OKUL MÜDÜRLERİ YENİDEN DEĞERLENDİRİLECEK Mİ?

GÖREVDEN ALINAN VE GÖREV SÜRESİ UZATILAN OKUL MÜDÜRLERİ YENİDEN DEĞERLENDİRİLECEK Mİ ?

OKUL MÜDÜRLERİ YENİDEN DEĞERLENDİRİLECEK Mİ?
15 Haziran 2015 Pazartesi 17:28

Türk Eğitim Sen tarafından 10 Haziran 2014 tarihli "Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik" in bazı maddelerinin öncelikle yürütmesinin durdurulması ardından iptaline ilişkin açılan davada Danıştay Yürütmeyi Durdurma kararı vermemişti. Bunun üzerinde İdari Dava Daireleri Kuruluna (İDDK) yapılan itiraz sonucunda Yürütmeyi Durdurma Kararları çıkmıştır.

Kararlardan birincisi: Müdür Yardımcısı ve Müdür Başyardımcısı görevlendirmelerinin sadece okul müdürü teklif edecek şeklinde olmasının doğru olmadığı, duyuru ve objektif kriterlerin ortaya konulması gerektiği yönünde.

İkinci Karar ise: "EK-1 Değerlendirme Formunun "Açıklama" başlıklı kısmının 3. Maddesinde "en az altı ay çalışmış olma" şartının İlçe Milli Eğitim Müdürü, Eğitim Kurumundan Sorumlu Şube Müdürü Ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Şube Müdürleri için aranmamasına ilişkin eksik düzenleme yönünden itirazın kabulüne karar verilmiştir."

OKUL MÜDÜRLERİ YENİDEN DEĞERLENDİRİLECEK Mİ ?

Danıştay İdari dava daireleri kurulunun kararına göre, değerlendirilen okul müdürü ile 6 ay görev yapmayan ilçe müdürü ve şube müdürlerinin vermiş olduğu değerlendirme puanları geçersiz kılınmıştır.  Danıştay kararları geriye doğru yürümez mantığı ile yapılan yorumlar hatalıdır. 

Milli Eğitim Bakanlığı mahkeme kararını uygulayacaksa , mahkeme kararı ilgi tutularak Valiliklere işlem tesis etmesi için gereği yazılacaktır. 

Mahkeme kararını uygulayacak olan Valiliklerdir. Mahkeme kararı gereği , Değerlendirme yapan ilçe müdürü ve şube müdürlerinden değerlendirme yaptığı personelle 6 ay görev yapmayan idarecilerin puanları geçersiz sayılacaktır. Bu durumda olan ilçe müdürleri ve şube müdürleri yeniden değerlendirme yapmak zorunda kalacaktır. 

Yeni oluşan puanlara göre görev süresi uzatılan müdürlere yeni tercih hakları verilecek ve atamalar yeniden yapılacaktır.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.