Öğretmenevleri Ucuz Ve Kaliteli Olmalı!..

Öğretmenevleri Ucuz ve Kaliteli Olmalı!

Öğretmenevleri Ucuz Ve Kaliteli Olmalı!..
26 Mayıs 2014 Pazartesi 12:34

 Öğretmenevlerinin olumsuz imajını değiştirmek için adımlar atan ve bir dizi yapısal reform çalışması başlatan Milli Eğitim Bakanlığına “öğretmenevlerinin ve sosyal tesislerin satılması ya da öğretmenlere kaliteli ve ucuz hizmet eden birimler haline getirilmesi” çağrısında bulunan Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Bir milyon kişilik eğitim camiasının ortak görüşü; öğretmenevleri, gerek yer bulma, gerekse fiyat ve hizmet kalitesi anlamında polisevi, orduevi, hakimevi gibi diğer meslek gruplarının misafirhanelerinden daha düşük profilli kurumlardır. Öğretmenevlerinin misyonu kar etmek değil, öğretmenlere ve ailelerine hizmet etmek olmalıdır” dedi. 

ÖĞRETMENEVLERİNDE FİYATLAR YÜKSEK!
Diğer kurum ve kuruluşların mensuplarını, sosyal tesislerinin imkanlarından öğretmenevlerine oranla çok daha düşük fiyatlarla faydalandırdıklarından yakınan DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Öğretmenevleri vali, kaymakam ve diğer mülki amirlerin, siyasilerin, yerel eşrafın misafirlerini konaklattığı, tatil yapıp dinlendiği yerler haline gelmemeli. Öte yandan, kültür merkezi niteliğinde olması gereken öğretmenevleri herkesin girip çıktığı kahvehane görüntüsünden de kurtarılmalıdır” dedi. 
 
ÖĞRETMENEVLERİ KAHVEHANE HALİNE GELMEMELİ!
Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetelri Genel Müdürlüğünün Öğretmenevleri ile ilgili attığı adımları desteklediklerini ve devamını ilgiyle beklediklerini söyleyen Gürkan Avcı, “Öğretmenevlerinde öğretmen dışında hemen herkes konaklıyor fakat hangi öğretmen polisevi yahut orduevinde konaklayabiliyor. Öğretmenlerimiz hafta sonu çay içmek, tatillerde konaklamak için bile öğretmenevinde yer bulamadığını ifade ediyor. Öğretmenlerimiz, orduevleri, polisevleri gibi diğer misafirhanelere oranla öğretmenevlerinin fiyatlarının yüksek olduğundan şikayetçi. Özellikle yaz tatilinin yaklaştığı bu günlerde öğretmenlerimiz, kalmak için geldikleri öğretmenevlerinde yer bulamadıklarını ve kendilerine otelin yolununun tarif edildiğinden yakınıyor. Öğretmenler kendi evlerinde yabancı ve üvey durumuna düşmek istemiyor. Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenevleri politikasının bu tespit ve telkinlerimiz yönünde, öğretmen memnuniyeti doğrultusunda oluşturulmasında büyük fayda ve ihtiyaç görüyoruz” diye konuştu.
 
İLKSAN, OYAK'IN YÜZDE BİRİ BİLE DEĞİL!
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya, bir başka olumsuz ve şaibeli imaja sahip ‘İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı'na da (İLKSAN) el atma çağrısında bulunan DES Genel Başkanı Gürkan Avcı,  İLKSAN'ın ya kapatılması aksi halde ‘Ordu Yardımlaşma Kurumu' (OYAK)  gibi prestijli bir kurum haline getirilmesi gierektiğini kaydederek, “1943 yılında çıkarılan bir kanunla kurulan ve 260 bin üyesi bulunan İLKSAN'ın, 1961 yılında kurulan ve üye sayısı çok daha az olan OYAK'ın yüzde biri kadar dahi mal varlığı yoktur. İştirakleri milyarlarca dolar para eden OYAK üyelerine emekli ikramiyesinin çok üzerinde pay öderken, kira ve faiz gelirleri ile ayakta duran İLKSAN üyelerine niçin emekli ikramiyesinin çeyreği kadar dahi pay verememektedir? OYAK kar üstüne kar açıklarken, İLKSAN niçin sürekli zarar etmektedir?
 
Sayın Bakanımızın, 260 bin öğretmenlerimizin ortak sıkıntısı olan İLKSAN'ı adam etmesini de istiyoruz. DES olarak Sayın Bakanın İLKSAN'la alakalı atacağı tüm adımların destekçisi olacağız. İLKSAN'ın fayda ve inşası için konulan bir tek tuğla dahi yüzbinlerce öğretmenlerimiz ve aile bireylerince hayırla yad edilecek ve eğitim camiasının hafızasına altın harflerle kazınacaktır. İLKSAN ın öğretmenler arasında ve kamuoyunda yıpranan imajının düzeltilmesi için ivedilikle yasasının ve antidemokratik statüsünün değiştirilmesi ve ardından kapatılması yahut geliştirilmesi için yol haritasının açıklanması gerekiyor. Onlarca bürokrat, yönetici ve sendikacının astronomik maaşlar, imtiyazlar, avantajlar, tatil tadında toplantılar sağladığı İLKSAN ın dürüstlük, şeffaflık, sorumluluk ve hesap verilebilirlik noktasında büyük sıkıntıları bulunuyor. Öğretmenlerin mütevazi maaşlarından yapılan zorunlu kesintilerle idame ettirilen İLKSAN'ın birilerine saltanat ve konfor sağlayan kurum olmaktan kurtarılması gerekiyor” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.