Öğrencilerin 'kariyeri' İçin Yeni Program Hazırlandı

Milli Eğitim Bakanlığınca, ortaokullarda okutulan rehberlik ve kariyer planlama dersi için hazırlanan programla öğrencilerin kariyerleri hakkında kapsamlı kazanımlar elde etmesi sağlanacak.

Öğrencilerin 'kariyeri' İçin Yeni Program Hazırlandı
22 Aralık 2014 Pazartesi 13:06

Talim ve Terbiye Kurulu (TTK), ortaokul 8. sınıfta zorunlu olarak ve haftada bir saat okutulan, rehberlik ve kariyer planlama dersi programını yeniden düzenledi. Yeni hazırlanan, öğretim programı, 2015-2016 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak. Daha önce rehberlik ve kariyer planlama dersi öğretimi için kullanılan ilköğretim sınıf rehberlik programı ise gelecek eğitim öğretim yılından itibaren uygulamadan kaldırılacak.

Yeni öğretim programında, kariyer planlamasını dogru yapan bireylerin, kaynak ve zaman israfı gibi dezavantajlardan etkilenmeden ülke kalkınmasına ve ilerlemesine çok önemli katkılar sağlayacağına dikkat çekilerek, bireyin kendini tanımasına, yeteneklerini daha etkin kullanarak kendini gerçekleştirmesine, özgür ve üretken birey olmasına katkı saglamak amacıyla "Rehberlik ve Kariyer Planlama Dersi Programı"nın hazırlandığı kaydedildi.

Dersi tamamlayan öğrencilerin, alacagı eğitimin gelişimine ve yaşamına katkısını bilen, geleceğe yönelik planlama yapma becerisini kazanmış, kendi kariyer yaşamına ilişkin alternatifleri değerlendirebilen, mesleklerin yasamdaki yeri ve önemini kavramıs, her meslegin toplumda önemli ve değerli olduğunu bilen, çevresindeki olanakları değerlendirebilen bireyler olmaları bekleniyor.

Öğrenciler iş yerlerinde meslek gruplarını gözlemleyecek

Kariyer planlamanın öneminin kavratılacağı derste, programın "meslekler ve kariyer planlama" konularında basarıya ulasması için öğrencilerin çeşitli lise türlerine ve iş yerlerine ziyaretleri sağlanarak, meslekler hakkında araştırmalar yapmalarına ve is sektöründe farklı meslek gruplarını gözlemelerine imkan verilecek. Bu imkanların bulunmadığı okullarda, panolar aktif şekilde kullanılacak, internetten, belgesellerden ve buna benzer materyallerden yararlanılacak.

Öğrenciye özgeçmiş hazırlatılacak

Ders kapsamında ögrenciye, kariyer dosyası hazırlama, özgeçmis yazma, meslekleri arastırma konusunda beceriler kazandırılacak.

Programda yer alan kazanımların ögrencilerde gerçeklesme düzeyinin belirlenmesi için öğrencilerin ilgilerini belirlemek için okul rehberlik ve psikolojik danısma servisinin uygulayacagı ilgi envanterleri, kisilik ölçekleri, öğrencilerin tutacakları günlükler, öğrencilerin yapacagı öz degerlendirmeler, aile üyelerinin ögrenciyle ilgili gözlemleri, ögretmen gözlemleri kullanılacak. Devamı için tıklayınız.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.