Öğretmenlerin Alan Değişikliği Mağduriyeti

Milli Eğitim Bakanlığınca Alan Değişikliği duyurusuna çıkılacağı bazı sendikaların ve ilgili bakanlığın yetkililerince kamuoyuna açıklanmıştır. Alan değişikliği işlemlerinde asıl beklenti Sınıf Öğretmenlerinin norm fazlası hale getirilmesinin sonuçlarının bir nebzede olsa düzeltilmesidir. Bilindiği gibi 4+4+4 sistemiyle birlikte resmi anlamda %20, fiili anlamda %30'lara yakın Sınıf Öğretmeni norm fazlası olmuştur.

Öğretmenlerin Alan Değişikliği Mağduriyeti
22 Eylül 2014 Pazartesi 11:08


   "Alan Değişikliği" işlemlerinde Milli Eğitim Bakanlığı yan alanı Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji olan Sınıf Öğretmenliği mezunlarına bileFen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına geçiş hakkı verirken Fizik Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği, Biyoloji Öğretmenliği mezunu olan Sınıf Öğretmenlerine Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına geçiş hakkı vermemişti. Bu sene bu hata tekrarlanmamalı atama alanı Sınıf Öğretmenliği olan Fizik Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği ve Biyoloji Öğretmenliği mezunlarına Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına geçiş hakkı vermelidir. Bu branş mezunlarının Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanlarına geçmesinde TTK kararlarına göre hiçbir sakınca olmadığı gibi bu alanlardan mezun olup da şuanda Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanında öğretmenlik yapan binlerce eğitimcimiz bulunmaktadır.
 
   Unutulmamalıdır ki TTK  80 nolu kararında
 
    Atamalarda Dikkate Alınacak Hususlar
Madde 7 -  Ancak ilköğretim Türkçe, Sosyal Bilgiler, Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alan öğretmenlikleri programından mezun olanlarla ihtiyacın karşılanamaması durumunda Türkçe alanına Türk  Dili  ve Edebiyatı;   Sosyal   Bilgiler  alanına  Tarih  ve  Coğrafya;  İlköğretim  Matematik alanına Matematik;  Fen   Bilimleri/Fen   ve   Teknoloji   alanına Fizik,  Kimya  ve  Biyoloji alan öğretmenlikleri programından mezun olanların ataması yapılabilir.
 
      demektedir. Beklentimiz ilgili kararın 7. maddesinin uygulanarak 4+4+4 sistemiyle mağdur edilen Sınıf Öğretmenlerinin ve Sınıf Öğretmenliği alanına sahip idarecilerin sorunlarına bir nebzede olsa çözüm bulunmasıdır.
 
Kamuajans 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.