Öğretmenlerin Son Umudu!!

Sayın Başbakanım; Ben, Milli Eğitim Bakanlığı’mızın son zamanlarda uygulanacağını açıklayıp geri çektiği kararları sebebiyle mağdur ve mutsuz edilmiş bir öğretmenim..

Öğretmenlerin Son Umudu!!

       Yazacaklarım benim gibi en az elli bin meslektaşımın ve ailesinin de sesidir. Bakanlığımız tarafından bu yıl önce rotasyon yapılacağı duyurulmuş, daha sonra iptal edilmiştir. Ancak bu iptal, önemli mağduriyetler doğurduktan sonra gelmiştir. Aynı kurumda sekiz yıldan fazla çalışmış onbinlerce öğretmenin resen tayin olmamak için istemeyerek yer değiştirmesiyle birlikte, bu durum, oluşturduğu yoğunluk nedeniyle özellikle yıllardır ailesine kavuşacağı günü bekleyen bizlerin ve yer değiştirme hakkını kullanmak isteyen meslektaşlarımızın il içi ve il dışı tayin hakkının kullanamadan buharlaşmasına sebep olmuştur. Sonuçta, onbinlerce öğretmen boş yere yerlerinden edilmiş olurken, onbinlercesi de ailesine kavuşamamış ve mağdur edilmiştir. Bu uygulamadan kısa bir süre sonra her iki kesimin de mağduriyetinin giderilmesi için kamuoyunda “İkinci İl Dışı ve İl İçi Atama” talebi oluşmuştur.

       Feryadımız yazılı ve görsel basında da gündeme geldiğinden, Bakanlığımız adına İnsan Kaynakları Genel Müdürümüz sayın Hamza AYDOĞDU 6 Ağustos 2015’de NTV’deki bir canlı yayın programında sayın Bakanımızın bu konuda talimatı olduğunu ve takvim uyarsa bunu değerlendirelim dediğini, ancak takvim ile ilgili ciddi sıkıntılarının olduğunu açıklamıştır. Bu açıklamadan iki hafta sonra siz sayın Başbakanımız okulların Kurban Bayramı’ndan sonra açılacağını duyurmuş, dolayısıyla atamanın önündeki tek engel olarak belirtilen “takvim sıkıntısı gerekçesi” tarafınızdan ortadan kaldırılmıştır. Sayın Bakanımızın da atamaların yapılması yönünde talimatı olduğundan hepimizin içindeki umut ışığı daha da artmış, kamuoyunda artık mağduriyetlerin giderileceğine kesin gözüyle bakılmış, anbean müjdenin geleceği gün sayılmaya başlanmıştır.

     Ancak, 25 Ağustos 2015’de Eğitim Bir Sen’in internet sitesinde yayınlanan bir haberde Bakanlığımızın bu atamaya olumsuz baktığı belirtilmiş, heyecanla atama haberi alacağı anı bekleyen kamuoyu büyük bir hayal kırıklığına uğratılmıştır.       Bundan sadece 2 gün sonra ülkemizin farklı şehirlerinden buluşarak haklı taleplerini yeniden iletmek üzere Bakanlığımıza giden bazı meslektaşlarımıza da aynı yaklaşım sergilenmiş, sayın Bakanımızın bizlere sözü olmasına rağmen, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından böyle bir atamanın kesinlikle yapılmayacağının söylendiği belirtilmiştir. Biz, onbinlerce öğretmen ve aileleri olarak, iade-i hak talebi doğrultusunda silsile yollarımız tükendiğinden, sonuna kadar hakkı ve adaleti savunduğuna inandığımız siz sayın Başbakanımızdan son üç ayımızı bir anlamda kabusa çeviren mağduriyetimizden haberdar olmanızı, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bizlere 6 Ağustos 2015’de canlı yayında verilen sözün arkasında durulmasını arz ediyoruz. Zira beklediğimiz yer değiştirme duyurusunu maalesef hâlâ duyamadığımız gibi aksi yönde gelen açıklamalarla daha da mutsuzluğa sürükleniyoruz.

      Geçtiğimiz yıl 1 Eylül - 5 Eylül tarih aralığında uygulanan ve “istendiğinde” uygulanabildiği görülen ikinci iller arası yer değiştirme atamasının, bu sene iade-i hak için, okulların da geç açılacak olmasıyla takvim müsaitken biran önce uygulanması mağduriyetimizi gidecerek, zedelenmekte olan adalet duygularımızı onararak kamuoyunu rahatlatacaktır. Öğretmenlerin mutluluğunun toplumun mutluluğuna pozitif etkisi ve adaletin tesisi düşünüldüğünde, şahıslarınızın himayesinde mağduriyetimizin giderilip yüzümüzü güldüreceğinize inanıyoruz. Mağduriyetimizin giderilmesi için gereğini saygılarımla arz ederim.

    İkinci il içi-il dışı talep eden öğretmen ve aileleri

 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması