Öğretmenlerin Heyecanlı Bekleyişi Sürüyor

Her geçen gün merak edilen bir konu haline gelmeye başlayan ve öğretmenlerin heyecanla MEB’den bir açıklama beklediği….

Öğretmenlerin Heyecanlı Bekleyişi Sürüyor
26 Ekim 2014 Pazar 21:11

Binlerce öğretmenin heyecanla beklediği alan değişikliği artık yapılmalıdır. Her geçen gün merak edilen bir konu haline gelmeye başlayan alan değişikliği için artık duyuruya çıkılmalıdır. İşte alan değişikliği bekleyen öğretmenlerden bir yazı daha;

MEB’in 800 binin üzerinde kadrolu öğretmeni bulunmaktadır. Bu öğretmen guruplarının hepsinin ayrı sorunları bulunmaktadır.

Bu sorunları sıralayacak olursak iliçi yer değişikliği sorunları, il dışı yer değişikliği sorunları, alan değişikliği sorunları, branşların kendilerine has sorunları, eğitim-öğretim sorunları, veli, okul, mevzuat sorunları gibi sorunları sıralamak ve bir dizi sorun daha saymak mümkündür.

MEB’in öğretmenlerin sorunlarını çözerken tabiiki sorunları öncelik sırasına göre çözmesi makul ve mantıklıdır.

Ancak MEB’e bağlı çalışan bir gurup öğretmen biraz incinmiş ve kırılmışdurumda MEB’e. Alan değişikliği bekleyen öğretmenler bu sene MEB tarihinde görülmemiş, az görülmüşuygulamalaraşahit oldular. MEB iliçi isteğe bağlıyer değişikliklerini yaptıktan sonra, il dışı isteğe bağlıyerdeğişikliklerinin de ikincisini yaptı.

Buraya kadar bir sorun yok. Ancak alan değişikliği mevzuu bahse konu olduğunda MEB , öğretmenlerine bir açıklama yapmamış, öğretmenlerini bilgilendirmemiştir.Öğretmenler yaz mevsiminin başından beri forumlarda,sosyal medyada ve değişik bir çok platformda alan değişikliğinin ne zaman yapılacağını öğrenmek için bilgisayar başına oturmuşlar adeta bilgisayar başına kilitlenmişlerdir.

Bu duruma rağmen öğretmenler alan değişikliğinin olacağını öğrenmişler ancak ne zaman yapılacağını bir türlü öğrenememişlerdir. Kimi sendikacılar MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Sn Hamza AYDOĞDU’yu referans göstererek eylül ayı çıkmadan alan değişikliği yapılacağını kamuoyuna hemsosyal medya hem de azı televizyon kanallarında ifade etmişler ve öğretmenlerde birbeklenti oluşmuştur.TürkEğitim Sen yaz mevsimi başında MEB’edilekçe vermiş ve mevzuata göre alan değişikliği takvimini açıklamasını istemiştir. yakın zamanda iseEğitim Bir Sen alan değişikliğinin yapılması hususunda MEB’edilekçe yazmıştır. TürkEğitim SenBaşkanı sn İsmail KONCUK edindiği intiba noktasında alan değişikliğinin ikinci il dışına göre dahayüksek ve kuvvetli bir ihtimal olduğunu kamuoyu ile paylaşmıştı. MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Sn. Hamza AYDOĞDU’ya bir öğretmenin “Hocam 540 saatlik seminerleri biz boş yere mi aldık, seminer belgesini evin duvarına mı aslım şeklindeki sorusuna sn Hamza AYDOĞDU bey evin duvarına asmanıza gerek yok zahmet etmeyin yakında indireceksiniz şeklinde cevap vermişti.MEB elbette 2014 yılı rutin alan değişikliğini yapacaktır. Ancak özgül bir ağırlıklarının olduğunu düşünen öğretmenlerimizin muhatap bulamaması, alan değişikliği takviminin öğretmenlerin musırrane bir şekilde açıklanmasını istemelerine karşın bir türlü açıklanmaması alan değişikliği bekleyen öğretmenlerimizi üzmüştür. Sebebi ise kıymet verilmeyen, önemsiz , tâli bir konu gibi görülmüş olmasıdır. Bu durum MEB’in kurumsal kimliğine ve kurum kültürüne de zarar vermektedir.Norm güncellemeleri yapılmaya başlandığında tüm siteler norm güncelleştirmeden sonra alan değişikliğin yapılacağını yazmıştı. Norm güncellemeleri biterken MEB umarız ki öğretmenlerimize uygun bir açıklamayı çok görmeyecek ve alan değişikliği takvimini açıklayacaktır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.