öğretmenlerin seminer tarihleri

öğretmenlerin seminer tarihleri

öğretmenlerin seminer tarihleri
26 Ağustos 2015 Çarşamba 10:03

Milli Eğitim Bakanlığı, 2015-2016 eğitim ve öğretim yılının başlangıcına ilişkin basın açıklamasında bulundu. Açıklamada okulların 28 Eylül’de başlayacağı; 14-18 Eylül tarihlerindeki derslerin 2. dönem sonuna eklendiği; 21,22 ve 23 Eylül tarihlerinde yapılamayacak dersler için yıl içinde yoğunlaştırılmış telâfi programı uygulanacağı ve 1 Eylül’de başlayacak seminer ve mesleki çalışmaların, öğretmenlerin talepleri doğrultusunda istenilen il ve ilçedeki okulda alınabileceğini duyurmuştu. 

Öğretmenlerin Seminer Dönemi Ne Zaman?

Bu açıklamayla beraber seminer takvimi konusunda öğretmenlerin kafasında bazı soru işaretleri oluştu. Mevcut duruma ve seminer takvimine göre bu açıklamayı değerlendirecek olursak 1 Eylül-11 Eylül tarihleri arasında seminer çalışmaları, 14-18 Eylül tarihleri arasında boşluk, 21-25 Eylül haftası ise bayram tatili olarak görünmektedir.  Yapılan açıklamayı yorumladığımızda böyle bir takvim ortaya çıkmaktadır. Aradaki bir haftalık boşluk ne olacaktır? Seminer takvimini 1 hafta kaydırma planı var mıdır? Bu konuda öğretmenler arasında çeşitli söylentiler dolaşmaktadır.


2015-2016 Ortaokul Seminer Konuları
Seminerlerle ilgili genel bilgilendirme
Sınıf yönetiminde öğrenci öğretmen etkileşimleri
Problemli öğrencilere yaklaşma yöntemleri
Okul ve çevresinde yaşanabilecek şiddet olaylarına karşı alınabilecek önlemler
Öğrencilerin zararlı ve tehlikeli alışkanlıklardan uzak tutulması
Sosyal etkinlikler
Sosyal kültürel etkinlikler, akademik başarı, sınıf yönetimi
Öğretmen - öğrenci ve veli ilişkileri
Kurullar, komisyonlar, ekipler
Ölçme değerlendirmede genel esaslar
Öğrenci davranışları disiplin ve ödül
Öğretim planlarının verimli bir şekilde uygulanması
Materyal kullanım ve teknikleri
 Mesleki Çalışma Dönemi ve Ücret:

Öğretmenler Mesleki Çalışma döneminde haftalık 15 saat ek ders ücreti almaktadırlar. Mevzuat gereği bu ücret iki haftadan fazla ödenmiyor. Yani öğretmenler, okullar 14 Eylül'de açılmış olsaydı 1-14 Eylül arasında iki hafta mesleki çalışma ve okullar açıldığında ilk hafta girdikleri derslerin ücretlerini alacaklardı. Tatilin uzatılmasıyla beraber; Mesleki Çalışma dönemi bir hatta 1,5 hafta daha uzamaktadır. En azından 14-18 Eylül haftasında da ücret ödenmesi için çalışma yapılabilir. Sürekli karşılaşılan bu konuyu Toplu Sözleşme tekliflerine koymayan yetkili sendikaya da ayrıca duyurulur.

DERS SAATLERİNDE DÜZENLEME
İlkokul kademesindeki önerilerin tamamlanmasının ardından ortaokul kademesindeki önerilerin görüşülmesine geçildi. Komisyonda, ortaokullarda haftalık ders saatinin 30 ya da 35 saat olması konusunda görüş birliğine varılamaması üzerine Komisyon Başkanı Hayati Akyol, öğrencilerden görüş aldı. Öğrenci ve velilerin, "30 saat" olması yönünde görüş bildirmesi üzerine, öneri, "Ortaokullarda haftalık ders saatinin 30 saat olması" şeklinde oylanarak oy birliğiyle kabul edildi. Zorunlu ders saatinin 25, seçmeli ders saatinin 5 saat olması, tüm okullarda normal eğitime geçilmesi için gerekli tedbirlerin alınması, görsel sanatlar ve müzik derslerinden biri seçilerek haftada 2 saati olarak kesintisiz bir şekilde verilmesi önerileri oy birliğiyle kabul edildi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.