Öğretmene Zam Müjdesi 2014

öğretmene zam müjdesi 2014

Öğretmene Zam Müjdesi 2014
05 Temmuz 2014 Cumartesi 11:25

Hükümetten öğretmene zam müjdesi geldi. Öğretmenler, memurlara uygulanan genel zammın dışında eğitim-öğretim tazminatı olarak Temmuz ayında maaşlarını 75 TL zamlı alacak. 14 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan ikinci 2. Dönem Toplu Sözleşmenin "Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin" İkinci bölümünün "Eğitim Öğretim Tazminatı" maddesiyle öğretmenler bu yıl ilki Ocak, ikincisi Temmuz ayında olmak üzere iki kez eğitim-öğretim tazminatı almış olacaklar. 

Pozitif ayrımcılık
Hükümet, 2014 yılında memur maaşlarına yapılan zamlarda öğretmenler için pozitif ayrımcılık yaptı. Memur maaşlarına taban aylığına brüt 175 lira zam yapıldı. Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 3 artı enflasyon farkı ödenecek. Öğretmenlere ise bütün memurlara yapılan taban aylığı brüt 175 lira zammın dışında 75 lira eğitim-öğretim tazminatına zam yapılacak. Ocak ayından Temmuz ayına kadar ödendi. Temmuz ayında bir kere daha 75 lira eğitim öğretim tazminat zammı yapılacak. Ayrıca yüzde 3 enflasyon farkı da eklenecek. Böylelikle öğretmenler maaşlarını 2014'ün 6 ayında 75, ikinci altı ayında ilave 75 ile toplamda 150 lira ekstra zamlı alacaklar. Taban aylıktaki artış da dikkate alındığında öğretmenlerin maaşlarında 2014'te yaklaşık 273 lira net artış sağlanacak.
Buna göre, 2014'te göreve yeni başlayan bekar, bütün ek derslerine giren bir öğretmen 2 bin 710 lira maaş alacak. 3 çocuk sahibi olan ve göreve yeni başlayan öğretmenin maaşı 2 bin 988 lira olacak. Üst kademedeki, kıdemli, evli, eşi çalışmayan, 3 çocuk sahibi ve bütün ek derslerine giren bir öğretmenimiz 2014 yılında 3 bin 334 lira maaş alacak.

Eğitim ödeneği
Ayrıca eğitim ödeneği de 100 lira artırılarak 850 lira oldu. 2015 yılında eğitim ödeneğinin 950 lira olacağı belirtildi. Yüksek lisans ve doktora mezunu öğretmenlere ek ders ücretleri de artırılacak. Rehber öğretmenlere, ek ders ödemesi yapılacak. İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Sandığı'na üyeliklerin isteğe bağlı olması sağlanacak. Sınav komisyon üyeliği ve sınav gözcülüğü görevlerine ilişkin sınırlamaları kaldırılacak. Geçici görevlendirilen yöneticilere yüksek oran üzerinden ek ders ödenecek. İkili öğretim yapan eğitim kurumlarının yöneticilerine ilave ek ders ücreti ödenecek. 
Kamu görevleri olan akademik jüri üyeliklerine ücret ödenecek. Okul yöneticileri ve müdürlerin idari görevlerinin yanı sıra 6 saatlik derse girme zorunluluğu kaldırılarak 6 saate kadar derse girme olanağı getirilecek. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.