Öğretmenlere Yıpranma Payı Müjdesi Çıkar Mı?

ÖĞRETMENE DE YIPRANMA PAYI MI GELİYOR ?

Öğretmenlere Yıpranma Payı Müjdesi Çıkar Mı?
26 Mayıs 2014 Pazartesi 00:30

Toplumun mimarları olarak görülen, toplumları istediği renge boyama gücüne sahip denen, insan işleme sanatçısı olarak adlandırılan ve ortaya çıkardıkları eserlere paha biçilemeyen insanlardan bahsediyorum . Toplulukları bir hamur gibi yoğuran, onlara duygu, düşünce ve  bilgisi ile şekil veren, yarınlarımızın teminatı olan ve yarınlara güvenle bakmamız sağlayan yavrularımızı  emanet etiğimiz eğitimin en temel öğesi olan insanlardan Bunun yanında eğitmeye çalıştığı yavrular tarafından öldürülen, aileler tarafından okulları basılan ve şiddete maruz kalan, Teröristlerce kaçırılan/kaçırılabilen, Nerede ise toplumun çoğunun 3 ay tatil yapıyor dediği, ne o zaten 15 saat çalışmıyorlar mı gözü ile baktığı  derslerini daha verimli ve hakkı ile anlatabilmek adına evlerinde hazırlık yapan, öğrencilerinin tüm çalışmalarını evlerinde değerlendiren öğrencilere ders anlatmak dışında hayatı da öğreten ÖĞRETMENLERDEN bahsediyorum.


Günümüzde mesleklerin kazandırdığı  paranın miktarı ile saygı ve itibar gördüğünü hepimiz biliyoruz. Ne var ki  bir mesleğin özlük hakları gündeme geldiğinde ilk bakılan kriter ne kadar çalışanı olduğudur.
Çalışanı çok olan meslek gruplarının özlük haklarında çok fazla iyileştirme yapılamıyor. neden mi , hesap makinasında çarpanı çok yüksek olduğu için sonuçta yüksek çıkıyor. Özlük hakları değerlendirilirken üstlenilen görevin önemine ve vazifenin üzerlerine yüklediği sorumlulukların ağırlığına pek fazla göz önüne alınmıyor.

Bütün bunların yanında 15 saat çalışıp, 3 ay tatil yapan!!(insanlar zannediyor ki tüm öğretmenler tatillerde 5 yıldızlı otellerde keyif çatıyorlar 2 ayı zor bulan tatillerinde ya anne babalarının yanında bağ bahçe işlerine yardım ediyorlar yada göremedikleri eş dostlarını ziyaret ediyorlar), kar tatillerinden faydalanan!! bu öğretmenler evlerine iş götüren nerede ise tek meslek grubudur.

Hayatınızda hiç davalının/davacının hakimi arayıp bizim dava sonucu ne oldu dediğini duydunuz mu? Hangi kamu personelini  sabah akşam gece gündüz cumartesi Pazar demeden araya bilirsin ? Öğretmeni hiç çekinmeden  araya bilirsin çocuğun ödevi ne idi iyi anlayamamış, sınıfta bir arkadaşı çocuğuna vurmuş, yarın beslenmeye ne konacaktı, ben veli toplantısına gelemeyeceğim benim çocuğun durumu nedir diye. Hangi kamu personelini bir dağ köyünde tek başına çalışır? Hangi kamu personeli  kurumunun sobasını yakar temizliğini ve boya badanasını yapar ?

Her meslek grubunun içinde yanlış yapan hatalı olan insanlar çıkar/çıkabilir/çıkacak. Bunlar o meslekte çalışanların hepsini töhmet altında bırakmamalı hepsine o gözle bakılmamalı.
Babası ile arabada giderken kırmızı ışıkta durmayan babanın yaptığı kaza döner dolaşır öğretmene mal edilir neden kırmızıda durmayı öğretmediler eğitim şart diye.
 
 Süleyman ÖZIŞIK beyin şahit olduğu bir öğretmen öğrenci diyaloğu günümüzde öğretmenlerin ne şartlarda çalıştığını gözler önüne bir kez daha sermiyor mu ?
 
Öğretmen öğrenciye sesleniyor:

Sertaç oğlum gelir misin?

- Gelen yerlerim ağrıyor!

Oğlum bi gel sana söyleyeceklerim var, gel!

-Duyan yerlerim de ağrıyor!

Oğlum gelsene buraya!

-Kolaysa sen gel yaaa uşağına mı sesleniyorsun!?

Varın gerisini siz düşünün...
 
 
Biz asıl mevzumuza gelelim bunca zorluk ve meşakkat içerisinde çalışan öğretmenlerimize neden YIPRANMA PAYI verilmez/verilemez.

Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut ve Milletvekili arkadaşları tarafından 26.11.2013 tarihinde öğretmenlere her yıla 2 ay yıpranma zammı verilmesi için hazırlanan "Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi" Meclis Başkanlığı'na verildi ama bir sonuç çıkmadı.

Başbakan Erdoğan Eğitim Bir Sen'in organize ettiği "Medeniyet Yolunda Fetih-Eğitim ve Gençlik" programında öğretmenlerle bir araya gelecek. Memur-sen in birkaç hafta önce düzenlediği Hemşireler ve Ebeler gününde sağlık çalışanları için 5 yıla 1 yıl yıpranma payı verilmesi sözünü veren sayın Başbakanın burada yaptığı konuşmada şu mesajları verdi:

Sağlık çalışanlarımıza da yıpranma payını getiriyoruz.

Sordum ne kadara ne kadar. Dediler ki ‘Beş yıla bir yıl.’ Bunu sendikacınız söyledi.
Arkadaşlarıma talimatı vereceğim. Beş yıl hizmeti olanın bir yıl yıpranma payı olacak.
Bu meclisin kapanmasına kadar belki yetişmeyebilir ama yeni yasama yılına yetiştireceğiz.
 
Sayın başbakanın sağlık, emniyet ve tsk çalışanlarının hakkı olan yıpranma payının yine hak ettiklerini düşündüğüm eğitimciler içinde bir talimat uzaklıkta olduğunu biliyoruz. Yetkili ve etkili sendikalarımızın gayret üstü çalışmaları ile eğitim çalışanlarına da yıpranma payının verileceği kanısındayım.

Medeniyet Yolunda Fetih-Eğitim ve Gençlik programında Başbakanın tüm eğitim camiasına ve özellikle öğretmenlere müjde vereceği beklentisi kamuoyu nezdinde çok ama çok yüksek.

Memiş KILIÇ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.