Öğretmenin Primi Kaç Gün Yatmaktadır?

Öğretmenin Primi Kaç Gün Yatmaktadır?

Öğretmenin Primi Kaç Gün Yatmaktadır?
16 Ağustos 2014 Cumartesi 15:04

 Soru 
Merhaba  Ben bir öğretmen senede kaç gün pirim alır diye sormak istiyorum.Yani sekiz senelik öğretmenin pirim günü kaç olur mesela?
İnşallah cevap verirsiniz.
 
Cevap
 
31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu “Sigortalı sayılanlar” başlıklı 4 üncü maddesinde sigortalı sayılanlar sayılış olup aynı Kanunun başlıklı 80 inci maddesinde “Prime esas kazançlar ” belirtilmiştir.
Mezkur Kanunun 80 inci maddesinin( j) bendinde “(Ek: 31/7/2008-5797/1 md.) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında ilgili mevzuatı çerçevesinde uzman ve usta öğretici olarak çalıştırılanların prim ödeme gün sayısı 30 günü aşmamak kaydıyla, bir takvim ayı içerisinde hak kazandıkları brüt ek ders ücreti toplam tutarının, prime esas günlük kazanç alt sınırına bölünmesi sonucu bulunur. Bu şekilde yapılacak hesaplamalarda tam sayıdan sonraki küsuratlar dikkate alınmaz.” hükmü bulunmaktadır.
 
Milli Eğitim Bakanlığınca Maliye Bakanlığı`nın konuya ilişkin uygulamaya yönelik görüşü sorulmuş, Maliye Bakanlığı Bütçe ve mali Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından 9 Temmuz 2010 tarih, 10283 sayılı Milli Eğitim Bakanlığına gönderilen yazıda; 5510 sayılı yasanın ilgili hükümleri tekrarlanarak, ek ders ücreti karşılığı çalıştırılanların, prime esas gün sayısının farklı olarak hesaplanması gerektiği belirtilmiştir. Ek ders ücreti karşılığı -uzman ve usta öğretici statüsü dışında- çalıştırılanların prim ödeme gün sayısının bir takvim ayındaki ek ders saati toplamının 7.5 saate bölünmesi suretiyle bulunabileceği yönünde görüş bildirilmiştir.
Çalışan öğretmenlerin statülerine bağlı olarak ilgili hakkında yatırılan SGK primleri farklılık arz edebilmektedirler.
 
Devlette 657 sayılı Kanunun hükümlerine tabi öğretmen kadrolarında memur olan öğretmenler hakkında çalıştıkları her ay için tam prim kesintisi yapılmaktadır. Yılda 360 gündür.
 
Öğretmen özel okullarda tamgün sigortalı çalışıyor ise 360 gün, ders saati ile anlaşılmış ise ona göre farklı prim yatabilir.
 
Devlette ders ücreti karşılığında çalışan etmenlerin ise her 7,5 saate 1 gün hesabı ile primleri yatırılmaktadır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.