Öğretmene İl İçi Rotasyon Geliyor İddiası

Öğretmene İl İçi Rotasyon Geliyor İddiası

Öğretmene İl İçi Rotasyon Geliyor İddiası
03 Temmuz 2014 Perşembe 16:13

1- Öğretmene rotasyon var mı?

MEB koridorlarına yansıyan ididalar şöyle:

Öğretmene rotasyon düşünülüyor, şuan için hazırlanmış değil. Öğretmene rotasyon için öncelikle mevcut olan öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğini, MEB yeni teşkilat yasasına uygun olarak güncelleme çalışması yapılacak bu çalışmada öğretmene rotasyon konusu gündeme gelecek ve komisyon nihai kararı vererek yeni yönetmelikle öğretmene rotasyon resmen uygulanacaktır. Öğretmene rotasyon konusu MEB yetkililerce daha önce eğitim sendika yöneticileri ile tartışıldığını bazı konularda ise uzlaşıldığını fakat süre konusunda uzlaşılamadığı MEB yetkililerince ifade edilmiştir. MEB sendikalarla sadece süre konusunu anlaşamadıklarını söylemektedirler. Diğer taraftan öğretmene rotasyon yeni gündemimize gelen bir durum değil, son 3 yıldır paydaş sendikalarımızla bu konuda fikirsel çalışmalarda bulunduk belli bir olgunluğa da getirdik denilmektedir.

2- Öğretmene rotasyon il içi mi uygulanacak?

- Öğretmene getirilecek olan rotasyon il içi uygulanacaktır. Bir öğretmen bir okulda ve bir bölgede belli bir süre kaldıktan sonra kendi isteği ile okul değiştirmemesi durumunda rotasyona tabii tutulacaktır. Rotasyon, her yıl Haziran ayında yapılacaktır

3- Öğretmene il dışı rotasyon var mı?

– Hayır gündemimizde il dışı rotasyon çalışması yok , il dışı rotasyon düşüncesi de yok denilmektedir.

4- Rotasyon kaç yılda bir uygulanacak?

- Süre konusunda şuan için kesin bir rakam yok fakat 8,10,12,15 yıl gibi alternatifli tekliflerimiz var kesin bir süre yok fakat bunu önümüzdeki günlerde kesinlik kazanacaktır.

5- Niçin Öğretmene rotasyon uygulamasına ihtiyaç duyulmaktadır?

- Özellikle il merkezlerindeki okullarımızda öğretmenlerimizde yığılma var, örneğin Ankara için bir örnek verelim öğretmenimiz 40 yıldır aynı okulda çalışmaktadır, inanın abartmıyoruz diyor ve bu merkezdeki okulda çalışan öğretmenler buraya bir tayin olmuş 35 yıldır 30 yıldır aynı okulda çalışmaktadırlar, okullardaki bu yığılmalar okulda huzursuzluğa, eğitimde verimin düşmesine,kurumun kalitesinin düşmesine sebebiyet verdiği gibi okul kültüründe çatışmalar nedeniyle sinerji oluşturulamamaktadır. Diğer en önemli bir faktör ise bu yığılmalar nedeniyle sıra tayinleri ve özür tayinleri yapılamaz hale gelmektedir, binlerce öğretmen sıra tayini beklemekte ve sirkülasyonu sağlayamamaktayız. Öğretmene rotasyon ile en önemli kazanım,okullarımızdaki huzurun ve kalitenin artmasına, eğitimin kalitesinin hem nitelik hem de nicelik yönden artıracağı gibi öğrencilerimizin akademik ve okul başarısına olumlu katkı sağlayacağını düşünüyoruz demektedirler.

Bizler Öğretmenlerimizi mağdur etmek gibi düşüncemiz olamaz, tam tersi il içi rotasyon öğretmenlerimiz açısından da olumlu olacağını düşünüyoruz denilmektedir.

MEB koridorlarından aldığımız cevaplar bunlardan ibaret bu yaz öğretmenlerimize il içi rotasyon geliyor vatana, milletimize hayırlı olsun daha ne diyelim 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.