Öğretmenin En Çok Merak Ettiği Cevaplar

Öğretmenlerin en çok sorduğu ve cevabını merak ettiği sorular ve cevaplar

Öğretmenin En Çok Merak Ettiği Cevaplar
24 Mart 2015 Salı 22:19

1-Okul müdür yardımcıları, Öğretmenlerin üstü veya amiri midir?

Okul Müdür yardımcıları, öğretmenlerin üstü veya amiri değildir. Bu konuda Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü Teftiş kurulunun 2012 yılında görüşü vardır. Söz konusu aynı görüşü 01.07.2013 tarihli Ankara Mehmetçik Lisesindeki bir soruşturmada,öğretmenlerin ders defterlerini imzalamalarına rağmen, derse girmeyerek öğretmenler odasında çay kahve sohbeti yapmaları üzerine,müdür baş yardımcısının öğretmenlere, derse niçin girmediniz ? Sorusuna hakaretle cevap veren öğretmene, kınama cezası verildi.

Aynı şekilde müdür başyardımcısının, Niçin derse girmediniz, sorusunu ve söylem tarzınıda hakaret kabul edildi ve kınama cezası verildi.

Soruşturmanın Tahlil ve Münakaşa kısmında, müdür baş yardımcısı, öğretmenlerin üstü veya amiri olmadığı için kınama cezası verildi belirtilmektedir.

Ankara Maarif müfettişleri Haşim karagöz ve Tevfik Fİkretin bilginin  Mütelası

2- Okul Müdür yardımcısı öğretmenin dersini veya görevini  denetleye bilir mi? öğretmene  görev verebilir mi?

Hayır, öğretmenin dersini denetleme işini sadece okul müdürü yapa bilir, bu görev müdür yardımcısına devredilemez

Okul müdür yardımcısı hiç bir süretle öğretmene görev veremez

3- rehber öğretmen veya müdür yardımcısı sınıftan öğrenci alabilir mi?

Okul müdür yardımcısı veya bir başkası sınıftan öğrenci alamaz. Derste izin verme yetkisi öğretmene aittir.Müdür yardımcısı veya rehber öğretmen, öğrenciyi sınıftan alamaz.

Rehber öğretmen, rehberlik çalışmasını ders sonrası veya daha önce randevu vermiş ise öğretmene önceden haber vermek zorunda, sınıftaki öğrenciyi izin siz alamaz

Eğer okul müdürü, izin kağıdı doldurmuş ise dersden öğrenci alına bilir. dersten öğrenci almaya ancak müdür izn verebilir. Bu yazılı izinle olabilir.

4- Öğretmen Öğrenciyi Dersten atabilir mi?

Öğretmen öğrenciyi dersten atamaz. Öğretmen öğrenci yaramazlık yapıyor diye sınıftan çıkaramaz, eğer çıkarmak zorunda ise okul idaresinin bilgisi doğrultusunda nöbetçi öğretmene geçici olarak emanet edebilir öğrenci ile ilgili sorumluluk yine öğretmene aittir.

5-nöbet defterinin kararlanması
O günü okulda nöbetçi öğretmen olarak görevliydim.Bir öğretmen arkadaşımız öğleden önce derslerine gelmedi.Nöbet defterine öğleden önceki saat için (4 saat) gelmedi olarak not düştüm.Öğleden sonraki saatlerine geldi. Gün sonunda defteri nöbet sorunsuz olarak tamamlandı olarak not düşerek nöbeti bitirdi.Ancak ertesi gün nöbet defterinde 4 saat derse gelmeyen bu arkadaşın isminin defterde üzerinin çizildiğini gördüm adeta karalanmış neden yazdınız der gibi bir karalamaydı.
1) Burada nöbet defteri karalandığı için bir suç işlenmiş olmuyor mu ? 
2) Bu konuda o günün nöbetçi öğretmeni olarak benim bir tutanak tutmam gerekiyor mu? 
3) Bu durumu idareye bildirdiğim halde idare umursamaz(malum öğretmen idarecinin yakını) bir tavır halinde ne yapmam gerekir?

Şikayetçi olabilirsiniz. Zaten nöbet defterinde kimin karaladığı ortaya çıkacaktır. Nöbet defteri resmi defter olduğundan sorumlular ceza alır.

6-Nöbetçi öğretmen derse geç kalan öğretmenin ders defterini kapatabilir mi?

Hayır kapatamaz.Nöbetçi öğretmen derse geç kalan öğretmenin geçkaldığı saati kaç dekika geç kaldığını Nöbet defterinin İlgili bölümüne yazar. ders defterini kesinlikle kapatamaz, kapatırsa suç işler. 


kamu 7.com 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.