Öğretmen Atamaları Ağustos’ta

Avcı: “Şimdi öncelikle bu konuda Meclis’in gösterdiği dirayete teşekkür ediyorum. Millî Eğitim Bakanı olarak böyle bir kadro için Maliye Bakanlığımıza teşekkür ediyorum, tabi Başbakanımıza teşekkür ediyorum. Şimdi bunun 47 binin 47 bini de hemen atanacak diye bir şey söz konusu değil. İhtiyaçlara göre, yani branş bazında ve iller bazında hangi branşta, hangi ilde, ne kadar öğretmene daha ihtiyacımız var onların dökümü yapıldıktan sonra bir öncelik sırasına koyuyoruz ve ona göre atamaları yapıyoruz. Atama Ağustos’ta yapılacak. Daha önce yapılmayacak.”

Öğretmen Atamaları Ağustos’ta
01 Nisan 2015 Çarşamba 17:24

 “Atamalarda popülizm içinde değiliz”
“Bu seçim yatırımıyla birlikte düşünülecek bir iş değil, dolayısıyla, öyle bir popülizm içerisinde değiliz. Zaten sadece bu alanda değil, hiçbir alanda bugüne kadar yani son 12 yıllık, 13 yıllık AK Parti iktidarında seçim ekonomisi uygulamadık. Seçime gidiyoruz diye yapmamamız gereken birtakım hovardalıkları tabiri caizse yapmadık, burada da aynı şekilde. Yani öğretmen atamalarının ne zaman yapılacağı belli zaten Temmuz başında KPSS sınavı yapılacak, o KPSS’ye girecek adaylar da Ağustos atamasını bekliyorlar. Şimdi Nisan’da olsun diyen arkadaşları ben anlıyorum, onlar da şu anda sınırda kalmış, mesela diyelim 1500 öğretmen almışız, o 1560’ıncı bir 100 kişi daha alınsa o da girecek, bunu anlıyorum, keşke öyle bir imkânımız da olsa. Ama onları aldığın zaman da bu sefer ondan sonraki 60’ıncı bir 100 kişi daha alınmasını isteyecek.”
 
Kural, Temmuz başında KPSS
“Kural, Temmuz başında KPSS ve alan sınavları yapılacak, o sınav sonuçlarına göre de Ağustos’ta inşallah öğretmen alımlarımızı yapacağız. Branşlara göre dağılımı da o zaman konuşabilecek duruma geleceğiz.”
 
KPSS soruşturması
“Onların hangilerinin, hangi kamu kurumlarına yerleştirildiklerinin dökümü de peyderpey ortaya çıkıyor. Millî Eğitim Bakanlığı çalışanları içerisinde olanlarla ilgili bilgiler de Bakanlığımıza geldi, onlarla ilgili işlemleri de biz yapıyoruz.”
 
Sistemde profesyonel tezgah işareti
“Orada çok ciddi bir örgütsel tezgah var, yani göründüğü kadarıyla. Bas bayağı profesyonel tezgah kurulmuş, ama işte şimdi adalete intikal etmiş vaziyette.
 
Paralel medyanın yaptığı yayınlar, sistematik bir algı operasyonu
“Çok sistematik bir kampanya yürütüldüğü konusunda hiçbir endişem, şüphem yok. Çünkü işte alt alta dizdiğiniz zaman haberleri ve bunların hangilerinin gerçek, hangilerinin düzmece olduğunu araştırdığınız zaman görüyorsunuz. İkincisi, haber kaynaklarına baktığımız zamanda hep aynı kaynaktan, aynı medya grubundan neşet eden ve aynı üslupla sürdürülen bir kampanya var. Şimdi biz de kendimize dönüp baktığımızda hiç mi hatamız yok? Bu kadar büyük camiada tabii ki olur. Ama özellikle belli bir medya grubunun yaptığı yayınlara baktığımız zaman bunların çok sistematik bir algı operasyonu olduğunu net bir şekilde görüyoruz. Zamanlamaları itibarıyla görüyoruz, içerikleri itibarıyla görüyoruz. Şimdi düşünün Ağrı’nın bir köyünde, bir okulda öğrenciler ellerinde tezeklerle okula gidiyorlar. Manşet, Millî Eğitim Bakanlığı yurt dışındaki okulları düşüneceğine Ağrı’daki tezekli eğitime son versin. Araştırdık orada bu yapıyla alakalı bir öğretmen ve bir muhtar, o yapının haber ajansını çağırıyorlar, çocukların ellerine tezekleri veriyorlar, fotoğraflarını çekiyorlar ve servis ediyorlar. Okulda 15 ton kömür var, 2,5 tona yakın odun var ama mizansen, çünkü tezekli eğitim çok akılda kalabilecek bir şey.”
 
“Paranoyak olmanız takip edilmediğiniz anlamına gelmez.”
“Gümüşhane’nin bir köyündeki bir ilkokulun sınıfının camı kırılmış neticede oradaki muhtarın bile hâl edebileceği bir sorun, ama eğitim çöktü, okullar çocuklar rüzgarda, karda kışta kırık pencereli sınıflarda eğitim görüyor. Dolayısıyla, bunları bir araya topladığınız zaman şunu görüyorsunuz: Paranoyak olabilir insan zaman zaman o tür şeylere kapılabilir ama meşhur sözdür biliyorsunuz paranoyak olmanız takip edilmediğiniz anlamına gelmez. Dolayısıyla, bizim böyle şeylerden şüpheleniyor olmamız çok sağlıklı bir işaret. Ama biz de günlük her gün, onlar belki yeterince yer almıyor olabilir ama, her gün her yalan haberin cevabını veriyoruz. Büyük, küçük demeden her haberi tahkik ediyoruz, doğruysa hakikaten bir haber, bizim için de uyarıcı oluyor ve gerekeni de yapıyoruz. Ama onun dışında düzmece, belli bir algı oluşturmaya yönelik, Millî Eğitim ile ilgili ve oradan yola çıkarak AK Parti’ye veya Hükûmet’e yönelik bu tür kampanyaların da farkında olduğumuzu kamuoyunun bilmesini istiyorum.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.