Öğretmenlerin Ek Dersleri Gasp Edilmemelidir

EKSEN Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Mustafa GÜÇLÜ, eğitim sürecinde başta terör olayları olmak üzere çeşitli sebeplerden dolayı aksayan kayıpların telafisi için planlanan destek programları kapsamında, derslere girmesi istenen öğretmenlerin mağdur edilmemesi için Bakanlığı göreve çağırdı.

Öğretmenlerin Ek Dersleri Gasp Edilmemelidir
05 Kasım 2014 Çarşamba 20:39

EKSEN Eğitim-Sen Genel Başkanı Mustafa GÜÇLÜ, konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında “Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından 24/10/2014 tarihinde Valiliklere gönderilen yazıda a) Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği b) Milli Eğitim Bakanlığı Örgün Eğitim ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yerleştirme Kursları Yönergesi c) Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 08/09/2014 tarihli ve 790316118/125.04/3792443 sayılı yazısı dayanak gösterilerek; “Bugünlerde yaşanan terör olayları nedeniyle bazı okullarda eğitim öğrenimine ara verildiği bilinmektedir. Bu ara nedeniyle ortak sınavlarda öğrencilerimizin herhangi bir sorun yaşamaması ilköğretim kurumlarında ilgi (a) Yönetmelik ile ilgi (b) Yönergede yer alan hususlar dikkate alınarak öğrencilerimizin gerekli destek programlarının uygulanması hususunda gereğini rica ederiz” demektedir. Ancak alandan Sendika Genel Merkezimize intikal eden bilgilere göre, sadece terör olayları sebebiyle değil diğer farklı nedenlerden ötürü de aksamış olan öğrenim sürecinde meydana gelen kayıpların telafisi noktasında, bu yazıya dayanılarak destek programlarının hazırlandığı bilgisine ulaşmış bulunmaktayız. Uygulamaya konulan bu çalışmaları desteklediğimizi belirtmekle birlikte, öğrencilerimizin mağduriyetini giderelim derken, öğretmenlerinin mağduriyetine yol açmamak adına, destek programları kapsamında derslere girecek öğretmenlere ödenmesi gereken ek ders ücretleri hakkında, açık ifadelerin bulunduğu konuyla ilgi yeni bir yazının daha okullara gönderilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Zira EKSEN Eğitim-Sen Genel Merkezine ulaşan bilgilerde, bazı okul yöneticilerin bu yazı kapsamında verilecek derslere giren öğretmenlere, ek ders ücreti ödenmeyeceğini i ifade ettiklerini öğrenmiş bulunmaktayız. Bu ise yeni mağduriyetlere yol açmaktan başka bir sonuç doğurmayacaktır. Çünkü hazırlanan destek programları çerçevesinde derslere girecek olan öğretmenler, daha önce ücretini almadıkları bir derse girmektedirler. Dolayısıyla girilen derslere ek ders ücreti ödenmelidir. Bu konunun okul yöneticilerinin yorumuna bırakılmadan, Bakanlık tarafından açık bir şekilde belirtilmesi gerektiği kanaatindeyiz.” dedi

Milli Eğitim Bakanlığına verilen müracaat metni
 
EKSEN.ORG.TR

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.