Öğretmenlere Darbe Üstüne Darbe!

YENİ YAYINLANAN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ TASLAĞI ÖĞRETMENLERE DARBE ÜSTÜNE DARBE VURUYOR.

Öğretmenlere Darbe Üstüne Darbe!
20 Ekim 2014 Pazartesi 21:15

YEDİNCİ BÖLÜM 

Mazerete Bağlı Yer Değiştirmeler Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirme

MADDE 36- (1)Öğretmenin, aile birliği mazeretine bağlı yer değişikliği;

a)Öğretmenin kamu personeli olan eşinin, kurum içi yer değiştirme suretiyle atanma imkanının olmaması veya mevzuatı uyarınca eşin zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan bir görevde bulunması durumunda bu kapsamdaki eşin bulunduğu yere,

b)
Öğretmenin eşinin de Bakanlıkta görev yapıyor olması halinde, daha fazla hizmet ihtiyacı duyulan yere,

c)Öğretmenin eşinin başka kamu kurumunda görev yapıyor olması halinde kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanmak suretiyle her iki kurumun da öncelikli hizmet ihtiyacının bulunduğu yere,

ç) Öğretmenin kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere,

d)Öğretmenin milletvekili, belediye başkanı, muhtar veya noter olan eşinin bulunduğu yere,
atanması suretiyle yapılabilir.

(2) Aile birliği mazeretine bağlı olarak yer değiştirme isteğinde bulunan öğretmenler, evlilik cüzdanı ile eşinin kamu kurum ve kuruluşlarında kamu personeli olarak çalıştığına veya atanmayı talep ettiği yerde eşinin kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak halen çalıştığına ya da birinci fıkranın (e) bendinde sayılan görevlerde bulunduğuna ilişkin belgeyi ibraz etmekle yükümlüdür.

(3) Eşi emekli olan öğretmenler, eşinin emekliye ayrılış tarihinden itibaren bir yıl içinde eşinin ikamet ettiği yere yer değiştirme isteğinde bulunabilir.

(4)Öğretmenlikte ve devlet memurluğunda adaylığı kaldırılmayanlar, devlet memurluğunda adaylığı kaldırılıp da öğretmenliğe ilk atama kapsamında atananlar ile yeniden atama ve kurumlar arası atama yoluyla öğretmenliğe atananlardan atandığı yerde en az bir yıl çalışmayanlar,aile birliği mazeretine bağlı olarak yer değiştirme isteğinde bulunamaz.

(5) Eşi isteğe bağlı sigortalı olan öğretmenlerin yer değiştirme istekleri bu madde kapsamında değerlendirilmez.

(6) Eşleri geçici olarak görevlendirilen öğretmenler, eşlerinin geçici olarak görevlendirildiği yere aile birliği mazeretine bağlı yer
değiştirme isteğinde bulunamaz.

MEB ÖĞRETMEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİK TASLAĞITürk Eğitim Sen Başkanı İsmail KONCUK'un konuyla ilgili açıklaması:

"ÖĞRETMENLER YA DA MEB'DE ÇALIŞAN BİR EĞİTİM ÇALIŞANI İLE EVLENMESİNİ YASAKLAR MAHİYETTEDİR. ÖĞRETMEN ÖĞRETMEN VEYA EĞİTİM ÇALIŞANI DIŞINDA HER HANGİ BİR ÇALIŞAN VEYA BAŞKA BİR MESLEK GRUBU İLE EVLENDİĞİNDE PROBLEM EN AZA İNMEKTE AMA BİRBİRİYLE EVLENMELERİ HALİNDE MEB'İN İSTEDİĞİ YERDE AİLE BİRLİĞİ OLUŞTURABİLECEKTİR. ALLAH İZAN VERSİN, MESLEĞİMİZDEN BİRİNİ SEÇMEYELİM Mİ? NE YAPILMAYA ÇALIŞILIYOR? 3 yıl sigortalılık şartına sendikamızca dava açılmıştır.Bu madde daha önce çerçeve yönetmelikte düzenlenmiştir. MEB bu kafa ile öğretmenlere çok çile çektirir.TES'e destek verin, güç verin MEB'i kendine getirelim.Yandaşa destek hepimize kaybettirecek. "


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.