Öğrencilerin dershane korkusu

Öğrenciler, dershanelerin kapatılmasıyla fakir ailelerin çocukları için üniversitenin hayal olacağını düşünüyor. Ankete göre dershaneler okullardan daha kaliteli eğitim sunuyor.

Öğrencilerin dershane korkusu
11 Temmuz 2015 Cumartesi 13:28


Öğrencilerin katıldığı anket AKP hükümetinin kapatmak için yasa çıkardığı dershanelerin sınavlara hazırlıktaki önemini gösterdi. Araştırmaya göre, ankete katılanlar dershanelerin kapatılmasıyla, maddi durumu iyi olmayan öğrencilerin iyi üniversite kazanma şanslarının ellerinden alınmış olacağını belirtti.
 
Aktif Eğitim Sendikası için anketi düzenleyen araştırmacı Dolgun Aslan'ın fen, Anadolu, özel, genel ve meslek lisesi öğrencileriyle yaptığı 'Takviye ve hazırlık kurslarının eğitim alanındaki yeri ve algısı' başlıklı anket, öğrencilerin eğitim sistemine bakış açısını da ortaya koydu. Ankete 3'ü LYS, 1'i YGS'de Türkiye birincisi olmak üzere 3 bin 321 öğrenci katıldı. Ankete katılanların 356'sı LYS ve YGS'de Türkiye derecesi yapanlardan oluştu. Araştırmaya katılanların yüzde 93'ü dershaneye gittiğini, yüzde 7'si ise gitmediğini belirtti.
 
KALİTELİ EĞİTİM
 
Araştırmaya katılan öğrencilerin yüzde 74.4'ü, dershanelerin daha kaliteli eğitim sunduğunu belirtti. Bu görüşe katılmayanların oranı ise yüzde 13 oldu. Araştırmaya katılan öğrencilerin yüzde 68.3'ü dershanelerin üniversitelerin öğrenci kalitesini artırdığını belirtti. Yüzde 20.3 ise buna olumsuz baktı. Ankete katılanların yüzde 84'ü dershanelerin bilgi eksikliğini gidermekle beraber yeni sosyal çevrelerin edinilmesine imkan verdiğini savundu. Yüzde 7.2 bu fikre katılmadı.

FAKİR AİLEYİ ETKİLER
 
Ankete katılan öğrencilerin yüzde 70'i dershanelerin kapatılmasıyla fakir insanların iyi üniversite şanslarının ellerinden alınmış olacağını belirtti. Öğrenciler dershanelerin kapanmasıyla eğitim kalitesinin düşeceğini kaydetti. Ankete katılanların yüzde 74'ü kırsal kesimdeki öğrenci için eşitsizliğe neden olacağına dikkat çekti. 

METİN ARSLAN - MİLLET GAZETESİ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.