düzenlemeleri yapmaya, MHP olarak “hodri meydan” dediklerini belirtti.

"Başbakan tarafından verilen sözler tutulmadı"

Toplu sözleşme metninde, geçmişte Başbakan düzeyinde verilen sözlerin dahi bulunmadığını, başta sağlık personeli olmak üzere fiili hizmet zammı talebi için bir bilim kurulu oluşturulacağını, bilim kurulunun çalışmalarını 2016’da tamamlayacağını vurgulayan Kalaycı, “Bir işi kurula havale etmenin ne demek olduğunu en iyi kamu çalışanları bilir. Sağlık çalışanlarına yıpranma payı sözü veren AKP değil midir? İnfaz koruma memurlarının yıpranma payı hakkını gaspedip mağdur eden AKP değil midir? Polislere, kamu avukatlarına söz veren AKP değil midir? AKP Hükümeti hiç bahane üretmesin, verdikleri sözleri yerine getirsin.” şeklinde konuştu.

Kalaycı toplu sözleşmeye ilişkin eleştirilerini şu sözlerle tamamladı:

“Çalışma Bakanı Faruk Çelik memur emekli aylıklarında ilave 100 liralık artış olacağını, diğer emeklilerle ilgili açıklamanın ise Başbakan tarafından yapılacağını söylemiştir. Emeklilerimiz yıldan yıla fakirleşmiş, sefalete demir atmışlardır. AKP, emeklilere verdiği sözleri tutmamış, emekli aylıkları arasındaki eşitsizlik ve dengesizlikleri gidermemiştir. Emekli aylıklarındaki refah payını yüzde 100'den yüzde 30'a düşüren, emekli aylığı hesabında aylık bağlama oranını aşağı çeken AKP iktidarıdır. Bundan dolayı, eskisine nazaran çok düşük emekli aylığı bağlanmakta, eski ve yeni emekli aylıkları arasındaki fark her geçen yıl artmaktadır.  

MHP olarak AKP Hükümetine çağrıda bulunuyoruz. Emeklilere yılda iki defa “Emekli Destek Ödeneği” adı altında iki aylık net asgari ücret ödenmesi, kamu çalışanlarına yapılan tüm ek ödemelerin emekli aylığına yansıtılması, staj ve çıraklık sürelerine borçlanma imkânı verilmesi ve emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetinin giderilmesi için gerekli kanuni düzenlemeleri Meclis açılınca hemen yapalım. Bu konulara ilişkin kanun tekliflerimiz mevcuttur.

Seçim günü yine geliyor. AKP, çalışanların ve emeklilerin yüzüne nasıl bakacaktır? Kamu çalışanları ve emekliler AKP’ye mutlaka hesap soracaktır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.