Öğretmenler Greve Gitti

Türkiye’de genelinde olduğu gibi Aydın’da da bazı sendikalara bağlı öğretmenler greve gitti. Milli Eğitim Bakanlığı’nı protesto için Türk Eğitim Sen Aydın Şubesi'ne bağlı öğretmenler de greve destek verdi. Öğretmenler, “Sözleşmeli...

Öğretmenler Greve Gitti
24 Eylül 2014 Çarşamba 12:36

Türkiye’de genelinde olduğu gibi Aydın’da da bazı sendikalara bağlı öğretmenler greve gitti. Milli Eğitim Bakanlığı’nı protesto için Türk Eğitim Sen Aydın Şubesi'ne bağlı öğretmenler de greve destek verdi. Öğretmenler, “Sözleşmeli kölelik istemiyoruz” sloganı attı.

Sevgi Yolu’nda sendika üyeleriyle yaptığı basın açıklamasında, Milli Eğitim Bakanlığı’nın siyasi kadrolaşmayla eğitim sistemini bataklığa sapladığını iddia eden Türk Eğitim Sen Aydın Şube Başkanı Rıdvan Naci Devli, “Bugün hukuk tanımazlığa, adam kayırmalara karşı isyanın doruğa çıktığı gündür. Bugün Hz. Ömer adaletini elinin tersiyle itenlere, Milli Eğitim’de ayrımcılık kokan uygulamalara, yılların emeğiyle elde edilen makamların yandaşlara, torpillilere, sırtı kalın olanlara peşkeş çekilmesine dur denildiği gündür. Bugün eğitim çalışanlarının ekonomik ve sosyal haklarının tırpanlanmasının, öğretmenlerin itibar kaybetmesine neden olan uygulamaların, akademik zam sözü verilmesine rağmen bu sözün arkasında durmayanların, çalışanlara enflasyon farkını dahi çok görenlerin, gelir dağılımında adaletsizliğin protesto edildiği gündür. Bugün greve destek veren sendikaların da desteğiyle iş bırakıyoruz. Okullarımızda bugün ziller çalmıyor, eğitim çalışanları işbaşı yapmıyor. Bugün yandaş yönetici atamalarına hayır demek için, sendikamızın taleplerinin yerine getirilmesi için, Milli Eğitim çalışanlarının ekonomik ve sosyal haklarını almak için, taşeronlaşmaya karşı durmak için, özel okulları teşvik edip imkansızlıklarla cebelleşen devlet okullarına üvey evlat muamelesi yapıldığı için, öğretmenlerin ve diğer eğitim çalışanlarının kaybettiği itibarları için, daha demokratik eğitim için alanlardayız.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın hukuksuzluklarına devam ettiğini söyleyen Devli, “Milli Eğitim Bakanlığı, sözlü sınava dayalı şube müdürü atamalarını iptal etmedi. Çok açık söylüyorum, MEB’in bu ötekileştiren anlayışını kökünden reddediyoruz. MEB kimine ana baba şefkatiyle yaklaşırken, onları sıcak kolları arasında serinletirken kendisinden olmayanları ayrık otu olarak gördü, onlara zulmetti. Okul müdürlerinin görevden alınmasını protesto eden sendikalar için, 'Bu sıfatla okullarda bulunuyorlarsa demek ki bakanlığımız, arkadaşlarımızı sistemden ayıklayarak doğru bir şey yapmış.' diyebilen yöneticilerin Milli Eğitim Bakanlığı’nda işbaşında olması, eğitim tarihi açımızdan utançtır, yüz karasıdır.” şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulamalarının, eğitim çalışanlara toplumda itibar kaybettirdiğini de ileri süren Devli, “Özellikle öğrencilerin kendisine rol model aldığı öğretmenlerimiz, bakanlığın yanlış politikalarından dolayı değersizleştiriliyor ve etkisizleştiriliyor. Öğretmeni cezalandıran, öğrenci üzerindeki etkisi azaltan, öğretmenleri yoksullaştıran, onların özlük haklarını tırpanlayan uygulamalar, toplumdaki saygınlıklarının azalmasına sebep oluyor. Milli Eğitim’in, tonlarca sorunu varken bu sorunları çözmekten uzak bir siyasi anlayışı bulunmaktadır. Eğitime önem vermeyen, eğitimcisini siyasi ihtiraslar uğruna bir kalemde harcayan, katılımcılık yerine, 'dediğim dedik, çaldığım düdük, ille de benim dediğim olacak' anlayışını dikte ettiren, nitelikli eğitimi sağlamak yerine kendisi gibi düşünmeyenlere ayak kaydırma operasyonu yapanlar, bugün Milli Eğitim Bakanlığı’nı batağa saplanmışlardır.” dedi.

Protesto olaysız şekilde sona ererken Devli, bugün Türk Eğitim Sen’e bağlı öğretmenlerin dersbaşı yapmayacağını, hakları verilmezse devamlı grev konusunu değerlendireceklerini söyledi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.