Öğretmene Rotasyon Yapılmamalıdır!

mevcut şartlar altında ve saydığımız gerekçeler nedeniyle rotasyon uygulaması en azından şimdilik rafa kaldırılmalıdır.

Öğretmene Rotasyon Yapılmamalıdır!
22 Ekim 2014 Çarşamba 12:09

PERSONELMEBHABER.NET/ÖZEL HABER

Rotasyon Üzerine

En başta şunu ifade etmek isterim ki bir insanın çok uzun yıllar aynı kurumda çalışması durağanlık ve iş körlüğü gibi daha birçok olumsuzluğa yol açabilir.

Bu durumda 15-20 yıl aynı kurumda çalışan öğretmenler açısından MEB’in yeni taslağındaki rotasyon uygulamasını nasıl değerlendirebiliriz?

Milli Eğitim Bakanlığı rotasyonu iki sebeple yapıyor olabilir:

BİRİNCİSİ: “Uzun yıllar aynı kurumda çalışan öğretmenlerde meslek körlüğü, motivasyon kaybı, misyon tamamlama ve dolayısıyla heyecan eksikliği oluşması ve rotasyonla okullara yeni bir heyecan getirmek.”

Okullara yeni bakış açısı kazandırmak ve kurumları yeni hedeflere yöneltmek öncelikle eğitim yöneticilerinin işidir. En son 2011 yılında uygulanan eğitim yöneticileri rotasyonu ve 6528 sayılı ‘tsumani’yle eğitim kurumlarında neredeyse tüm yöneticiler değişti. Dolayısıyla eğitim kurumlarında yeni bir heyecan aranıyorsa bu ‘kağıt üzerinde’ zaten sağlanmış oldu.

İşin öğretmen boyutuna gelince, zaten her yıl değişen öğrenci profiliyle yeni bir heyecan yaşayan öğretmenler bir de yönetim kadrosu değişince sadece okulun duvarlarıyla tanışık kalmış oluyorlar. Bu anlamda yapılacak olan rotasyon sadece öğretmenin fiziki ortam değiştirmesi sığlığında kalacaktır.

Yöneticileri değişen bir okulun bütünüyle öğretmenlerinin de değiştirilmesi kurumsal hafızanın bütünüyle sıfırlanması ve o kurumun adeta ‘yeni açılan bir kurum’ düzeyine indirilmesi anlamına gelir.

İKİNCİSİ: “ ‘İyi okullarda’ çalışan öğretmenlerin ‘yaşlı’ olması ve rotasyonla gençleştirme yapılmak suretiyle eğitime yeni bir ivme kazandırma isteği.”

Bu gerekçeyle yapılacak olan bir rotasyon birçok açıdan anlamsız ve yanlış olur. Öncelikle il merkezlerinde çalışan öğretmenler zaten kucak dolusu puana sahiptir. Yapılacak olan rotasyonla iyi okulda çalışan öğretmen bir başka iyi okula geçecektir. Düşük puanlı öğretmenler de kendi aralarında yer değiştirebilecektir. Bu gerekçenin başka sakıncalı bir yönü ise “tecrübeye vefasızlık” olarak algılanmaya açık olmasıdır. ‘Yaşlı’ olmaları gerekçesiyle kurumlardan öğretmen uzaklaştırmaya çalışmak şu anlama gelir: “Yaşlı –Bu yaşlı ne demekse, mesela kaç yaş üzeri?- öğretmenler verimsiz oluyor ve biz verimsiz de olsa öğretmene hiçbir yaptırımda bulunamıyoruz, öğretmen üzerindeki tüm denetim mekanizmasını ya kaldırdık ya da işlevsiz hale getirdik, ‘başarısız’ olan öğretmenin başka bir okulda ‘başarısız’lığını devam ettiresi için rotasyonu çıkardık.”

Doğrusu rotasyonun uygulanması özellikle büyükşehirlerdeki önemli okulların tüm birikimlerini ortadan kaldırma tehlikesine gebedir.

Ve mevcut şartlar altında ve saydığımız gerekçeler nedeniyle rotasyon uygulaması en azından şimdilik rafa kaldırılmalıdır.

 

Bekir KARABULUT
Eğitim Uzmanı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.