Öğretmenlik Meslek Bilgisi Öğretmenlerinin Alan Değişikliği

Türk Eğitim-Sen, öğretmenlik Meslek Bilgisi dersi öğretmenlerinin alan değişikliklerinin bir an önce yapılması için Milli Eğitim Bakanlığına yazı ile başvurdu.

Öğretmenlik Meslek Bilgisi Öğretmenlerinin Alan Değişikliği
09 Eylül 2014 Salı 15:53

Türk Eğitim-Sen, öğretmenlik Meslek Bilgisi dersi öğretmenlerinin alan değişikliklerinin bir  an önce yapılması için Milli Eğitim Bakanlığına yazı ile başvurdu.

Anadolu öğretmen Liselerinin dönüştürülmesi sonucunda, Öğretmenlik Meslek Bilgisi dersi öğretmenlerinin alanı itibari ile öğretmen veya yönetici olarak atanabileceği herhangi bir kurum kalmaması sebebiyle, mağduriyetlerin önlenebilmesi için alan değişikliğinin bir an önce yapılması istendi.

Türk Eğitim-sen tarafından konuya ilişkin olarak Bakanlığa gönderilen yazı metni:

"Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 05.06.2014 tarih ve 2288835 sayılı Bakan onayı ile Anadolu Öğretmen Liseleri 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılı itibari ile Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ve Anadolu Liselerine dönüştürülmüştür.

Sadece Anadolu Öğretmen Liselerinde görev yapan Öğretmenlik Meslek Bilgisi dersi öğretmenlerinin alanı itibari ile öğretmen veya yönetici olarak atanabileceği herhangi bir kurum bulunmamaktadır. Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının Öğretmenlik Alanları. Atama ve Ders Okutma Esaslarının Alanı Kaldırılan veya İstihdam Alanı Daralan Öğretmeler başlık 11. maddesinde “Alanı kaldırılan veya istihdam alanı daralan öğretmenler, ek çizelgede mezuniyeti itibarıyla atanabileceği alana ya da öğretmenlerin “Okutacağı Dersler’ sütununda belirtilen derslerin öğretmenliğine, istekleri de dikkate alınarak alan değişikliği yoluyla atanırlar. Bu öğretmenlerin yeni alanlara atanmasında, atanacakları alana uygun eğitim verilir.” denilmektedir.

Öğretmenlik Meslek Bilgisi öğretmenlerinin. Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esaslarında yer alan “Okutacağı Dersler” sütununda yer alan derslerin öğretmenliğine atanabilmektedirler.

Bakanlığınızca bu durumda olan öğretmenlerin yukarıda bahsi geçen düzenlemesi için alan değişikliği işlemleri kapsamında bir an önce yapılması gerekmektedir. Nitekim, yönetici görevlendirmelerinin yapılacağı şu günlerde bu durum ivedilikle çözülmesi hakkaniyet gereği olacaktır. Şöyle ki; Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin yönetmeliğin Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlar başlıklı 5/c maddesinde “Görevlendirileceği eğitim kurumuna, görevlendirileceği tarihte alanı itibarıyla öğretmen olarak atanabilme şartını taşıyor olmak,” şart olarak sayılmıştır. Bu nokta da Öğretmenlik Meslek Bilgisi öğretmenlerinin Bakanlığınızın işlemi ile alan itibariyle atanabileceği herhangi gibi bir kurum bulunmadığından yöneticilik yapma hakkı bulunmamaktadır.

Yukarıda izah edilen nedenler göz önünde bulundurularak Öğretmenlik Meslek Bilgisi öğretmenlerinin daha fazla mağdur edilmemeleri için bir an önce alan değişikliklerinin sağlanması hususunda;

Gereğini arz ederiz." Memurunyeri.com

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.