Okul Dönüşümleri Yabancı Dil Öğretmenlerine Yaradı

Milli Eğitim Bakanlığın en son aldığı karar ile beraber liselerin Anadolu liselerine dönüşmesi okullardaki mevcut yabancı dil ders yükünü arttırdığı için 2014-1015 eğitim öğretim yılından itibaren yabancı dil öğretmen ihtiyacını arttırdı…

Okul Dönüşümleri Yabancı Dil Öğretmenlerine Yaradı
23 Haziran 2014 Pazartesi 18:47

 Milli Eğitim Bakanlığın en son aldığı karar ile beraber liselerin Anadolu liselerine dönüşmesi  okullardaki mevcut yabancı dil ders yükünü arttırdı. Dolayısıyla 2014-1015 eğitim öğretim yılından itibaren yabancı dil öğretmen ihtiyacı da arttı ve ağustosta yapılacak öğretmen atamalarında başta İngilizce öğretmenleri olmak üzere  diğer yabancı dil öğretmenlerinin de alımı artması bekleniyor.18 Temmuz 2014 tarihinde norm kadro güncellemeleri bittikten sonra yapılacak il içi yer değiştirme atamalarında da, özür durumu atamalarında da yabancı dil öğretmenlerine daha fazla kadro açılacağı aşikâr.

 

   Genel ve diğer liselerin Anadolu liselerine dönüşmesi okulların ders programlarının değişmesi ve aynı sınıf düzeylerinde bazı branş ders saatlerinin artmasına neden oldu. Bunlardan biri de yabancı dil dersleri oldu.2014-2015 eğitim öğretiminin başlangıcında genel liselerin Anadolu Lisesi olması ile ilk defa alınan öğrenciler 9. Sınıftan itibaren o okulun Anadolu lisesi öğrencisi olacak. Bu durumda, genel lise ders programına göre 9. Sınıflarda yabancı dil dersi  3 saat iken Anadolu lisesi kapsamında 6 saat olarak verilmeye başlanacak. Yani 9.sınıfların yabancı dil ders yükü 2 katına çıkacak.

 

  Öğretmen ihtiyacı olarak düşündüğümüzde dönüşümün ilk eğitim-öğretim yılında ise okulun tüm sınıf düzeyinde tek sınıf olarak varsaydığımızda 9 saat iken,9. Sınıflardaki 3 ders saati 6 ders saatine çıktığı için 12 ders saati olarak belirlenecek. Şunu söyleyebiliriz ki okulun ders yükü normale göre, ortalama  %33 artacak, böylece 2014-2015 eğitim öğretim yılında dönüşen okullarda mevcut yabancı dil öğretmenlere ilaveten %33 civarı öğretmen ihtiyacı doğmuş oldu. Hatta bu süreç, 4 sene sonra 9. Sınıflar  son sınıf olduğunda, mevcut ders yükü  yüzde yüz artmış olacak ve dönüşen okullarda yabancı dil öğretmen sayıları normal lise haline göre 2 kat daha fazla öğretmen ihtiyacı oluşmuş olacak.

 

 

Diğer bir yandan yabancı dil öğretmen ihtiyacını sadece İngilizce olarak görmemek lazım çünkü normal liselerde ortak derslerde 2. Yabancı dil olmaz iken Anadolu liselerinde ise 2. Yabancı dillerin de olduğunu unutmamak gerekir yani Anadolu lisesi olan okullarda ikinci yabancı dilde okutulmaya başlanabilecek. Böylece İngilizce dışındaki diğer yabancı dil öğretmenlere de dönüşen okullarda ihtiyaç doğmuş olacak.

 

  Ne diyelim, okul dönüşümleri yabancı dil öğretmenlerine yaradı ve önümüzdeki dört sene içinde büyük ölçüde yabancı dil öğretmen ihtiyacı ortaya çıkacak ve bu açığı MEB’in ilk atama yolu ile kapatması gerekecek. Bu sürecin ilk aşaması olan ağustostaki atamalarda da yabancı dil öğretmen alımına önem vermesi gerekecek. Hatta yabancı dil öğretmen bulmakta bile bazı illerde güçlük çekilebilir diyebiliriz.

 

Saygılar

 Sedat DEGER

Eğitimci   Yazar

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.