Okul Müdürleri Kıyımında Bir Abi Kıyağı!!!!

OKUL MÜDÜRLERİ KIYIMINDA BİR ABİ KIYAĞI!!!!

Okul Müdürleri Kıyımında Bir Abi Kıyağı!!!!
07 Nisan 2015 Salı 23:29

Hatay’da 2013 yılında yapılan müdürlük mülakat sınavında abinin kardeşine yaptığı kıyağı mahkeme görmezden gelmedi ve Hatay ilinde liseler için yapılan tüm okul müdürlüğü mülakat sınav sonuçlarının iptaline karar verildi.

Türk Eğitim Sen Hatay 1 No’lu Şube Mevzuat Sekreteri ve Hatay Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Bahri Karabulut tarafından dava açılmıştır. Davada, 06/09/2013 tarihinde katıldığı lise kurum adayları mülakat sınavında mülakat komisyonunun mülakat sınavı sürecinde sendikal ayrımcılık içeren haksız ve yanlı değerlendirmeler yaparak yeterli puan verilmemesi ve Hatay İlinde liseler için yapılan tüm okul müdürlüğü mülakat sınav sonuçlarının iptali ile bu mülakat sınav sonuçları esas alınarak Nihal Turgut Anlar Anadolu Öğretmen Lisesi’ne Antakya İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Kemal GÜLİSTAN’ın kardeşi Cemal GÜLİSTAN’ın müdür olarak atanmasına ilişkin işlemin iptali talep edilmişti. 

Hatay İdare Mahkemesi’nin sözlü sınav değerlendirme formunun puanlanmış halinin kamera kayıtlarından incelenmesi ve dava dosyasındaki bilgi ve belgelerin incelenmesi sonucunda; mevzuat uyarınca sözlü sınavda adayların mevzuat bilgisi ve uzmanlık düzeyi, analitik düşünme ve analiz yapabilme kabiliyeti, temsil kabiliyeti ve liyakat düzeyi, muhakeme gücü ve kavrayış düzeyi, iletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti davranış ve tepkilerinin yapacağı işe uygunluğu, yeniliklere ve teknolojik gelişmelere hâkimiyeti, genel kültür düzeyi konularından değerlendirmeye tabi tutulması gerekirken, komisyon üyelerinin sadece genel kültür ve mevzuat düzeyini ölçen soru cevap hazırladığı, dolayısıyla komisyon başkan ve üyeleri tarafından, adaylara puan verilmesinde mevzuat hükümlerine uygun hareket edilmediği, mülakat komisyon üyesi Antakya İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Kemal GÜLİSTAN’ın Nihal Turgut Anlar Anadolu Öğretmen Lisesi müdürü Cemal GÜLİSTAN’ın abisi olduğu bu nedenle komisyon üyelerinin mevzuata uygun oluşturulmadığı anlaşıldığından dava konusu işlemlerde hukuka uyarlık bulunmadığı nedeniyle tüm atama işlemlerinin iptaline karar verilmiştir.

Görüleceği üzere,  okul müdürlüğü mülakatlarındaki bir abi kıyağı da hukuken sübut bulmuştur. Türk Eğitim Sen olarak, hem sendikal anlamda hem hukuki anlamda haksızlıklara ve hukuksuzluklara karşı mücadelemiz kararlılıkla devam edeceğinin bilinmesini istiyoruz.

İlgili karar için tıklayınız


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.