Okul Müdürlerinin ve Müdür Yardımcılarının Durumu Ne Olacak?

MEB'de okul müdürlerinin ve müdür yardımcılarının durumu ne olacak?

Okul Müdürlerinin ve Müdür Yardımcılarının Durumu Ne Olacak?
21 Haziran 2015 Pazar 22:54

MEB'DE OKUL MÜDÜRLERİNİN DURUMU?

Danıştay İDDK, Okul müdürleriyle ilgili vermiş olduğu kararda, değerlendirmeye tabii tutulan okul müdürlerini değerlendiren ilçe müdürleri ve şube müdürleriyle en az 6 ay çalışması gerektiği yönünde karar vermiştir.

 

2014 yılında yapılan okul müdürlüğü değerlendirmesine tabi tutulan idarecilerimizden, değerlendirmeyi yapan ilçe müdürü ya da şube müdürü 6 ayını doldurmamışsa bu kişilerin değerlendirmesi geçersiz sayılmıştır.

 

75 puan üstü alıp idareciliği devam edenlerle, 75 puan altında kalıp idarecilik görevi sona eren kişilerden mahkeme kararına göre yeniden değerlendirme talebinde bulunan kişilerin değerlendirmeleri idarelerce yapılmalıdır. Mevcut mahkeme kararına göre 6 ay beraber çalışmadığı okul müdürlerini değerlendiren ilçe müdürleri ve şube müdürlerinin vermiş olduğu puanlar geçersiz kılınmıştır.

 

MÜDÜR ATAMALARI İPTAL EDİLECEK Mİ?

 

Okul müdürlüğü değerlendirmelerinde 75 puan alarak müdürlüğü devam eden kişilerin müdürlüğü sona erdirilemez. Çünkü okul müdürlüğü değerlendirme çizelgesi ek 1 iptal edilmemiştir.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşavirliğinin bu hafta içerisinde okul müdürleriyle ilgili görüşünü vermesi gerekiyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığının mahkeme kararını, hukuk müşavirliği görüşüne göre uygulaması bekleniyor...

 

2014 yılında değerlendirme yapan ilçe müdürleri ve şube müdürlerinin büyük çoğunluğu 6 aylık süreyi doldurmadığı için okul müdürlerinin yeniden değerlendirilmesi gündeme gelebilir...

 

Konuyla ilgili bu hafta içerisinde net bir bilgi vermeye çalışacağız...

 

MEB'DE OKUL MÜDÜR YARDIMCILARININ DURUMU?

Danıştay İDDK, Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme, müdür yardımcılığı görevlendirmelerinde hiç bir kriter olmadığı için yapılan görevlendirmeleri iptal etti.

 

Danıştay, müdür yardımcılığı görevlendirmeleri için duyuru yapılmadığı için keyfiliği ilgi tutarak atamaları iptal ediyor...

 

Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşavirliğine görüş sorduğunu bildiriyor.  MEB,  mahkeme kararını hukuk müşavirliğinin görüşüne göre 30 gün içerisinde uygulamak zorunda...

 

Hukuk Müşavirliğinin 4 yıllığına görevlendirmesi yapılan müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının mahkeme kararına göre tamamının iptal edilmesi noktasında görüş bildirmesi bekleniyor. Aksi yönde çıkacak bir görüş ve uygulama mahkeme kararını geçersiz kılacaktır.

 

Sonuç olarak;

Danıştay İDDK kararına göre müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları görevlendirmelerinin tamamı iptal edilmiştir.

 

12 HAZİRAN'DA GÖREV SÜRESİ DOLAN MÜDÜR YARDIMCILARI NE OLACAK

 

12 Haziran itibariyle 4 yıllık görev süresi dolan müdür yardımcılarının tamamı kanun gereği öğretmen olmuştur. Bundan sonraki süreçte 4 yıllık görev süresi dolan müdür yardımcılarının tamamı ilgili kanun gereği öğretmen olarak devam edecektir.

 

Görev süresi dolan müdür yardımcıları ek ders yönetmeliğinin 16. maddesine göre geçici olarak 6 aylık süreyle görevlendirilebilirler, ya da görev süresi dolan müdür yardımcısının yerine bir başkası 6 aylığına müdür yardımcısı olarak görevlendirilebilir.

 

Müdür Yardımcılığı görevlendirmeleri için Milli Eğitim Bakanlığının yeni bir yönetmelik çıkarması gerekiyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığının yeni dönemde artık eğitim yöneticiliği konusunda bir yol haritası çizmesi gerekiyor.

 

Eğitim Yöneticiliğini genel idare hizmetleri sınıfına alarak öğretmenlikten ayırması ve yönetim kademeleri arasındaki geçişin adaletli bir şekilde sağlanmasını düzenleyecek yönetmelik ve kanun gerekiyor.

 

Yöneticiliğin ilk kademesi olan müdür yardımcılığı içinde sınav + ek 2 olması ya da sadece sınavla atama yapılacak bir düzenleme yapılması gerekiyor...


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.