NABİ AVCI AYM KARARLARINI NEDEN UYGULATMIYOR?

NABİ AVCI AYM KARARLARINI NEDEN UYGULATMIYOR?

NABİ AVCI AYM KARARLARINI NEDEN UYGULATMIYOR?
05 Ekim 2015 Pazartesi 00:39

NABİ AVCI AYM KARARLARINI NEDEN UYGULATMIYOR?

 

Evet, ülkede türlü sorunlar ve terör yangını yakıp kor ederken Milli Eğitim Bakanlığında da Eski(*) Şahsa Bağlı Eğitim Uzmanlarına yönelik olarak Bakanlık adeta hukuk terörü estiriyor… Maalesef ülkede gerilim, nefret, kin ve intikam alma duyguları hızlıca evrimleştirilerek insan bedeninde adeta bir organ gibi görünür hale geldi. Konu ile ne alaka? Bence de ne alaka. İşte yeni gelişen bu organel duyu bu durumu resen ön plana çıkarıyor…

Dönelim Eski Şahsa Bağlı Eğitim Uzmanlarının durumuna, konuyu kısa ve öz olarak anlatalım ve Eski Şahsa Bağlı Eğitim Uzmanlarının ne denli ağır bir zulme uğratıldıklarını ve AYM’nin bu hukuk faciasını durdurmasına rağmen Bakanlığın Anayasa Mahkemesinin kararını derhal uygulaması gerekirken yani Eski Şahsa Bağlı Eğitim Uzmanlarını önceki görevleri olan İl Milli Eğitim müdür yardımcılığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevlerine ataması gerekirken Anayasa Mahkemesinin Kararını şu ana kadar kaale almayarak yok sayarak ve uygulamayarak hem Anayasal suç işlediği hem de Eski Şahsa Bağlı Eğitim Uzmanlarına yönelik kanunsuz ve hukuksuz olarak gasp ve zulmünü alenen nasıl sürdürmekte olduğunu anlatalım…

Özetle: Milli Eğitim Bakanlığı 6528 sayılı Kanunla 652 sayılı KHK’da değişiklik yaparak tüm Bakanlık teşkilatını lağvederek   “Bakanlık Şube Müdürleri, İl Milli Eğitim müdür yardımcıları ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerini istekleri dışında resen bulundukları kadronun her yönüyle çok gerisinde bulunan Eğitim Uzmanlığı kadrolarına atayarak maaşlarını da dondurmuştur(6528 sayılı kanun 25/3-4)

Bakanlık ayrıca anılan Kanunla görevlerini sonlandırdığı yöneticileri nasıl istihdam edeceğine dair bir fıkra da ekleyerek kanunun işlevselliğini güya sağlamış oldu. Bu fıkra metni “ ( 5 ) Üçüncü fıkraya göre ekli (3) sayılı listedeki Grup Başkanı ve İl Müdürü kadrolarına atanmış sayılanlar ile geçici 3 üncü maddeye istinaden şahsa bağlı Genel Müdür Yardımcısı, Daire Başkanı ve İl Müdürü kadrolarına atanmış sayılanlar Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğüne bağlı hizmet içi eğitim enstitülerinde görevlendirilir. Üçüncü fıkraya göre Eğitim Uzmanı kadrolarına atananlar, Bakanlık merkez ve taşra teşkilatında Bakan tarafından belirlenen birimlerde sürekli görevle istihdam edilir. Bunlardan daha önce öğretmen olarak görev yapmış bulunanlar hizmet süreleri, hizmet puanları ve tercihleri dikkate alınmak suretiyle, ihtiyaç bulunan okullarda öğretmen olarak görevlendirilebilir. Bu personelin sürekli görevle istihdam edildiği yerle ilgili olarak 10/2/1954 tarihli ve 6245 sayılı Harcırah Kanununun geçici göreve ilişkin hükümleri uygulanmaz."

Şeklinde idi. (6528 sayılı kanun 25/Geçici Madde 10-5).

Kanunun birçok maddesi Anayasa Mahkemesinde dava edilmiş ve Anayasa Mahkemesi de 13/07/2015 tarihinde 2014/88 Esas Numarası ve 2015/68 sayılı kararı ile Eski Şahsa Bağlı Eğitim Uzmanlarına yönelik atama ve kadro ihdası ile ilgili fıkrayı (6528 sayılı kanun 25/Geçici Madde10-3)ü Anayasaya aykırılığı nedeni ile metin aynen:

“G- 25. maddesiyle 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye eklenen geçici 10. maddenin;

1-  (3) numaralı fıkrasının;

a- Birinci cümlesinde yer alan ".Talim ve Terbiye Kurulu Üyesi, Müsteşar Yardımcısı, Genel Müdür, İnşaat ve Emlak Grup Başkanı ve." ibaresi ile ".bulunanlar ile Bakanlık taşra teşkilatında İl Müdürü, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı ve İlçe Millî Eğitim Müdürü kadrolarında." ibaresinin İPTALLERİNE, OY BİRLİĞİYLE,

b- İkinci cümlesinde yer alan "Bunlardan Talim ve Terbiye Kurulu Üyesi, Müsteşar Yardımcısı ve Genel Müdür kadrolarında bulunanlar ekli (3) sayılı liste ile ihdas edilen Bakanlık Müşaviri kadrolarına,."".ve İl Müdürü."".ve İl Müdürü." ile "., diğerleri ile geçici 3 üncü maddeye istinaden şahsa bağlı Şube Müdürü kadrolarında bulunanlar ise ekli (3) sayılı liste ile ihdas edilen Eğitim Uzmanı kadrolarına,." ibarelerinin İPTALLERİNE,”

OY BİRLİĞİYLE”, karar vermiştir.

Yüksek Mahkeme anılan kanunun  (6528 sayılı kanun 25/Geçici Madde 10-5) 5.fıkrası hakkında ise aynen: “2- (3) numaralı fıkrasının birinci ve ikinci cümlelerindeki iptal edilen ibareler nedeniyle uygulanma olanağı kalmayan (5) numaralı fıkranın birinci cümlesinde yer alan ".ve İl Müdürü."".ile geçici 3 üncü maddeye istinaden şahsa bağlı Genel Müdür Yardımcısı, Daire Başkanı ve İl Müdürü kadrolarına atanmış sayılanlar." ibareleri ile ikinci, üçüncü ve dördüncü cümlelerinin de 6216 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun'un 43. maddesinin (4) numaralı fıkrası gereğince İPTALLERİNE, OY BİRLİĞİYLE,” karar verilmiştir.”

Demektedir.

Şimdi uzatmadan tahlil ve münakaşa yapalım ve Bakanlığımızın doğru yolu görmesine ışık tutalım.  Aslında Yüksek Mahkeme şunu demiştir; “Ben bu kanunun atama ve kadro ihdası ile ilgili kısımlarını Anayasaya aykırı oldukları gerekçesi iptal ettim. Onları iptal ettiğim için kanunun  (6528 sayılı kanun 25/Geçici Madde 10-5) fıkrası da hükümsüz kaldığından kısaca Kanunun Bu Maddesinin Uygulama Olanağının kalmadığına da ayrıca karar verdim. Dolayısıyla senin bu görevden aldığın adamları eski görevlerine iade etmenden başkaca da yolun kalmamıştır.”  

Anayasa Mahkemesinin Uygulama imkânı kalmadığına hükmettiği kanun veya KHK’lar için hiç kimse içtihat üretemez,   kanunsuz ve hukuksuz kendince keyfiyetle ne adli ne idari tasarrufta bulunamaz. Bu hüküm karşısında Bakanlık Mağdurları görevine iade edeceği yerde Hukuk Müşavirliğinden evcilik oyunu gibi görüş ısmarlaması yetkililerin geçmişte tiyatro kolunda bolca etkinlik yaptıklarını çağrıştırıyor.

Sayın Bakanımıza saygımız sonsuz ancak Bakanlık çevresinden ve hatta en içinden edinilen duyumlara göre Sayın Bakanımızın eski Şahsa Bağlı Eğitim Uzmanlarına yönelik mahkeme kararını uygulamak istediği ancak malum sendikanın baskısı ve bazı bürokratların direnişi nedeni ile Bakan Bey’in Mahkeme kararını uygulayamadığı veya uygulatamadığı söylentileri dolaşmakta. Ancak Eski Şahsa Bağlı Eğitim Uzmanları,   kazanılmış helal haklarının zulüm değirmeninde öğütülerek leşçillere yem olarak dağıtılmasına da asla izin vermeyecektir.

(*) Anayasa Mahkemesi kararı gereği 'Şahsa Bağlı Eğitim Uzmanlığı' kadrosu mülga duruma düştüğünden yazının tamamında 'eski' sıfatı kullanılmıştır.

 

Tüm Eski Şahsa Bağlı Eğitim Uzmanları adına

bir Eski Şahsa Bağlı Eğitim Uzmanı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.