Öcalan'ın Avukatları: İmralı, Türkiye'nin Guantanamosu’dır

Terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan’ın 15 avukatı, Bursa Gemlik İlçe Jandarma Komutanlığı önünde açıklama yaptı. 3 yıldır müvekkilleri ile görüşemediklerini belirten avukatlardan Ömer Güneş, "Sayın Öcalan'ın doğrudan...

Öcalan'ın Avukatları: İmralı, Türkiye'nin Guantanamosu’dır
06 Ağustos 2014 Çarşamba 12:59

Terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan’ın 15 avukatı, Bursa Gemlik İlçe Jandarma Komutanlığı önünde açıklama yaptı. 3 yıldır müvekkilleri ile görüşemediklerini belirten avukatlardan Ömer Güneş, "Sayın Öcalan'ın doğrudan şahsını ve politik temsiliyetini hedefleyerek sosyal ve duygusal izolasyonu amaçlayan genelde 15 yıl özelde 3 yıl boyunca pervasızca sürdürülen uygulamalar, İmralı Adası'nın Türkiye'nin Guantanamo'su olduğunun açık ispatı niteliğindedir." dedi.

    Sabah saatlerinde Gemlik İlçe Jandarma Komutanlığı önüne gelen İmralı’da hükümlü bulunan Öcalan'nın avukatları arasında, Rezzan Sarıca, Cengiz Yürekli, Ömer Güneş, Ayşe Batumlu, Cengiz Çiçek, Hakzan Sadak, Hüseyin Boğatekin, İbrahim Bilmez, Ebru Günay, M.Deniz Büyük, Sinan Zincir, Raziye Öztürk, Mehmet Sami Kızılkaya, Mahir Taşçı ve Asya Ülker yer aldı.

    Avukatlar adına konuşan Ömer Güneş, Öcalan ile 21 Temmuz 2011 tarihinden bu yana görüşmelerinin engellendiğini ifade etti. "'Düşman hukuku' çerçevesinde, kişiye özel olarak dizayn edilmiş ağır İmralı koşullarının, bu gayri hukuki ve gayri insani uygulamalarla hepten çekilmez kılınması, kabul edilecek bir uygulama değildir" diyen Güneş, İmralı’yı Guantanamo’ya benzetti. Güneş, şunları dile getirdi: "Sayın Öcalan'ın doğrudan şahsını ve politik temsiliyetini hedefleyerek sosyal ve duygusal izolasyonu amaçlayan genelde 15 yıl özelde 3 yıl boyunca pervasızca sürdürülen uygulamalar, İmralı Adası'nın Türkiye'nin Guantanamo'su olduğunun açık ispatı niteliğindedir. Savunma hakkını hiçe saymakla beraber, olası ihlallere karşı etkin başvuru oylarından yararlanma hakkından da mahrum edilme sonucunu doğurmaktadır. Bizler avukatları olarak, müvekkilimizin infaz koşullarını, sağlık ve savunma hakkını gözetmek ve gereğini eksiksiz yapmakla yükümlüyüz. Ancak, 3 yıl boyunca dünya üzerinde eşi benzeri görülmemiş tecrit uygulamasıyla ağır İmralı koşullarının sebebiyet verdiği mağduriyet ve ihlallerden, ivedilikle haberdar olma ve gereken girişimlerde bulunma imkanlarımız da fiili olarak engellenmiş bulunmaktadır."

    Öcalan'ın, ‘bütün imkansız koşullara rağmen Türkiye'de toplumsal uzlaşıya dayalı demokratik çözümün mücadelesini’ verdiğini savunan Güneş, Kürt sorununun tarihte ilk kez bu kadar çözüme yaklaştığını kaydetti. Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Öcalan bugün yatsınamaz biçimde demokratik ve onurlu barışın mimarıdır. Barışı yönetebilmesi için sağlık, güvenlik ve iletişim koşullarının sağlanması sürecin ruhu gereğidir. Yine aynı şekilde Ortadoğu'da üçüncü dünya savaşı koşullarının yaşandığı Kobani ve Şengal başta olmak üzere Kürt halkının onurlu varlıksal direnişinin yaşandığı günümüzde, Sayın Öcalan'ın tecrit altında tutulması Ortadoğu barışının da tecrit-tehlike altına alınması demektir."

    Gelinen noktada, avukat görüşmelerinin yanı sıra çözümün tarafları ve sivil heyetlerin de Öcalan ile görüşmesi gerektiğini vurgulayan Güneş, "Bu yakıcı gerçek karşısında avukat görüşlerinin halen yaptırılmaması AKP iktidarı açısından bir samimiyet testidir. Çerçeve yasa tartışmalarının olduğu bugünlerde biz avukatların müvekkilimiz sayşın Abdullah Öcalan'la görüştürülmemesi açık bir riyakarlık örneğidir. Kendi pozitif hukukunu bile İmralı hapishanesinde uygulamayan bir iktidardan Kürt sorunu gibi ağır bir sorunu adil ve onurlu bir şekilde çözmesini beklemek mümkün değildir. Hükümeti bu konuda tutarlı ve ciddi olmaya davet ediyoruz. Avukat görüşlerinin zaman kaybetmeksizin sağlanması için devletin ilgili organlarını yasal sorumluluklarını yerine getirmeye ve içinde bulunan şuursuzca suç haline derhal son vermeye çağırıyoruz. Bütün Türkiye kamuoyunu insan hakları savunucularını, demokrat ve aydınlarını çabasını yürüttükleri mücadeleye sahip çıkmaya, İmralı'daki tecritin son bulması için çaba göstermeye davet ediyoruz." diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.