Öğretmenler Greve Gitti, Halaylarla Protesto Yaptı

Bursalı sendika temsilcileri ve öğretmenler yapılan hukuksuz tasfiye ve uygulamaları protesto etmek için bir günlük greve gitti. Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen ve Eğitim-İş Sendikaları genel merkezlerinin aldığı grev kararı uyarınca bu gün...

Öğretmenler Greve Gitti, Halaylarla Protesto Yaptı
24 Eylül 2014 Çarşamba 15:09

Bursalı sendika temsilcileri ve öğretmenler yapılan hukuksuz tasfiye ve uygulamaları protesto etmek için bir günlük greve gitti.

Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen ve Eğitim-İş Sendikaları genel merkezlerinin aldığı grev kararı uyarınca bu gün 1 günlük iş bırakma eylemine gitti. Bir günlük iş bırakma eylemi yapan öğretmenler yaptıkları protesto yürüyüş ve basın açıklamasının ardından çektikleri halaylarla yapılan uygulamaları kınadı.

Eğitimde topyekün yaşanan kıyım, tasfiye ve köleleştirmeye karşılık eylemlerini sıklaştıran sendikalar ve eğitim camiası bu gün bir günlük grev gerçekleştirdi. Greve giden eğitimciler ve sendika üyeleri kentin çeşitli yerlerinden toplanarak Şehreküstü meydanına kadar yürüdü. Burada toplanan sendikacılar ve öğretmenler, yaptıkları basın açıklamaları ile hükumeti kınadı.

Başta Kent meydanı olmak üzere Setbaşı gibi yerlerden toplanan sendikacılar ve eğitim camiası, sloganlar eşliğinde yürüyerek Şehreküstü meydanına geldi. Burada çalınan müzikler ve davul zurna eşliğinde halaylar çekip grevi kutlayan öğretmenler, yapılan uygulamaları protesto etti.

AKP iktidarının her alanda devleti parti devletine, kamu kurumlarını ise parti kurumlarına dönüştürme çabası içinde olduğunu belirten eğitimcileri, darbe dönemleri dahil bu denli bir baskı, ötekileştirme ve sindirme süreci yaşanmadığını vurguladı. Sorunların farkında olduklarını belirten sendika temsilcileri, kalıcı çözüm üretilene kadar mücadele etmeye kararlı olduklarını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın sadece son birkaç ay içinde gündeme getirdiği konular, yapılan yasa ve yönetmelik değişiklikleri ve özellikle eğitim yöneticileri ile ilgili hayata geçirilen siyasal kadrolaşma uygulamalarının artık çekilmez hale geldiği belirtildi. Bütün bu uygulamalar sonrasında 2014-2015 eğitim öğretim yılının kendileri açısından son derece zor geçeceğine dikkat çeken eğitimciler, siyasi kadrolaşma, zorunlu rotasyon ve sürgünlere son verilmesini istedi.

Performans uygulamasına, esnek, kuralsız ve angarya çalışma uygulamalarının durdurulmasını isteyen sendikacı ve eğitimciler, öğrencilerin özel okullara, imam hatiplere ve meslek liselerine mahkum edilmemesine de tepki gösterdi. Kamu kaynaklarının özel okullara destek için değil, devlet okullarına aktarılmasını isteyen eğitimciler, eğitimde ve yüksek öğretimde yaşanan sorunların kalıcı olarak çözülmesi için, kamusal, bilimsel, demokratik ve laik eğitim hakkına sahip çıktıklarını anlattı.

Sendikalar olarak attığı her adımda dayatmacı uygulamaları ile eğitim ve bilim emekçilerini, öğrencileri ve velileri mağdur eden Milli Eğitim Bakanlığı’nı uyardıklarını belirten eğitimciler, taleplerine kulak verilerek sorunların kalıcı olarak çözülmesini istedi.

Türkiye Kamu Sen Bursa Şube Başkanı ve Türk Eğitim Sen Temsilcisi Selçuk Türkoğlu, yaptığı basın açıklamasında; tasfiye ve zulme ‘hayır’ demek için topladıklarını belirterek, “Bütün Türkiye’de olduğu gibi Bursa’da da bir kıyım var. Müdürlerle başlayan, müdür yardımcıları ile devam eden, öğretmelere sirayet eden, stajyerlere mülakat şartı getiren, insanları ekmeği ile, işi ile, kariyeri ile terbiye etmeye çalışan, insanları ücretleri ile, hayat standartları ile tehdit etmeye çalışan bir tasfiye süreci, bir yok etme süreci var. Biz bu sürece müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

Türkiye genelinde eğitimin hallaç pamuğu gibi atıldığını belirten Selçuk Türkoğlu, şunları söyledi: “Bursa eğitimi ise bir çiftliğe dönüşmüştür, o çiftliğin başına da bir seyis koymuşlar. Televizyona verdiği beyanatta il milli eğitim müdürü diyor ki; yaptığımız eylem, etkinliklerle alakalı olarak ‘bakış açınızı değiştirin, biraz da farklı açıdan bakın.’ Diyor ki, bu gün o arkadaşların, yani bizleri, sizleri kastederek, yandaş dediği sendikanın da dedi pek çok üyesi, söylediği oranda yüzde 15, onlarda kıyıma uğradı. Bir de bu açından bakın lütfen, bakış açınızı değiştirin diye aklımızla, fikrimizle alay etti. Şimdi sayın Sarıkaya, o dairede çalışanlardan ve bütün Bursa milli eğitimi biliyor ki sen fiilen bir il milli eğitim müdürü değilsin, sen kukla olmayı bile beceremiyorsun.” şeklinde sert konuştu.

Ardından Eğitim Sen İl Başkanı Güney Özkılınç, Eğitim İş İl Başkanı Özkan Rona ve Türk Eğitim Sen Bursa İl Başkanı Kazım Sarnık da yaptıkları açıklamalarda eğitimin sorunlarına değinirken, yapılan hukuksuz tasfiye ve kadrolaşmalara hayır dedi. Yapılan eyleme bazı parti temsilcileri ile veli ve öğrenciler de katıldı.

Yapılan basın açıklamalarının ardından davul zurna eşliğinde çekilen halayların ardından grup sessizce dağıldı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.