“okul Müdürü Tasfiyesine İdare Mahkemesi 'dur' Dedi“

Malatya İdare Mahkemesi, Mahmut Şahin Balarısı Ortaokulu’nda eski okul müdürü Kemal Çil’in görevden alınmasına ilişkin açılan davada oy birliğiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi. Aktif Eğitimciler Sendikası Malatya İl Temsilcisi...

“okul Müdürü Tasfiyesine İdare Mahkemesi 'dur' Dedi“
08 Ocak 2015 Perşembe 14:47

Malatya İdare Mahkemesi, Mahmut Şahin Balarısı Ortaokulu’nda eski okul müdürü Kemal Çil’in görevden alınmasına ilişkin açılan davada oy birliğiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Aktif Eğitimciler Sendikası Malatya İl Temsilcisi Fatih Yanardağ, "Üyemiz Kemal Çil tarafından yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle Malatya İdare Mahkemesi’ne dava açılmıştır. Mahkeme üyemizi haklı bulmuştur." dedi.

Malatya İdare Mahkemesi, geçtiğimiz yıl Haziran ayında yaklaşık 7 bin öğretmenle tasfiye edilen okul müdürlerinden biri olan Mahmut Şahin Balarısı Ortaokulu eski okul müdürü Kemal Çil’in görevden alınması kararıyla ilgili yürütmeyi durdurma istemiyle açtığı davayı sonuçlandırdı. Dava konusu işlemin telafisi güç zararlar doğurabileceği hükmünü veren mahkeme, Çil’in hukuka aykırılığı açık olan kararın yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi.

Aktif Eğitimciler Sendikası Malatya İl Temsilcisi Fatih Yanardağ, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, sendikalarının üyesi olan Kemal Çil’in Yeşilyurt ilçesindeki Mahmut Şahin Balarısı Ortaokulu'nda müdür olarak görev yaparken görev süresinin uzatılmadığını belirtti. Milli Eğitim Temel Kanunu ile ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik uyarınca yapılan değerlendirme sonucunda görev süresinin uzatılmamasına ilişkin işlemin hukuka aykırı olduğunu ifade eden Yanardağ, yapılan değerlendirmenin objektif olmadığını, bir kısım yöneticilerin keyfi takdirlerine dayandığını söyledi.

75 puanın altında not takdir edilmesini haklı çıkaracak ve verilen puanın neye göre takdir edildiğini açıklayacak hiçbir neden gösterilmediğini vurgulayan Yanardağ, "Görev süresi uzatılmayan bu idarecilerin idarecilik görevini başarıyla yürüttüğü, birçok başarı ve takdir belgelerinin bulunduğu, herhangi bir disiplin soruşturması geçirmediği gibi disiplin cezasının da bulunmadığı bilinmektedir. Üyemiz Kemal Çil tarafından yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle Malatya İdare Mahkemesi’ne dava açılmıştır. Mahkeme üyemizi haklı bulmuştur. Dava konusu işlem nedeniyle davacının görevi ve görev yeri değişeceği, bu değişikliklerin silsile halinde il düzeyinde diğer görev ve görev yeri belirlemelerini etkileyeceği dikkate alındığında, dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceği açıktır. Açıklanan nedenlerle, hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden yürütülmesinin durdurulmasına, oy birliğiyle karar verilmiştir." dedi.

İdare mahkemelerinden çıkan yürütmeyi durdurma kararlarının Milli Eğitim Bakanlığı’nca uygulanmasını beklediklerinin altını çizen Yanardağ, "Yargı kararlarını uygulama konusunda gerekli hassasiyeti göstermesi ve yürütmesi durdurulan bu haksız işlemlerden sonra görevleri sona erdirilen yöneticilerin görevlerine iade edilmesi beklenmektedir. Aktif Eğitimciler Sendikası olarak Milli Eğitim Bakanlığını göreve davet ediyoruz, üyelerimizin ve tüm eğitim çalışanların haklarını her zaman savunmaya devam edeceğiz." açıklamasını yaptı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.