Nisan Ayı Öğretmen Atamaları Ne Zaman Olacak? Seçim Öncesinde Meb Ne Kadar Atama Yapacak?

Nisan Ayı Öğretmen Atamaları Seçim öncesinde MEB'in Ne kadar alım yapacağı şu aralar tam bir muamma konusu haline geldi.Yeni mezunalr ve eski mezunalrın sıkı tartışı nisan öğretmen atamaları ile ilgili detaylar haberimizde..

Nisan Ayı Öğretmen Atamaları Ne Zaman Olacak? Seçim Öncesinde Meb Ne Kadar Atama Yapacak?
31 Mart 2015 Salı 01:23

Geçtiğimiz günlerde twitter üzerinden yapılan bir açıklama gündemde bomba etkisi yarattı. Başka atama olup olmayacağına sitemizden arama yaparak ulaşabilirsiniz.

Davutoğlu Nisan ayında bir atama daha yapılacağına dair yapılan açıklamalar neticesinde binlerce kamu kurumlarına yerleşmek isteyen adayların içinde yeniden bir heyecan yaşanmaya başladı. Açıklama tam net olmamakla birlikte @Akparti twitter hesabından yapılan açıklamada Davutoğlu tarafından işsiz gençler kalmaması amacıyla Nisan ayında bir atama daha yapılacağı belirtilmiş olmakla beraber bu açıklamanın ardından binlerce genç memur adayları heyecanı kapıldı. 

Açıklama bu kadar olmakla beraber bu alımların hangi kadrolarda yapılacağı ise oldukça çok merak edilen konuların arasında yer almaya devam etmektedir. Zira atama bekleyen binlerce öğretmenin Ankara'daki atama talebi devam ederken bunun sonucunda yapılmış olan bir açıklama mı olduğu merak konusu arasında yer alıyor. Gün ilerledikçe artan kamu kurumlarındaki personel sayısı artmaya devam ederken, Davutoğlu tarafından yapıldığı belirtilen bu açıklama ile birlikte kadroların kime ayrılacağı, ne kadar alım yapılacağı ise oldukça önemli bir yer tutmaktadır. 

Hükümsüz Madde Ortaya Çıkmıştı!

Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER döneminde, Şubat 2012'de Öğretmen olarak atananlara, atandıkları yerde adaylık süresi dahil en az dört yıl çalıştıktan sonra yer değiştirme isteğinde bulunabileceklerine dair imza attırılmıştı. 4 yıl yer değiştirmeyeceğine dair imza atan öğretmenlerden çoğu çeşitli form ve sosyal medya sitelerinde il içi veya il dışı atanabilmek için 4 yıl beklemek zorunda olup olmadıklarını merak edip, sormaktadırlar. Zira bu tür bir uygulama geçen yılların hiçbirinde mevcut değildir.

2012 Şubat öğretmen atamasında yayımlanan kılavuzun Genel Açıklamalar 2.11. maddesinde; "Öğretmen olarak atananlar, atandıkları yerde adaylık süresi dahil en az 4 yıl çalıştıktan sonra yer değiştirme isteğinde bulunabileceklerdir." ibaresi yer almaktadır. Bu atamada yerleşen adaylar bu yılın mayıs ayında il içi, haziran ayında ise il dışı tayin dönemlerinde takriben 3,5 yılını doldurmuş olacaklardır. Bu durumdaki birçok öğretmen mayıs-haziran aylarında tercihte bulunup bulunamayacaklarını merak etmektedir.

Bu duruma açıklık getirebilme adına konu ile ilgili kanun hükmünde kararname ve atama ve yer değiştirme yönetmeliklerinin ilgili maddelerini incelemek gerekmektedir:

14 Eylül 2011 Çarşamba Resmi Gazetede Yayınlanan 652 Sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin Atama başlığı olan 37. Maddenin 3 fıkrasında "Öğretmenlerin Bakanlıkça belirlenen hizmet bölge veya alanlarında en az üç eğitim öğretim yılı görev yapması esastır. Bunların yer değiştirme suretiyle atamaları her yıl yapılan atama plan ve programları çerçevesinde eğitim öğretim faaliyetlerini etkilemeyecek şekilde sonuçlandırılır..." şeklinde yer alan madde de il içi ve il dışı yer değiştirmelere başvurularda en az 3 yıl görev yapmanın yeterli olduğu görülmektedir.

Öğretmenler Kadro Sayısını Yetersiz Buluyor
 Davutoğlu geçtiğimiz günlerde Ocak ayında toplamda 15 Bin öğretmen atanacağını duyurmuş, ancak bu sayı öğretmen adayları tarafından oldukça olumlu karşılanmamıştı. Bu gelişmelerin yaşanmasının ardından yapılan bu açıklama ile birlikte atama bekleyen öğretmenler yeniden büyük bir heyecana bu açıklamanın tam niteliğini merak etmeye başladılar. Gün geçtikçe artan sayıları ve var olan ihtiyacın kapatılmasını isteyen öğretmen adayları Ankara'da atama taleplerine devam ediyorlardı. Bugünde başbakanla görüşmek isteyen öğretmen adaylarının temsilcileri uzun süredir bir çok bürokratın kapısını çalmaya devam ediyordu. Bu açıklamaların kapsamının ne olduğu, Davutoğlu tarafından yapılan "Nisan ayında bir atama daha yapılacaktır" açıklamasının hangi kurumlar tarafından olacağı ve sayının ne olacağı merak konusu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.