Öğretmen Maaşları Ve 3600 Ek Gösterge

Öğretmenlerimize verilen maaşlar; tek aylık olması halinde kısmen, eşlerin her ikisinin de çalışması halinde ise günlük hayatın normal bir seyirde sürmesine imkân vermektedir. Günümüzde maaşın azlığı bir yana asıl sorun, çalışırken alınan maaş ile emekli olunduktan sonra alınan maaş arasında farkın çok olmasıdır.

Öğretmen Maaşları Ve 3600 Ek Gösterge
04 Eylül 2014 Perşembe 16:02

Yaklaşık bir asır önce; Çin, Meksika, Japonya ve Rusya gibi ülkelerin eğitim sistemlerini inceleyerek reform çabalarına destek veren John Dewey;

Aynı amaçla; 1924 yılı yaz aylarında İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara'daki okullarda incelemelerde bulunmuş ve sonucunda T.C. Maarif Vekilliği adına hazırlamış olduğu,

TBMM kütüphanesine 1941/1366 tarih ve numara İle kayıtlı, 1939 yılı basımı "Türkiye Maarifi Hakkında Rapor"unu;

1-Program,

2-Maarif Vekâleti Teşkilâtı,

3-Muallimlerin Yetiştirilmesi Ve Terfihi,

4- Mektep Sistemi,

5-Sıhhat Ve Hıfzıssıhha,

6-Mektep İnzibatı,

7-Muhtelif Mevat başlıkları çerçevesinde sunmuştur.

Diğer bölümlere girmeden;

"Muallimlerin yetiştirilmesi ve terfihi" başlığı altındaki tespitlerden bazı bölümleri hiç değiştirmeden sunuyorum.

John Dewey;

"Muallimlerin terfihi. — Bu mesele maaşlarla muallimler hakkında ittihaz olunacak İdarî tedbirlere şamildir. Her İki nokta-i nazardan muallimlerin vaziyetinin şayani memnuniyet olmadığında ittifak vardır.

Muallimlerin maaşları süratle ve pek büyük bir nispette tezyit olunmalıdır. Maaş meselesi, en münasip şahsiyetleri muallimlik mesleğine cezp için başlıca nokta olmamakla beraber muallimin alacağı ücret, kendisi ve ailesini münasip bir derecede yaşatacak derecede olmadıkça bundan zararlar tevellüt eder...

Muallimleri aç bırakacak maaşlarla da onları mektebe cezbetmek imkânsızdır. Diğer bir zarar da şudur ki mesleklerine en merbut muallimler bile bugün bütün fikirlerini ve kalplerini kendi tedris vazifelerine seremiyorlar. Kendi ailelerini geçindirmek ve borçlarını ödemekle o kadar meşguldürler ki terbiye mesailine karşı alâka duymak ve kendi meslekî seviyelerini yükseltmek gibi meseleler bizzarure ikinci derecede kalıyor             

Bunlar, tedris hayatındaki mevkilerini muvakkat ve meşkûk görüyorlar. Hattâ muallimlik hayatında bulundukları sırada hariçle maişetlerine medar olacak bir vasıta arıyor      

Bu suretle maaşların miktarı meselesi bugün Türkiye maarifinin merkezî meselesidir...." demiştir.

Yukarıda dile getirilen hususlardan;

Öğretmenlerimizin yaşam standartları, maaşları Cumhuriyetle birlikte başlayan ve günümüzde de güncelliğini yitirmeyen bir konu olduğu anlaşılmaktadır.

Bu rapordaki tespit ve öneriler, ülkemizin o zamandaki ekonomik sosyal şartlarına göre yapılmıştır. Günümüze kadar görev yapan tüm bakanlarımız (her ne kadar öğretmenin maaşını fazla bulan bakanlarımızın olmasına rağmen) konuya vakıflık ve önem vermeleri ölçüsünde maaşlarda iyileştirme yapmışlardır.

Bugün öğretmenlerimizin durumu raporda belirtildiği gibi "Muallimleri aç bırakacak maaşlar" kadar çok kötü durumda olmamasına, ülkemizin ekonomik şartlan doğrultusunda iyileştirmeler yapılmasına rağmen, halen verilen maaşın, her yönüyle ulaşmaya çalıştığımız AB ve OECD ülkeler standartlarında olmadığı da ne yazık ki bir hakikattir.

Öğretmenlerimize verilen maaşlar; tek aylık olması halinde kısmen, eşlerin her ikisinin de çalışması halinde ise günlük hayatın normal bir seyirde sürmesine imkân vermektedir. Günümüzde maaşın azlığı bir yana asıl sorun, çalışırken alınan maaş ile emekli olunduktan sonra alınan maaş arasında farkın çok olmasıdır.

Yapılması gereken nedir?

Yaşam standardı konusunda yapılan nesnel araştırmalar ve öneriler doğrultusunda, güçlenen ve büyüyen ekonomimiz gereği, tüm zamanlarda gündemde olan öğretmen maaşlarının yeniden gerçekçi bir anlayış ile ele alınması, hiç olmazsa emeklilikte rahat edebilecekleri maaşın alt yapısı olarak katsayının 3600'e çıkarılması ve bu konunun gündemden düşürülmesi, her zaman eğitimde yeri tartışılmayan ve en etkili unsur olan öğretmenlerimize yeni öğretim yılında verilecek en güzel müjde olacaktır.

Himmet YÜCELDİ

Maarif Müfettişi

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.