Okul İdarecileri Ve Öğretmenler Şokta!

2014-2015 Eğitim Öğretim yılının başlamasına az bir süre kala Doğanhisar Milli Eğitim Müdürlüğü atama şubesinin yaptığı uygulamalar okul idarecileri ve öğretmenleri şok etti.

Okul İdarecileri Ve Öğretmenler Şokta!
13 Eylül 2014 Cumartesi 08:54

BÜYÜK ŞOK

2014-2015 Eğitim Öğretim yılının başlamasına az bir süre kala Doğanhisar Milli Eğitim Müdürlüğü atama şubesinin  yaptığı uygulamalar okul idarecileri ve öğretmenleri şok etti. 
1. MEB tarafından 2014 yılı Eylül ayı içerisinde ilk atama/açıktan atama/kurumlar arası yeniden atama/milli sporcu atama yöntemleri ile toplam 40.000 öğretmen ataması yapılacaktır.  MEB’ in belirlediği kontenjanlara göre ilçemize farklı branşlarda 53 öğretmen kontenjanı verildiği konuşulmaktadır.İlçemizin zorunlu hizmet kapsamında olması nedeni ile 53 branştaki öğretmenlerin tamamının atanması kesin olmasına ve bu öğretmenlerin 18/09/2014 tarihinden sonra görevlerine başlayacakları göz önüne alındığında Doğanhisar MEM’ in Ders tamamlama adı altında yaptığı görevlendirmeler öğretmenlere şok etkisi yaptı. Şöyle ki; yapılan görevlendirmelerde öğretmenlerin özel durumları, kadrosunun bulunduğu okul ile görevlendirildiği okul arasındaki uzaklık, görevlendirildiği okula nasıl gidip geleceği ve en önemlisi de derslerin bir bütün olduğu dikkate alınmadan ve öğretmenlerin isteyip istemediklerine bakılmadan görevlendirilmelerin yapılmasıdır. Örnek verilecek olursa  Deştiğin Ortaokuluna İlk atama Türkçe branşında 1 kontenjan verilmesine ve bu öğretmenin 10 gün içerisinde göreve başlayacağı bilinmesine rağmen Karaağa YBO öğretmenlerinden 1 bayan öğretmen ile İmam Hatip Ortaokulundan 1 bayan öğretmen ders tamamlamak üzere Deştiğin Ortaokuluna görevlendirilmişlerdir. Bu öğretmenlerden bir tanesine 3 saat Türkçe dersi verilmiştir. Türkçe Dersinin 5,6,7 ve 8. Sınıflarda haftalık ders saati sayıları sırasıyla 6-6-5-5 olarak MEB tarafından belirlenmesine rağmen ders bölünerek bir öğretmen 3 saat derse girecektir. Diğer 3 veya 2 saatine de diğer öğretmen girecektir. Başka bir ifade ile Türkçe dersinin ilk 20 dk’ sına bir öğretmen diğer yarısında bir öğretmenin girmesine anlamına gelmektedir. Daha açık ifade ile izah edilecek olursa aynı sınıftaki aynı derse 2 öğretmen girecektir. 

2. Ders tamamlama görevlendirme örneklerinden biri de Karaağa YBO daki bir bayan öğretmenin kendi aracı olmamasına rağmen günlük yolcu taşıma yapılmayan Konakkale mahallesindeki Konakkale Ortaokuluna ders tamamlamak üzere görevlendirilmesidir. (Konakkale Ortaokuluna da İlk Atama yoluyla 1 öğretmen atanacaktır.) 

3. Yapılan görevlendirmelerden bir diğer tipik örnek ise kadrosunun bulunduğu okul ile birlikte toplam 3 okula görevlendirilen bir öğretmenimize verilmiştir. Görevlendirildiği A okulundan, görevlendirildiği B okul arasındaki mesafeyi  özel aracıyla bile en az 30 dakikada da katedeceği malum olmasına rağmen bu öğretmenimiz görevlendirildiği A okulundaki dersinden çıkıp görevlendirildiği B okulundaki dersine bir tenefüs süresi  İçerisinde ulaşmak zorunda bırakılmıştır. 

4. Konya ili 30 Mart 2014 seçimlerinden sonra tüm ilçeleri ve yerleşim yerleri ile Büyükşehir kapsamına alınmıştır. Bu yapılan değişiklik ile köy ve kasabalar mahalleye dönmüştür. 
Yukarıdaki bilgiden hareketle;
Eğitim Bölgeleri oluşturulup, onaylanıp tüm mahallelerdeki okullar tek Eğitim Bölgesi kapsamında mı yoksa yine mahallerdeki okullar bağımsız eğitim bölgesi kapsamında mı değerlendirilmiştir. Eğer ki tüm okullar tek eğitim bölgesi olarak belirlenip onaylanmışsa Temmuz ayı içerisinde yapılan norm kadro güncellemelerinde bu kıstas göz önünde bulundurulmuş mudur? Bu kıstasın göz önünde bulundurulmadığı aleni olarak bellidir. Çünkü Norm kadro belirlenmesinde okullar bağımsız okul olarak değerlendirildiğinden her okuldaki derslere ayrı ayrı norm girilmiştir. Bunun teyidi 2014 Eylül ilk atamada verilen kontenjanlardan anlaşılmaktadır. Örneğin Müzik branşındaki ders saati sayısı tek eğitim bölgesi düşünüldüğünde tahminen 65 saattir ve 3 norm olarak belirlenmelidir. Ancak 2014 Eylül atamasında 3 Müzik öğretmen kontenjanı ayrılmıştır. Karaağa YBO’ daki Müzik öğretmeni ile bu sayı 4 olacaktır.  Bu da gösteriyor ki uygulamada tezatlık vardır. Keyfi uygulama veya iyi değerlendirememenin getirdiği bir sıkıntıdır. Gelecek 3 müzik öğretmeninden 1 tanesi daha gelmeden norm kadro fazlası duruma düşmüştür. Diğer branşlarda da aynı durum söz konusudur. Başka bir açıdan bakıldığında ihtiyacı olan başka illerdeki, ilçelerdeki eğitim kurumunun ihtiyacı giderilememiş, diğer yandan da öğretmen mağdur duruma düşmüştür. 
Temmuz ayında ki norm güncellemelerinde her mahalledeki okullar bağımsız okul gibi düşünülerek normlar girilmiştir. 2014 Eylül ayındaki ders tamamlama görevlendirmesinde ise tek eğitim bölgesi olarak düşünülüp görevlendirmeler tek eğitim bölgesi üzerinden yapılmıştır. (Bunun uygulaması 1,2 ve 3. Maddelerde ayrıntılı olarak izah edilmiştir.) Hangi uygulamanın doğru olduğunun açıklaması ilgililerden beklenmektedir. 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.