Öğretmen Ve Sağlık Çalışanlar İçin Dava! Atama Ve Gösterge Sorunu Ne Zaman Çözülecek?

Öne çıkan konular; Öğretmen ve Sağlık Çalışanlarına 3600 Ek Gösterge İçin Dava Açılıyor, İl Dışı Atama İlişik Kesme İşlemleri Nasıl Yapılır? 2014-2015 Eğitim yılı takvimi belli oldu. Minik öğrenciler için okullar 8 Eylül’de başlayacak! 40 Bin Atamada Branşlar Nasıl Belirlenecek? Şube Müdürlüğünde Hukuk mu Üstün Yoksa Kişiler mi ?

Öğretmen Ve Sağlık Çalışanlar İçin Dava! Atama Ve Gösterge Sorunu Ne Zaman Çözülecek?
08 Eylül 2014 Pazartesi 01:12

 Minik öğrenciler için okullar 8 Eylül’de başlayacak
2014-2015 eğitim öğretim yılı; okul öncesi, ilkokul 1. sınıflar ile ortaokul 5.sınıf öğrencileri için bir hafta önce başlayacak. Bu öğrencilerin okullarına uyum eğitimleri 8-12 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

Uyum eğitimi
Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, yeni eğitim yılına bir hafta erken başlayacak öğrenciler için okullarda her türlü hazırlığın yapıldığını belirterek, Uyum programı kapsamında öğrencilere yeni gittikleri okullara daha çabuk uyum sağlamaları amacıyla “hoş geldin” karşılamaları, okul tanıtım etkinlikleri, öğretmen tanışma etkinlikleri, arkadaş  kaynaşma etkinlikleri ve okul kuralları tanıtımı gibi bir dizi etkinlik yapılacağını söyledi.

Eğitim yılı takvimi
2014-2015 Eğitim Öğretim yılı 1.Kanaat Döneminin 15 Eylül 2014 Pazartesi günü başlayacağına dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdürü Sandıkçı; “1.Kanaat Dönemi 23 Ocak 2015 tarihinde tamamlanacak. 2.Kanaat Dönemi ise 9 Şubat 2015 tarihinde başlayıp, 12 Haziran 2015 tarihinde sona erecektir. Yeni eğitim öğretim yılının başta öğrencilerimiz olmak üzere, öğretmenlerimize, okul yöneticilerimize, velilerimize, eğitim camiasına ve tüm halkımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Öğretmen ve Sağlık Çalışanlarına 3600 Ek Gösterge İçin Dava Açılıyor
Öğretmenlere ve Sağlık Çalışanları İçin 3600 Ek Gösterge İçin Dava Açılacak. Öğretmen ve Sağlık Çalışanları Mücadele Zamanı

Mücadele Zamanı
Sağlık Eğitimcileri Derneği Avukatı Burak IŞIK yapmış olduğu basın açıklamasında;
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun Ek-1 Sayılı cetveline göre mesleği ile ilgili lisans mezunu (Mühendis, mimar, şehir plancısı ve bölge plancısı, biyolog vb.) meslek grupları 1.derecede 3600 ek gösterge alıyor.

Sağlık Eğitimcileri Derneği olarak Lisans/yüksek lisans/doktora mezunu, Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan öğretmenlerin, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kurum ve kuruluşlarda görev yapan (psikolog, sosyolog, tıbbi teknolog, hemşire, ebe, sağlık memuru, FTR, sosyal çalışmacı ve diğer sağlık çalışanları, teknik hizmetlerde görev yapan, diğer çalışanların 1.derecede 3000 ek gösterge almasının adilane olmadığını, defalarca bu konuda basın açıklamalarımızda belirttik bu konuyu yetkili makamlara iletmemize rağmen herhangi olumlu bir gelişme yaşanmamıştır.

Peki ek göstergenin 3000 veya 3600 olması ne anlama geliyor. Öğretmenlere ve sağlık çalışanlarına ne gibi getirisi olduğunu örneklendirecek olursak; Yazarımız Ahmet Ünlü; köşe yazısında “Derece ve kademesi 1/4 olan ve 25 yıllık hizmeti olan bir öğretmenin veye sağlık çalışanının 3000 ek gösterge üzerinden alacağı emekli aylığı 1.441,58 TL ve emekli ikramiyesi 46.204,53 TL iken, bu öğretmenin 3600 ek gösterge üzerinden emekli olması halinde ise; 1.804,42 TL emekli aylığı ve 57.833,85 TL emekli ikramiyesi alması mümkün olacağını” belirtmektedir.
Başka bir haber sitesinin haberine göre; “Ortalama memuriyette 30 Yılını doldurmuş 1.derecede emekli olmadan çalışırken ortalama 1.derecede ki maaşınızın 27-30 TL azaldığını, fakat emekli maaşınızın ortalama 400-405 TL arttığını, emeklilik ikramiyesinde ortalama 14.000-15.000 TL ilave olarak arttığı belirtilmektedir.

Görüldüğü üzere lisans mezunu (Mühendis, mimar, şehir plancısı ve bölge plancısı, biyolog vb.) meslek grupları 1.derecede 3600 ek gösterge alırken, sizler lisans/yükseklisans/doktora bitiriyorsunuz 1.derecede 3000 ek gösterge alıyorsunuz bunun adaletsizlik olduğunu düşünüyoruz. 3600 Ek gösterge alan (Mühendis, mimar, şehir plancısı ve bölge plancısı, biyolog vb.) meslek grupları elbette bu ek göstergeyi fazlasıyla hak ediyorlar. Bu konuya itirazımız yoktur. Bu konu yanlış anlaşılmasın.

Peki bu kadar çok önemli mağduriyet var iken bu konuda gönül verdiğiniz, aidat olarak madden desteklediğiniz sendikalarınız, dernekleriniz neden bu çok önemli konuda herhangi bir girişimde bulunmuyorlar? Neden bu konuyu gündemde tutmuyorlar. Asıl gündeme tutulması ve mücadele verilmesi gereken en önemli konulardan birisi ek gösterge sorunudur.

Sağlık Eğitimcileri Derneği olarak lisans/yüksek lisans/doktora mezunu, Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan öğretmenlerin, 1.derecede 3000 ek gösterge alan sağlık çalışanlarının 1.derecede ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi için basın açıklamaları da dahil yetkili makamlara yazılı olarak gerekli taleplerde bulunuldu. Artık bu konuda hukuki mücadele başlatıyoruz. Dernek olarak elimizi taşın altına koyuyoruz. Biz sonuna kadar bu konunun takipcisi olacağız. Bizler sözde değil özde hak mücadelesi vermeye devam edeceğiz.

Bu konuyu sizlerle beraber yargıya taşıyacağız. Gerçekten bu mağduriyetin haksız olduğunu, haksızlık yapıldığını, düşünüyorsanız ve bu konuda mücadele vermeniz gerektiğine inanıyorsanız, bireysel olarak dava açabilirsiniz.

Bu çok önemli mücadelede davayı kaybettiğiniz zaman en fazla 1500 TL kaybınız olmaktadır. 1500 TL kaybetmemek için lütfen bu haksızlık karşısında sesiz kalmayın. Mücadele vermeden hiçbir kazanım olmaz o yüzden Milli Eğitim Bakanlığında ki öğretmen arkadaşlar, Sağlık Bakanlığında görev yapan sağlık çalışanları bir an önce dava açarak hak aramaya başlamalıdırlar. Bu konuda ne kadar çok dava açılırsa bu konu ayrıca o kadar dikkat çekecektir.

Derneğimiz üyelerimize bu konuda ücretiz hukuki hizmet verilecektir. Üyemiz olmayanlara derneğimize başvuru yaptıkları takdirde belirli şartlarda sonuna kadar hukuki hizmet verilecektir. Mücadele yasal zeminde sürdürülürse önem kazanır.

Av.Burak IŞIK
Sağlık Eğitimcileri Derneği Avukatı

İl Dışı Atama İlişik Kesme İşlemleri Nasıl Yapılır?
Bu yazımızda il dışı atamalar açıklandıktan sonra öğretmenlerin ilişik kesme işlemlerini nasıl yapması gerektiğini ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

İl Dışı Atama İlişik Kesme İşlemleri Nasıl Yapılır?
İller arası atama sonuçlarını merakla bekleyen pek çok öğretmene bilgilendirme amaçlı ilişik kesme işlemlerinden bahsedeceğiz. Bir öğretmenin il dışı atamada başka bir şehre başka bir okula tayininin kabul edilmesinin ardından öğretmenin yeni okulunda göreve başlayabilmesi için eski okuluyla ilişiğini kesmesi gerekiyor.

Ataması sonuçlanan öğretmenlerin kararnameleri okul müdürlüklerine ulaştırılacak. Bu kararnameler üç gün içinde il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine, ardından da okul müdürlüklerine ulaşacağı için fazla beklemenize gerek kalmayacak. Daha sonraki işlemleriniz okulunuzla olacak. Gerekli belgelerle birlikte okul müdürünüzün yönergesine göre okulla ilişiğinizi kesmiş olacaksınız. İlçe milli eğitim müdürlüğü sizi mal müdürlüğüne sevk edecek. Burada bazı bürokratik işlemlerle uğraşacaksınız. Burada bulunan memurlar size yardımcı olacaktır. Ardından milli eğitim müdürlüğünden alacağınız belgeleri okul müdürlüğüne teslim edeceksiniz. Okul müdürlüğü bakanlığa personel nakil bildirgesi yollayacak. Yolluk ücretinizi de okulunuzdan alacaksınız. İlişik kesme işlemini yaptıktan sonra 15 gün içinde yeni görev yerinize gelmeli ve göreve başlayacağınızı yeni okulunuza bildirmelisiniz. Eğer işleminizi geciktirirseniz müstafi sayılıp görevden atılabilirsiniz.

İlişik kesme işlemlerinden korkmanıza gerek yok. Bütün işlemlerinizi bir gün içinde rahatlıkla halledebilirsiniz. Yeni görev yerinizde maaşınızı buraya aldırmanız için banka hesabınızı da yeni okulunuza nakletmeli ve bunu da okul müdürlüğüne bildirmelisiniz. Yeni okulunuzda oluşturulan belgeleri ya siz ya da okul müdürlüğü ilçe milli eğitim müdürlüğüne gönderecektir. mebpersonel.com Ayrıca özlük dosyanızı eski okulunuzdan alarak yeni okulunuza göndereceksiniz. Bu işlemi ya siz yapacaksınız ya da eski okulunuzun müdürlüğü posta yoluyla yeni okulunuza bunları yollayacaktır.

Sırayla alınacak belgeleri de şöyle sıralayabiliriz:
Okulundan ayrılacak öğretmen için okul müdürlüğü tarafından dört adet nakil bildirimi düzenlenir. Bununla birlikte bir adet ilişik kesme yazısı, üst yazıda öğretmenin tc kimlik numarasının da bulunması gerekir. Bu belgelerle giden öğretmen yeni okuluna atama kararnamesi, personel nakil bildirimi ve göreve başlama yazısı iletir. Bu belgeler aynı birimler arasında mesela liseden liseye ilkokuldan ilkokula yapılan atamalarda geçerlidir.

Eğer atamalar farklı birimler arasında yapılmışsa örneğin bir ilkokul öğretmeni liseye atanmışsa o zaman belge sayısı değişir. Bu öğretmenlerin altı adet personel nakil bildirimi alması gerekir. Bunun yanında üst yazıda öğretmenin TC kimlik numarası olacak şekilde bir adet görevden ayrılma yazısı yazılacaktır. Yeni okuluna gelen öğretmen ikişer adet atama kararnamesi, göreve başlama yazısı ve personel nakil bildirimi vererek görevine başlar. Ayrıca her öğretmen İş Bankası IBAN numarasını okul müdürlüklerine iletmelidir.

Öğretmenlerin kurumlarından yolluk ücreti alması için gerekli belgeler şunlardır:
İkişer adet personel nakil bildirimi, görevden alma yazısı, yolluk bildirimi, dilekçe, rayiç bedel ve yerleşim yeri bildirisi gerekir. Merkeze bağlı köyler için belediyeden de mücavir alan olduğuna dair yazı alınması gerekir.

Milli Eğitim Bakanı Milli Eğitimi Eleştirdi !

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Bizim müfredatlarımız, ders programlarımız maalesef bilgi yüklemeye yönelik. Biz hala pek çok dersimizde ya pek çok kademede ilkokulda da, ortaokulda da, lisede de hala çocuklara bilgi yüklemeye çalışıyoruz.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Bizim müfredatlarımız, ders programlarımız maalesef bilgi yüklemeye yönelik. Biz hala pek çok dersimizde ya pek çok kademede ilkokulda da, ortaokulda da, lisede de hala çocuklara bilgi yüklemeye çalışıyoruz.” dedi.

Özel bir televizyon programının konuğu olan Bakan Avcı, bilgi yüklemenin 20. yüzyılda anlaşılabilir bir şey olduğunu belirterek,“Okul bilgi edinmenin tek mekanıydı, yani insanlar bilgi edinmek için okula geliyorlardı. Şimdi bilgi edinme imkânlarımız iletişim teknolojileri, enformasyon teknolojileri sayesinde o kadar genişledi ki bilgi edinmenin tek kaynağı okul olmaktan çıktı. O zaman hala sanki her şey okulda öğrenilecekmiş gibi davranmaktan vazgeçip çocuklarımıza doğru bilgiye nasıl çabuk ve doğru şekilde ulaşabileceklerini öğretmemiz gerekiyor. Yani öğrenmeyi öğretmemiz gerekiyor. Halbuki biz hala pek çok dersimizde ya pek çok kademede ilkokulda da, ortaokulda da, lisede de hala çocuklara bilgi yüklemeye çalışıyoruz.” dedi.

“Öğrencilere neyi, nasıl, nerede, en güzel şekilde öğrenebileceklerini öğretmeliyiz, öğrenme zevkini öğretmeliyiz, öğretme zevkini aşılamalıyız.” diyen Avcı, fizik dersinde sanki bütün çocuklara fizikçi olacakmış gibi, kimya derslerinde aynı çocuklara sanki ileride kimyager olacakmış, coğrafya dersinde coğrafyacı olacakmış gibi, jeolog olacakmış gibi yüklenildiğini dile getirdi. Avcı,“Gerek yok. Coğrafyayı sevdirelim, fiziği sevdirelim, kimyanın ne olduğunu öğretelim. Kimyanın zevki tadı nedir, kimya bilmenin zevkini aşılamamız gerekiyor. 4+4+4 ile dedik ki, çocukların önünde farklı kulvarlar açalım, seçimlik dersler oluşturalım ve çocuklarımız ilgilerine göre, becerilerine göre, yeteneklerine göre farklı dersleri seçme imkânı sağlayalım. Böylece biz eğitimde, özellikle ilkokuldan sonra ortaokulda, lise de çocukların eğilimlerini, yeteneklerini bunu ne kadar önce keşfedersek öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz ve ailelerimiz çocuklarının hangi alanlara özel ilgi gösterdiğini, hangi alanlarda ciddi bir beceri potansiyeli gördüğünü ne kadar erken tanırlarsa, ne kadar erken keşfederlerse biz o çocuklarımızı o kadar daha çabuk gerçekten zevk duyacakları, gerçekten severek yapacakları mesleklere doğru yönlendirmeye başlarız.” diye konuştu.

40 Bin Atamada Branşlar Nasıl Belirlenecek?
MEB 40 bin atama için kontenjanlar nasıl belirlenecek? MEB 40 bin öğretmen ataması ne zaman yapılacak? MEB öğretmen atamaları eylül 2014 branşlara göre dağılım nasıl yapılacak detayları haberimizde.

Öğretmen adayları aylardır öğretmen atamalarının yapılacağı bugünü bekliyor. 40 bin öğretmen ataması normal şartlarda ağustos ayında yapılacaktı ancak meclis tatile girince atama kanunu çıkarılamadı. Bu nedenle öğretmen adaylarının meraklı ve heyecanlı bekleyişi devam ediyor. Öğretmen adaylarının merak ettiği bir diğer soru ise kadroların nasıl belirleneceği. Elimizde 40 bin atamaya ilişkin bilgi var ancak bu atama döneminde kadro dağılımı nasıl olacak? 40 bin atamada en fazla öğretmen hangi branşlara atanacak? İşte bütün bu sorular henüz yanıtlanmış değil.

Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarının yaptığı açıklamalara bakılacak olursa bu yıl yapılacak atamalarda meslek derslerine girecek öğretmenlerin atama sayısının artacağı tahmin ediliyor. Çünkü bu yıl 360′dan fazla lise teknik meslek lisesi haline dönüştürüldü ve buralarda şu an yoğun bir şekilde meslek dersi öğretmenine ihtiyaç var. Başta torna tesfiye ve makine olmak üzere pek çok alanda meslek dersi öğretmeni açığı bulunuyor. Bakanlığın ilk etapta bu açıkları kapatacağı düşünülüyor. Türkiye genelinde meslek öğretmeni açığı 3300 civarında. Atamalarda en çok kontenjan bu alana ayrılabilir.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki öğretmen açığının %35′i bu atama döneminde kapatılacak. Bununla birlikte kapatılamayan ve ihtiyacı bulunan öğretmen eksiklikleri ise milli eğitim müdürlüklerinin ayrı ayrı açtığı ücretli öğretmenlik başvurularıyla kapatılmaya çalışılacak. Öğretmen atamaları yapıldıktan sonra belirlenen kontenjanlara il düzeyinde ücretli öğretmenlik başvuruları alınabilecek.
Son olarak ağırlığın liselere verileceği gözler önüne seriliyor. İlkokula başlayan öğrenci sayısında geçtiğimiz yıllara göre gözle görülür bir değişim yaşanmasa da yeni eğitim sistemiyle birlikte ortaokul ve liselerde kayıt patlaması yaşanıyor. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısının azaltılması için bakanlığın bu okullara daha fazla atama yapması şart. Dolayısıyla lise ve ortaokullardaki matematik, türkçe, fen ve teknoloji dersleriyle liselerde öğretilen türk dili ve edebiyatı, yabancı dil gibi derslerin öğretmenlerinin atanmasında sayı artacak. Her yıl en düşük kontenjan verilen sosyal bilgiler öğretmenliğiyle tarih öğretmenliği kontenjanlarının maalesef bu yıl da düşük olacağı tahmin ediliyor.

Şube Müdürlüğünde Hukuk mu Üstün Yoksa Kişiler mi ?

Şube Müdürlüğü atamaları için verilen danıştay kararları neticesinde yürütmeyi durdurma kararları doğrultusunda atamaların iptal edilip yapılacak düzenleme ile yeniden yapılması gerekiyordu…Sedat DEGER Anadolu Eğitim Sendikası Genel Merkez Hukuk Danışmanı

Şube Müdürlüğü atamaları için verilen danıştay kararları neticesinde yürütmeyi durdurma kararları doğrultusunda atamaların iptal edilip yapılacak düzenleme ile yeniden düzenleme ile yapılması gerekiyordu.Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarımız Yusuf TEKİN bey’in “Bugüne kadar ataması gerçekleştirilen şube müdürlerimizin  yeniden atanması gibi bir konu söz konusu değildir. Ancak Mahkemelerden atamalarla ilgili iptal kararı çıkarsa ki , şu anda atanan kişilerle ilgili herhangi bir mağduriyet söz konusu olmayacaktır. Mahkeme sürecini takip etmekteyiz. mahkemelerde olabilecek gelişmeler karşısında uygulayacağımız bir B Planımız hazırda bulunmaktadır.” Açıklaması ile atamaların iptal edilmeyeceği düşüncesini akıllara getirse de gerçekte hukuken böyle mi ve MEB önceden Danıştay dairelerinin vermiş olduğu Yürütmeyi 

Durdurma kararları karşısında nasıl hareket etmiş onlara bakmak gerekir.
Yönetici Atamaları Danıştay YD kararı ile iptal edildi ve yeniden atamalar yapılmıştı Yönetici Atama Yönetmeliğinin bazı maddelerine yürütmeyi durdurma kararı verilmiş  Atamalar iptal edilip mahkeme kararı doğrultusunda atamalar iptal edilip hesaplanan yeni puanlar eşliğinde yeniden  atamalar yapılmıştı;

Danıştay 2.Dairesi’nin 25/11/2013 tarihli 2013/7839 esas nolu ve 2013/7729 esas nolu mahkeme kararları doğrultusunda 28728 sayılı resmi gazete 04/08/2013 tarihinde yayınlanan MEB Eğitim Kurumları Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmelğinin bazı maddelerinin yürütmesi durdurulmuştu.Mahkeme kararlarına göre : 1)Aylıktan kesme cezası ve daha üst ceza alanların yönetici olmalarına engel olan hüküm durdurulmuş 2) Uzman ve Başöğretmenliğe verilen puanlarının değerlendirilmesine ilişkin hükümleri durdurulmuş ve Uzman Öğretmenlik(3 Puan) ve Başöğretmenlik (5 puan) puanları değerlendirme dışı bırakılmıştı.

Mahkeme kararıyla beraber, MEB  İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 01/04/2014 tarih ve 1346268 sayılı ve yönetici atama konulu yazıyı tüm valiliklere göndererek “Yönetmeliğin bazı maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle Bakanlığımız aleyhine açılan idari davalara ilişkin Danıştay İkinci Dairesince verilen kararlar ekte gereğini rica ederim “ diyerek yönetici atamalarında puanlamaların ve değerlendirilmesini istemişti.İl Milli Eğitim Müdürlükleri de yazı ve mahkeme kararlarına göre uzman öğretmenlere verilen 3 puanın yürütmesinin durdurması üzerine yeniden değerlendirilen puanlara göre sıralamaları yenileyip atamaları yeniden yapmıştı.Yani 2. Danıştay dairesinin verdiği yürütmeyi durdurma mahkeme kararları sonucunda Milli Eğitim Bakanlığı hukuki olarak uygulanmasını istemiş ve iller yönetici atamalarını iptal edip değerlendirme sonucu yeni oluşan puanlara göre yeni atamalar yapmıştı. Ozaman hukuk farklı mı işliyordu?Tabiki Hayır ! Çünkü hukuki olarak yürütmeyi durdurma kararı idari hükmü ölü doğmuş bir hükme çevirir ve en başından yok sayar ,buna bağlı iş ve işlemler var ise tüm işlemler atamalar iptal edilir.Yeni hukuka uygun düzenlemeler ile atamalar gerçekleştirilir,yönetici atamalarında danıştay kararları sonucunda iptal edilip yeniden yapılması gibi.Bunu bizzat MEB yazısında görebiliyoruz.

2008 Yılında Danıştay Kararları Sonucun Genelge İle Atamalar İptal Edilmişti

Eğitim İş ve Eğitim Sen’in MEB Eğitim Kurumları Yöneticileri Yönetmeliğine açtıkları bazı maddelerin iptali ve yürütmeyi durdurma talebi ile idari davalarda 2. Danıştay dairesi 21/07/2008tarihli ve 2008/3799 esas nolu ve 2008/4155 esas nolu kararları ile yönetmelik eki EK 2 yönetici değerlendirme formunu yürütülmesinin durdurulmasına karar vermişti.Bunun üzerine zamanın Milli Eğitim Bakanı Hüseyin ÇELİK imzası ile yürütmesi durdurulan EK 2 yönetici değerlendirme formu ile herhangi bir işlem yapılmaması yapılmış olanlarında iptal edilmesi istenmişti.

Bu genelge ve uygulanan yargı kararları da gösteriyor ki yürütmeyi durdurma kararı verildikten sonra ilgili maddelere göre herhangi bir işlem yapılamaz yapılmış ise de geri alınıp iptal edilir.Bunu Milli Eğitim Bakanlığı da iyi biliyor çünkü gerek yakın zamanda gerek 2008 yılında yürütmeyi durdurma kararları doğrultusunda yapılan atamaları iptal etmiş ve hukuka uygun bir şekilde yeniden yapmıştır.

Başka idari işlemlerde Verilen Yürütmeyi Durudurma Kararları Sonucunda Atamalar İptal Edilirken Şube Müdürü Atamalarında Nasıl Olur da İptal Edilmez?

Bizzat Bakanlığımızın valiliklere gönderdiği resmi yazı ve genelgelerle gerek MEB Eğitim Kurumları Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin bazı maddelerinin yürütmesi durdurulması ,gerek MEB Eğitim Kurumları Yöneticileri Yönetmeliği için verilen yürütmeyi durdurma kararı doğrultusunda yapılan atamalar iptal edilirken MEB Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği Ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğin atama ile ilgili maddesine Danıştay 2. Dairesince verilen yürütmeyi durdurma kararları doğrultusunda her ne hikmetse atamalar iptal edilmiyor!Bu işte bir terslik var çünkü hukuk kuralları aynı şekilde duruyor ve daha düne kadar bakanlığımız yargı kararlarına uygun resmi yazı ile yapılması gereken hukuki uygulamaların emrini veriyordu. 01/04/2014 tarihindeki 1346268 sayılı resmi yazısından bugüne kadar herhangi bir hukuki değişiklik yaşanmadı.Bu olaylar ve mevcut hukuk kuralları gösteriyor ki  yapılması gereken çok basit o da, nisan ayında yapılan 1709 şube müdürünün atamasını iptal edip hukuka uygun düzenlemeler doğrultusunda yeniden atamaların yapılmasıdır.Eğer bazı yargı kararlarını uygulayıp atamaları iptal edip yeniden değerlendirilirse , şube müdürlüğü atamalarında olduğu gibi bazı yargı kararlarında ise  ölü doğmuş idari maddeye bağlı yapılan atamaları iptal etmemek hukuk kurallarına aykırıdır.Aksi takdirde akıllara şu soru geliyor “Şube Müdürlüğünde Hukuk mu Üstün Yoksa Kişiler mi ?” çünkü bu şekilde davranmanın bir amacı olmalı.Ayrı bir süzgeçten de geçirmek gerekirse diğer soru da şu şekilde belirir: “Bu uygulamada ilahi adaletin bakışı nasıl olur?” sonucunu iyi bakmak gerekir.

Saygılarımla
Sedat  DEGER /Eğitimci Yazar


Milli Eğitim Bakanlığı önümüzdeki günlerde 40 bin öğretmen ataması yapacak. 2. il dışı tayinlerinin bitmesi ile birlikte 40 bin öğretmen ataması için haberler gelmeye başladı.

Öğretmen Atamaları İçin TBMM Olağanüstü Toplanıyor  - TBMM’de olağanüstü mesai (Öğretmen Atamaları Görüşülecek) - Öğretmen Atamaları İçin TBMM Olağanüstü Toplanıyor

TBMM Genel Kurulu, torba kanun tasarısı için yarın olağanüstü toplanacak. TBMM Genel Kurul’daki çalışmaları 15 Temmuz tarihinde başlayan ve kamuoyunda “torba tasarı” olarak bilinen İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın görüşmelerine devam edilecek. Tasarının 8 Eylül Pazartesi günü görüşmelerinin tamamlanması planlanıyor.

Soma’daki faciadan sonra madencilere yönelik düzenlemeler ve kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını da içeren tasarının getirdiği yeni düzenlemelerden bazıları ana başlıklarıyla şöyle: – Sendikalarda işkolu barajı yüzde 1′e sabitlenecek. Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’na göre, kurulu bulunduğu işkolunda en az yüzde 1 üye şartı, Ekonomik ve Sosyal Konseye üye konfederasyonlara üye olmayan sendikaları için yüzde 3 olarak uygulanacak. – Yeraltı işlerinde çalışan işçilerde kıdem şartı aranmayacak. Buna göre, yeraltı işlerinde bir gün dahi çalışanlar kıdem tazminatından yararlanabilecek. – İşçilerin yeraltındaki çalışma süresi haftada en çok 36 saat olacak, günlük çalışma süresi 6 saati geçemeyecek – Yeraltı maden işlerinde çalışan işçilerin emeklilik yaşı 55′ten 50′ye düşürülecek. – Tüp bebek deneme sayısı 3′e yükseltiliyor. – Özelleştirme uygulamaları nedeniyle iş akitleri, kamu ya da özel sektör işverenlerince feshedilen ve diğer kamu ve kuruluşlarına nakil hakkı bulunmayan personel de yaşlılık ya da malullük aylığı almaya hak kazanıncaya kadar istihdam edilebilecek. – Bazı kamu alacaklarında faiz, cezai faiz, gecikme faizi, gecikme zammı Yİ-ÜFE oranları esas alınarak yeniden hesaplanacak. Vergi cezalarının silinmesi söz konusu olmayacak; vergi asıllarının tamamı, cezaların tamamı yeniden yapılandırma kapsamında tahsil edilecek. – Soma’daki maden kazasında ölenlerin eş ya da çocuklarından birisi, eşi veya çocuğu yoksa kardeşlerinden birisi olmak üzere, toplam bir kişiye istihdam sağlanacak. Söz konusu kazada ölenlerin SGK’ya olan bütün borçları silinecek ve hak sahibine aylık bağlanacak. – Ev hizmetlerinde aynı kişi yanında ay içinde 10 günden az çalışanlar adına günlük kazanç alt sınırının yüzde 2′si oranında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi çalıştıranlar tarafından ödenecek. 
31 Aralık 2014 tarihine kadar 35 bin öğretmen atanacak. 

Avukatların soruşturma dosyasını alma yetkisi kısıtlayan teklif Meclis, torba tasarının yasalaşmasının ardından Adalet Komisyonu’nda kabul edilen soruşturmanın gizliliğinde avukatların belge ve bilgilere ulaşmasını engelleyen tek maddelik Ceza Muhakemesi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ni ele alacak. Teklife göre, müdafinin dosya içeriğini incelemesi veya belgelerden örnek alma yetkisi, soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecekse Cumhuriyet savcısının istemi üzerine hakim kararıyla kısıtlanabilecek. Yakalanan kişinin veya şüphelinin ifadesini içeren tutanakla bilirkişi raporları ve adı geçenlerin hazır bulunmaya yetkili oldukları diğer adli işlemlere ilişkin tutanaklar için bu kısıtlama uygulanmayacak. Müdafi, iddianamenin mahkeme tarafından kabul edildiği tarihten itibaren dosya içeriğini ve muhafaza altına alınmış delilleri inceleyebilecek, bütün tutanak ve belgelerin örneklerini harçsız alabilecek. Genel Kurul, Türkiye ile Azerbaycan arasında Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Sistemine İlişkin iki anlaşmayı onaylayan kanun tasarıları ve Türkiye ile İran Arasında Tercihli Ticaret Anlaşmasının Onaylanmasını Uygun Bulan Tasarısı’nı ele alacak. Meclis’in 10 Eylül Çarşamba gününden itibaren 1 Ekim Çarşamba gününe kadar tatile girmesi bekleniyor.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.