Öğretmenlerin Özür Durumu Yer Değiştirme İşlemleri

Bu neticede siz değerli okuyucularımız için derlediğimiz bu haberimizde sağlık özrüne bağlı yer değiştirme işlemleri için kullanabileceğiniz bilgileri aktarıyoruz.

Öğretmenlerin Özür Durumu Yer Değiştirme İşlemleri
01 Kasım 2014 Cumartesi 10:04

Bu neticede siz değerli okuyucularımız için derlediğimiz bu haberimizde sağlık özrüne bağlı yer değiştirme işlemleri için kullanabileceğiniz bilgileri aktarıyoruz. 06/05/2010 tarih ve 27573 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği "Sağlık durumu özrü" başlıklı 36. maddesi 5.fıkrasında "(5) Bu madde kapsamında özür durumuna bağlı olarak yapılacak yer değiştirmeler, zamana bağlı olmaksızın yapılır." hükümleri bulunmaktadır.

Bu hükümlere göre "Sağlık durumu özrü" bulunan öğretmenler zamana bağlı olmaksızın il içi ve il dışında yer değiştirme isteyebilmektedirler.

Dolayısıyla, sağlık durumu özrü olup il içi yer değiştirmek isteyen öğretmenlerimizin bu taleplerinin, İl Eğitim Personeli Planlama Kurulu tarafından haftada bir toplanarak kurulca değerlendirilmesi, karar verilmesi ve Makam onayına sunulması gerekmektedir.Ancak hala bakanlık konuyla ll çalışma başlatmamıştır.Açılacak davalarda bakanlık davaları kaybedebilecektir taslak daha yasalaşmamıştır.Kaldı ki taslak yönetmelikte de atama dönemine bağlı kalmadan yapılır demektedir.

20.10.2014 tarihinde çıkan taslak da ise sağlık özrü şu şekildedir:

Sağlık mazeretine bağlı yer değiştirme

MADDE 37- (1) Öğretmenlerden kendisi, eşi, annesi, babası, bakmakla yükümlü olduğu çocukları veya yargı kararı ile vasi tayin edildiği kardeşlerinin hastalığının görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı ya da mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini eğitim ve araştırma hastaneleri veya üniversite hastanelerinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirenler, sağlık mazeretine dayalı olarak yer değiştirme isteğinde bulunabilir.

(2) Öğretmenlerin sağlık mazeretine bağlı yer değişikliği, aynı hizmet bölgesi içinde başka bir hizmet alanında, bu şekilde mazeretin karşılanamaması halinde ise başka bir hizmet bölgesinde öğretmen ihtiyacı bulunan hizmet alanında yer alan bir eğitim kurumuna yapılabilir.

(3) Öğretmenlerden başkasının güç ve yardım olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek derecede engelli olduğu yetkili sağlık kurulu raporuyla tespit edilen eş, çocuk veya kardeşlerinden birinin 6245 sayılı Harcırah Kanununun 3 üncü maddesinin (g) bendinde belirtilen görev mahalli dışındaki resmi veya özel eğitim kurumlarında eğitim-öğretim yapmaları gerektiğine özel eğitim değerlendirme kurulunca karar verilenler, bu eğitim kurumlarının bulunduğu il veya ilçedeki norm kadrosu uygun olan bir eğitim kurumuna atanır.

(4) Her ikisi de öğretmen olan eşlerin bu madde kapsamındaki yer değiştirme başvuruları birlikte değerlendirilir.

(5) Bakanlık, öğretmenlerin sağlık mazeretinin giderilebileceği ili, hizmet gerekleri ve mazeret çerçevesinde belirleyebilir.

(6) Bu madde kapsamında yer değiştirme isteğinde bulunacaklardan aşağıdaki belgeler istenir;

a) Başvuru tarihi itibarıyla son altı ay içinde eğitim ve araştırma hastaneleri veya üniversite hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporu,

b) Sağlık kurulu raporunun eş, anne, baba ve çocuklarından birine veya kardeşine ait olması halinde aile kütüğüne işlenmiş kişisel bilgilerin özetlerini gösterir nüfus kayıt örneği,

c) Bu maddenin birinci fıkrasına göre kardeşlerine bağlı yer değiştirme isteğinde bulunacaklardan yargı kararı ile vasi tayin edildiğine dair belge.

(7) Bu maddeye göre yapılacak yer değiştirme suretiyle atamalar, atama dönemine tabi değildir.GazeteKamu

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.