NEFESLER TUTULDU, AYM KARARI BEKLENİYOR!

Anayasa Mahkemesinin 9 Temmuz tarihinde yapacağı toplantının gündemi 6528 sayılı kanun. Konuyla ilgili olarak site yazarlarımızdan Müstakim Korkmaz'ın değerlendirmesini paylaşıyoruz.

NEFESLER TUTULDU, AYM KARARI BEKLENİYOR!
08 Temmuz 2015 Çarşamba 22:45

Düşünün ki bir kişi bıçaklanmış ve yol kenarında yatıyor. 112 aranıyor ve ambulans gelmesi bekleniyor. Bu arada yaralı her dakika kan kaybediyor ve an be an ölüme yaklaşıyor. 112 operatörü her hazırlığı yaptırıyor, ambulans hazırlanıyor, ekipman ambulansta hazır bekliyor.Bu arada en tepeden ‘ambulansı bekletin’ talimatı geliyor ve hazır olan ambulans hastanenin önünde bekliyor. Zaman hızla geçiyor, hasta kan kaybediyor ve artık hastaneye bile yetişse kurtarılamayacak hale geliyor. Hastane yönetimi ambulansı gönderme talimatı veriyor. Ne ki artık ambulans hastayı hastaneye götürse de hasta tedaviye cevap verecek durumda değildir. Hasta doğrudan morga kaldırılsa daha uygun olacaktır.

İşte Anayasa Mahkemesinin Dershane yasası olarak da bilinen 6528 sayılı kanunu görüşmesi böyle bir şeydir. Şu saatten sonra olumlu karar çıksa ne olur çıkmasa ne olur. Dershanelerden dönüşebilenlerden az sayıdaki dershane özel okul oldu, bir kısmı temel liseye dönüştü ve bir kısmı da kapanmak zorunda kaldı.

65 bin civarında olduğu tahmin edilen dershane öğretmenlerinin mağdur edilmeyeceği söylenmişti ama 3 bin dershane öğretmeni alınacağı açıklandı o da mülakatla.

Baştan beri söylüyoruz. Dershaneleri ka-pa-ta-maz-sı-nız!

Bir sektörde ihtiyaç devam ediyorsa o ihtiyaçla ilgili hizmeti ortadan kaldıramazsınız. Bir yerden bastırırsanız başka yerden pırtlar! Denetlenebilir ve yasal dershaneleri kapatırsanız apartman dairelerinde illegal ve vergilendirilmemiş dershanecikler çıkar ortaya.

Sayın Avcı açıkladı: ‘Merdiven altlarını denetleyeceğiz, yasal olmayan dersheneciliğe izin vermeyeceğiz!’ vay be, milletinde ödü koptu doğrusu! Ben buradan ihbar ediyorum, İstanbul’un en lüks semtlerinde ve hatta boğazdaki birçok yalıda çatır çatır dershanecilik yapılıyor. Adamın özel mülkü, toplamış öğrencileri odayı da derslik yapmış ders anlatıyor, ne yapacaksınız? Haneye tecavüz mü yapacaksınız?

Haa, bizim zenginlerle bir işimiz yok, bizim amacımız fakir fukaranın çocuklarının eğitim takviyesi almasını engellemek diyorsanız o başka!

Okul kursları var ya, orada ders veriliyor.’ mu dediniz? Okul kurslarının yıllık bin beş yüz iki bin lira arasında olduğunu biliyor musunuz?

Hani ne oldu bizim inek? Hani ineklere kıymayacaktınız? Hani inek haklarına büyük saygınız vardı? Hani inek satarak dershaneye öğrenci gönderilmesinin önüne geçecektiniz.

Meşhur hikayedir:

Maraba ile ağa, ağanın arabasında tıngır mıngır kasabaya gidiyorlar. Yolun yarısında, arabayı çeken hayvan patır kütür yola pisliyor. Ağa marabasının arabada gözü olduğunu biliyor. Hem marabayı küçük düşürmek hem de eğlenmek için, “Üle Memo! Şu boku yersen, arabayı sana verecem” diyor. Bizimki bir an düşünüyor, kararını veriyor, koşumları ağaya uzatıp arabadan iniyor ve taze at pisliğini yiyor. “Tamam”, diyor ağa “araba senin” Bizimkinin midesi dönmüş, gururu çiğnenmiş, kendinden iğreniyor. Ağa ise bir dakikalık bir eğlence uğruna arabasından olduğuna pişman, kendi budalalığına yanıyor. Dönüş yolunda ikisinin de ağzını bıçak açmıyor, ikisi de kurdukça kuruyorlar. Tam marabanın pislik yediği noktaya geldiklerinde ağa dayanamıyor; “Üle Memo! Bir halt ettim, şaka uğruna araba elden gitti, b.k yemenin ederini vereyim, arabayı geri alayım.” Memo’nun genzinde, ağzında, yüreğinde, öfkesinde hâlâ pislik tadı var. “Olur Ağam” diyor, “olur ama bir şartla: sen de aha şu kalan kurumuş b.kları yiyeceksin ki ödeşelim.” Ağanın gözü kararmış, iniyor bir miktar pislik de o yiyor. Çiftliğe yaklaşırlarken, Memo düşünceli, kederli soruyor: “Ağam, araba giderken de senindi dönerken de senin, peki biz bu kadar b.ku neden yedik?”

Dokuz Temmuz 2015’te Anayasa Mahkemesi 6528 sayılı kanunu görüşmeyi tensip buyurmuş. Ne ki artık verecekleri kararı merak eden kimse yok!

Not: Bu arada olan biteni tam olarak anlamayan sevgili halkımızın birçok mensubu okul açılmaya yakın olayı fark edip, şimdi ne yapacağız demeye başladılar. Geçti kardeşim, geçti amcacım, bitti o iş!

 

Müstakim Korkmaz

personelmebhaber.net


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.