Okul Müdürlerine Kontenjan Uyarısı

Yukarıdaki takvim ve açıklamalar doğrultusunda ilgililerin bilgilendirilmesi ve herhangi bir aksamaya neden vermeden çalışmaların süresi içinde tamamlanmasının sağlanması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Okul Müdürlerine Kontenjan Uyarısı
18 Mayıs 2015 Pazartesi 10:24

 T.C.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü

Sayı : 84037561/200/4778467     07.05.2015

Konu: Ortaöğretim Kurumlan Kontenjan Giriş Takvimi

ilgi : a) Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumlan Yönetmeliği.

b) Müsteşarlık Makamının 06.05.2015 tarihli ve 9849597-10.07-E.4722573 sayılı yazısı.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulaması kapsamında gerçekleştirilen “Ortak Sınavlar" sonucunda yapılacak değerlendirmenin ardından, yerleştirmeye esas puanların açıklanması ile tercih ve yerleştirme süreci başlayacaktır. Bu süreçte, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulamasının tüm okullar için merkezi yerleştirmeyi esas kılması nedeniyle mevcut okul ve dersliklerin kapasitelerinin en üst seviyede öğrenci yerleştirilecek şekilde planlanması gerekmektedir.

Bu sebeple ilgi (a) Yönetmeliğin kontenjan belirleme ile ilgili hükümleri ve ilgi (b) yazı doğrultusunda e-Okul Sistemi üzerinde;

1) 11-15 Mayıs 2015 tarihleri arasında okul müdürlüklerince okullarına ait kontenjan bilgilerinin girişleri,

2) 18-20 Mayıs tarihleri arasında kontenjan bilgilerinin ilçe millî eğitim müdürlükleri tarafından kontrol ve onayları,

3) 21-25 Mayıs 2015 tarihleri arasında kontenjan bilgilerinin il millî eğitim müdürlükleri tarafından kontrol ve onayları,

4) 26-28 Mayıs 2015 tarihleri arasında kontenjan bilgilerinin Bakanlık birimleri tarafından kontrol ve onayları yapılacaktır.

Bu bağlamda, ortaöğretimin zorunlu eğitim kapsamında olduğu dikkate alınarak; 2015-2016 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının hazırlık ve 9’uncu sınıf öğrenci kontenjanlarının belirlenmesinde; atölye, laboratuvar ve dersliklerinin kapasitesi, okulların fiziki şartlan ve sınıf tekrarı yapabilecek öğrenci sayısı ile mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında ayrıca mesleki eğitimin amacına uygun olarak gerçekleştirilebilmesi için sektörün özelliği ve çevre ihtiyaçları vb. hususların göz önünde bulundurularak azami düzeyde öğrenci alımını teminen il maarif müfettişleri gözetiminde, ilçe ve il millî eğitim müdürlüklerince kamu kaynağının ve kapasitenin en iyi şekilde kullanımının sağlanması gerekli görülmektedir.

Yukarıdaki takvim ve açıklamalar doğrultusunda ilgililerin bilgilendirilmesi ve herhangi bir aksamaya neden vermeden çalışmaların süresi içinde tamamlanmasının sağlanması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Yusuf BÜYÜK
Bakan a.
Müsteşar Yardımcısı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.