Öğretmenlere Yıpranma Payı Verilecek Mi?

Öğretmen olarak görev yapanlara, çalıştıkları bölge ve şehir ayrımı yapılmaksızın, her hizmet yılı karşılığında 1/4 oranında yıpranma payı verilmesi için Kanun Teklifi hazırlandı.

Öğretmenlere Yıpranma Payı Verilecek Mi?
14 Mart 2015 Cumartesi 20:27

 Öğretmen olarak görev yapanlara, çalıştıkları bölge ve şehir ayrımı yapılmaksızın, her hizmet yılı karşılığında 1/4 oranında yıpranma payı verilmesi için Kanun Teklifi hazırlandı.

Milletvekili M. Volkan CANALİOĞLU tarafından hazırlanan ve Meclis Başkanlığına sunulan “5510 Sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, öğretmenlere görev yaptıkları her yıl için 3 ay yıpranma payı verilmesini öngörüyor.

Hazırlanan Kanun Teklifinin gerekçesinde özetle;

5510 sayılı Kanun ile, 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren çalışanların yıpranma hakkı kapsamının daraltıldığı ve sadece madenciler, itfaiyeciler, polisler ve askerlerin yıpranma hakkından faydalandırıldığı,

Yıpranma hakkının, çalışanlara; prim ödeme gün sayısını artırma, erken emekli olma, emeklilikte alacakları maaşın daha fazla olması gibi faydalar sağladığı,

Öğretmenlik mesleğinin, çok fazla çaba ve emek sarf edilen kutsal mesleklerden birisi olduğu ve öğretmenlerin meslek hayatları boyunca ses ve göğüs sorunları, ortopedik rahatsızlıklar ve varis gibi birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kaldığı

belirtilerek, verilen Kanun Teklifiyle, öğretmenlerin yıpranma haklarının verilerek sorunlarının bir nebze de olsa hafifletilmesinin ve eğitim kalitesinin yükseltilmesinin amaçlandığı ifade edildi.

Kanun Teklifi metni

5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 31/05/2006 tarihli ve 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun Geçici 60.Maddesinden sonra gelmek üzere, Geçici 61.Madde eklenmiştir.

“Geçici Madde 61- Öğretmenler; bölge-şehir ayrımı yapılmaksızın, her yıl için 1/4 oranında yıpranma payı alırlar.”

MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.