Öğretmen Nöbetine Ek Ücret!

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ali Yalçın, 4/C'lilerin vakte yayılmak yerine zamanında çözülmesi gereken sorunları yer aldığını dile getirerek, "Bunlar zaman aşımına uğraması olası olmayan, zaman g...

Öğretmen Nöbetine Ek Ücret!
18 Kasım 2014 Salı 10:34

 Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ali Yalçın, 4/C'lilerin vakte yayılmak yerine zamanında çözülmesi gereken sorunları yer aldığını dile getirerek, "Bunlar zaman aşımına uğraması olası olmayan, zaman geçtikçe derinleşen sorunlar. Mali açıdan güçlendirilmeleri gerekiyor. 4/C'liler C4'e dönüşmesin" dedi.

Eğitim-Bir-Sen Elazığ 1 No'lu ve Erzurum 2 No'lu şubelerin sıradan genel kurullarına katılan Ali Yalçın, eğitim çalışanlarının çözüm bekleyen mali problemlerine dikkat çekerek, çalışanların gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Toplu Sözleşmede 4/C'liye Soluk Aldırdık Ama Köklü Çözüm Gerekli

"Toplu kontrat masasında 4/C'li çalışanlara ciddi kazanımlar sağladık ama bu vaziyet 4/C'li çalışanların mali açıdan devam eden meselelerine köklü çözüm ısrarımızdan bizi vazgeçirmedi" diyen Yalçın, şöyle konuştu: "4/C'lilerin vakte yayılmak yerine zamanında çözülmesi gereken sorunları var. Bunlar zaman aşımına uğraması olası olmayan, zaman geçtikçe derinleşen sorunlar. Mali açıdan güçlendirilmeleri gerekiyor. 4/C'liler C4'e dönüşmesin."

Sınav Görevlerindeki Ücret Adaletsizliği Moral Bozuyor

Öğretmenlerin ek ders asallarına itirazları olduğunu, adaletsizlikler içeren uygulamaların yer aldığını kaydeden Yalçın, "Ek ders esasları yine ele alınmak ve gözden geçirilmek zorunda. Ek ders esasları mağdur ediyor. Öğretmenlerin merkezi sınav görevlerine ilişkin alacağı fiyatı ek ders üzerinden hesaplamak mağduriyete yöntem açıyor. Meb tarafından yapılan merkezi sınavlarda işi yapan öğretmenler 45 TL ücret alırken, yapılan işe bakan güvenlik elemanı 122 TL alıyor. Bunun kabul edilebilecek tarafı var mı? Bu konu toplu kontrat masasında, çözülmek üzere KPDK'ya sevk edildi. Toplu kontrat hükmünün uygulanması için MEB'in üzerine düşeni yapması gerekiyor. Önümüzdeki KPDK'ya kadar Meb bu konuyu çözmelidir" şeklinde konuştu.

Nöbete Ücret, Angarya'ya Hayır Diyoruz

Toplu kontrat masasında mutabık kalınan konulardan birinin de öğretmenlerin tuttukları nöbetlerin ücretlendirilmesi olduğunu belirten Yalçın, "Kurum İdari Kurulu'nda da bu konuya ilişkin uzlaşma sağladık. Her nöbet misyonu için 4 saat ek ders fiyatı ödenmelidir dedik. Bu konuda kararlılığımızı sürdürüyoruz. Sorun çözülene kadar ısrarımız sürecek" ifadelerini kullandı.

Karma Eğitim Dayatmasını Milli Eğitim Şûrası'nın Gündemine Taşıyacağız

Özlük ve özgürlük maçlarında geçmişe ait birçok tortuyu temizlediklerini ve oluşturdukları iklimle düne ait prangaların teker teker sökülüp atıldığını altını çizen Ali Yalçın, "28 Şubat dayatması karma eğitim mecburiyetine hâlâ bir çözüm bulunmuş değil. Biz karma eğitimin kaldırılmasını değil, karma eğitim mecburiyetinin kaldırılmasını istiyoruz. Batıda, 'yüzyılın pedagojik yanlışı' denilen karma eğitim zorunluluğu bizde hala dayatılıyor. Anlayacağınız 'Eller Mersin'e, biz ise tersine.' Bu konuyu 19. Milli Eğitim Şûrası'nın gündemine de taşıyacağız. Nasıl 28 Şubat'ın dayatmalarının kaldırılmasında kararlılık gösterdik ve akıbete ulaştıksa, bu dayatmanın kaldırılmasında da kararlıyız" dedi.

Eğitim-Bir-Sen Elazığ 1 No'lu Şube ve Erzurum 2 No'lu Şube genel kurullarında iki liste yarıştı. Yapılan seçim sonucunda, Elazığ'da İbrahim Bahşi, Erzurum 2 No'lu Şube'de ise Mustafa Karataş başkanlığındaki liste seçimi kazandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.