Nasıl Eğitim Müşaviri Ve Eğitim Ataşesi Olunur?

NASIL EĞİTİM MÜŞAVİRİ VE EĞİTİM ATAŞESİ OLUNUR?

Nasıl Eğitim Müşaviri Ve Eğitim Ataşesi Olunur?
05 Temmuz 2014 Cumartesi 23:05

 Millî Eğitim Bakanlığının Yurt Dışı Teşkilatına Sürekli Görevle Atanacak Personel Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Eski yönetmeliği yürürlükten kaldıran bu yeni yönetmelik ile Millî Eğitim Bakanlığının yurt dışı teşkilatı kadrolarına sürekli görevle atanacak eğitim müşaviri ve eğitim ataşelerine ilişkin hususlar düzenleniyor.

Yurtdışına atanmada aranan şartlar

Yurt dışı teşkilatına sürekli görevle atanacak eğitim müşaviri ve eğitim ataşelerinde aranacak genel şartlar şunlardır:

a)657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesi ile 68 inci maddesinin (B) bendinde belirtilen şartları taşımak.

b) Aylıksız izinli geçen süreler hariç, atanılan tarih itibarıyla en az bir yıldır fiilen Bakanlık merkez veya taşra teşkilatında ya da üniversitelerde çalışıyor olmak.

c) Görevlendirmenin yapılacağı ülkenin resmî dilini veya Almanca, Fransızca ya da İngilizce dillerinden birini bilmek. Yabancı dil bilgisi yeterliliği için Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından son üç yıl içerisinde en az yetmiş puan almış olmak veya Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından buna denk kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip bulunmak.

ç) Aylıktan kesme veya daha ağır bir disiplin cezası almamış olmak.

d) Hizmetin gerektirdiği temsil yeteneğine sahip olmak.

Ayrıca, Almanca, Fransızca ya da İngilizcenin resmî dil olarak konuşulduğu ülkelerde, Yükseköğretim Kurulunca denkliği kabul edilen lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimini tamamlayanlar, resmî dili Türkçe ve lehçesi olan ülkelere görevlendirilecekler ile Bakanlıkta daire başkanı ve üzeri görevlerde fiilen bulunmuş olanların yurt dışı teşkilatına sürekli görevle atanmalarında, (b)’ de belirtilen hizmet süresi ve yabancı dil şartı aranmaz.

Eğitim müşaviri kadrosuna atanmak için özel şartlar

Eğitim müşaviri kadrolarına atanabilmek için genel şartların yanında aşağıdaki şartlardan en az birini taşımak gerekir:

1) Bakanlıkta; Müsteşar, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı, Müsteşar Yardımcısı, Genel Müdür, Rehberlik ve Denetim Başkanı, Strateji Geliştirme Başkanı, Talim ve Terbiye Kurulu Üyesi, I. Hukuk Müşaviri, Daire Başkanı, İl Millî Eğitim Müdürü ve Bakanlık Müşaviri kadrolarında fiilen görev yapmış olmak.

2) Öğretim üyesi olarak görev yapıyor olmak.

3) Millî Eğitim Uzmanı, İç Denetçi ve Hukuk Müşaviri kadrolarında fiilen görev yapıyor olmak.

Eğitim ataşesi kadrosuna atanmak için özel şartlar

Eğitim ataşesi kadrolarına atanabilmek için genel şartların yanında;

Bakanlıkta; Müsteşar, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı, Müsteşar Yardımcısı, Genel Müdür, Rehberlik ve Denetim Başkanı, Strateji Geliştirme Başkanı, Talim ve Terbiye Kurulu Üyesi, I. Hukuk Müşaviri, Daire Başkanı, İl Millî Eğitim Müdürü ve Bakanlık Müşaviri veya Maarif Müfettişi, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı ya da İlçe Millî Eğitim Müdürü kadrolarında fiilen görev yapmış olmak şarttır.

Eğitim müşaviri veya eğitim ataşesi kadrosuna atama nasıl yapılır?

Eğitim müşaviri veya eğitim ataşesi kadrolarına atamalar, Dışişleri Bakanının da imzasının bulunduğu müşterek kararla yapılır.

Atananların görev süreleri

Eğitim müşaviri ve eğitim ataşelerinin yurt dışı görev süreleri üç yıldır. Bu süre hizmetin gerektirdiği hallerde Bakan onayıyla bir katına kadar uzatılabilir.

Görev süresi sona erenler, Bakanlıkça durumlarına uygun kadrolara atanırlar.

Eğitim müşaviri veya eğitim ataşesi kadrosuna atamaya engel haller

Devletin güven ve itibarına gölge düşürenler, yurt içinde veya yurt dışında yıkıcı ve bölücü örgütlerle işbirliği yapanlar ile haklarında bu görevlere atanmaya engel teşkil edecek suçlardan mahkûmiyet kararı verilmiş olanlar yurt dışında görevlendirilemezler.

Yönetmelik hükümlerine göre atananlar, yurt içi göreve dönmelerinin üzerinden en az iki yıl geçmeden yeniden atanamazlar.

Yurt dışı göreve, süre uzatmaları hariç en fazla iki kez atanılabilir.

Atananların yurt içi göreve dönmesi

Eğitim müşaviri ve eğitim ataşesi kadrolarında görev yapmakta olanlardan;

a) Haklarında bu görevlere atanmalarına engel olacak nitelikteki bir suçtan kovuşturma veya soruşturma açılanlardan, kovuşturma veya soruşturma sonucunda suç işlediği sabit olanlar,

b) Öngörülen nitelikleri taşımadıkları sonradan anlaşılanlar,

c) Bakanlıkça belirlenecek performans değerlendirmesine göre görevlerinde başarılı olmadığı veya Devlet memurluğu ve yurt dışındaki temsil görevi ile bağdaşmayan davranış ve faaliyetlerde bulunduğu tespit edilenler,

bu Yönetmelikte belirtilen süre beklenmeksizin yurt içinde durumlarına uygun göreve döndürülür. Bu kişiler, bu Yönetmelik kapsamındaki görevlere tekrar atanmak üzere başvuruda bulunamaz.

Personelin eğitimi

Eğitim müşaviri ve eğitim ataşesi kadrolarına atananlar, atandığı görevin gereklerine uygun hizmet içi eğitime tâbi tutulur.

Rapor hazırlama

Yurt dışı sürekli görevi sona eren eğitim müşaviri ve eğitim ataşeleri, yurt dışı görevde iken hazırladığı raporlar doğrultusunda özet bir rapor hazırlayarak görevinin sona erdiği tarihten itibaren en geç bir ay içerisinde Bakanlığa verir.

Eğitim müşavirleri ve eğitim ataşelerinin izinleri

Eğitim müşaviri ve eğitim ataşelerinin izinleri bölge ve görev şartları esas alınarak misyon şefi tarafından planlanır ve misyon şefinin uygun görüşüyle Bakanlığın onayına sunulur.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.