Öğretmenleri Doğu'ya Gönderme Yöntemi Yine Maaş Oldu

Öğretmenler ve okullarla ilgili yeni düzenlemeler yapmayı planlayan Milli Eğitim Bakanlığı, Doğudaki okullara tecrübeli öğretmenleri gönderebilmenin formülü olarak yine farklı maaş uygulamasını kullanacak. O bölgeye gidecek öğretmenlere daha çok maaş verilerek cazip hale getirilmesi hedefleniyor.

Öğretmenleri Doğu'ya Gönderme Yöntemi Yine Maaş Oldu
10 Kasım 2014 Pazartesi 23:52

Öğretmenlere maaş müjdesi olarak verilen haberlerin arkasından yine başka bir şey çıktı.MEB yeni bir yöntem daha geliştirerek Doğu ve Güneydoğu illerindeki okullarda görev yapacak öğretmenlere yüksek maaş verip o bölgelerde kalacak öğretmenlerin kalış süresini artırmaya çalışacak. En fazla yöntem değiştiren bakanlıklardan bir olan Milli Eğitim'in bu yöntemlerinin ne kadar başarılı olacağını ise zaman gösterecek. 

Doğu'da görev yapan öğretmenlerin yaşadıkları sorunların kaynağının ne kadarını maaşın, ne kadarını güvenlik ortamının, ne kadarını sosyal olanakların oluşturduğuna yönelik halihazırda bir veri bulunmuyor. Buna karşın en önemli teşvik olarak zam kullanılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı sık sık yeni yöntemler geliştirerek eğitimde yaşanan sorunlara kesin çözüm reçetesi olarak uygulamaya konuyor. Ancak bu güne kadar neredeyse politikaların çoğu etkili olamamış olacak ki sürekli yeniler geliyor. İki yıl önce uygulamaya konan ilkokullarda ilk üç ay sadece resim, müzik, kas gelişimi gibi etkinliklerin zorunlu yapılması bir yıl sonra zorunlu olmaktan çıktı ve yeteri kadar yapıldıktan sonra seslerin verilmesine geçilmesinin önü açıldı. 

Öte yandan Tüm okullara karne sistemi geliyor. A, B, C, D tasnifi üzerindenkategorizasyon yapılacak ve iki sene zarfında okullara puanlama sistemine gidilecek. Eğitim kurumlarına verilen puanlar kamuoyu ile de paylaşılacak. Bunların yapılması ile birlikte Temel Eğitime kalite güvencesi getirilmiş olacak. 
Milli Eğitim Bakanlığının önümüzdeki süreçte uygulayacağı 2015 yılı politilkaları özetle şu şekilde olacak:

 
KARNE KAMUOYUNA AÇIKLANACAK: Ulusal düzeyde izleme ve değerlendirme sistemleri geliştirilecek, eksiklikler belirlenecek, veriler verimliliği artırmak için kullanılacak. Her okul için altyapıdan öğretmen eğitimlerine kadar girdi ve çıktıları içeren okul karneleri oluşturulacak. Bunun için izleme ve değerlendirme mekanizmaları kurulacak. Okulların karneleri topluma açıklanacak.
 
EĞİTİME KALİTE BERATI: Temel eğitim kademeleri için kalite güvence sistemi kurulması için kriterler belirlenecek. Belli puanı geçen okul veya kurumlara kalite beratı verilecek.
 
ÖĞRETMENE DE KRİTER VAR: Öğretmen ve yöneticiler için yeterlilik kriterleri tanımlanacak. Kazanımların izlenebileceği bir sistem oluşturulacak. Öğrenciler eğitim süreçlerinde ve sonunda takip edilecek.
 
FARKLI ÜCRET VERİLECEK: Deneyimli öğretmenlerin dezavantajlı bölgelerde ve okullarda uzun süreli çalışmasının özendirilmesi için farklılaştırılmış ücret modeli uygulanacak. Deneyimli ve nitelikli öğretmenlerin dezavantajlı bölge ve okullarda uzun süreli çalışması sağlanacak. Öğretmenlik mesleğinin kariyer basamakları yeniden belirlenecek. Öğretmen atamalarında bölgeler itibarıyla öğretmen ihtiyacı dikkate alınacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.