Okul Öncesi Eğitimde Tam Gün- Yarım Gün Karmaşası!

Okul öncesi eğitimde tam gün mü- yarım gün mü karmaşası devam ediyor. Memursesi.com ailesi ile iletişime geçen bir çok okuyucu, okul öncesi eğitimde tam gün değil, yarım gün eğitim kararı alındığı belirtmektedirler. Bu doğrultuda hazırladıkları metni, siz değerli okuyucularımıza paylaşıyor, yorumlar bölümünden fikirlerinizi bekliyoruz.

Okul Öncesi Eğitimde Tam Gün- Yarım Gün Karmaşası!
04 Ağustos 2015 Salı 19:20

    MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI TEMEL EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN

       OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN YAYGINLAŞTIRILMASI İÇİN

      2014-2015  EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI  İÇİN YARIM GÜN KARARI

     Okul öncesi Eğitim kurumlarında; Günde ellişer dakikalık aralıksız 6 etkinlik saati süre ile ikili eğitim yapılır. Ancak, ana sınıflarında kayıt alanındaki tüm çocukların kayıtlarının yapılmasına rağmen, ikili eğitim için grup oluşturacak sayıda çocuk bulunamadığı takdirde normal eğitim de yapılabilir.  

    Bir gruptaki çocuk sayısının 10’dan az, 20’den fazla olmaması esastır. Ancak talep olması ve okulun imkânlarının yeterli olması hâlinde çocuk sayısı artırılabilir. Çocuk sayısı fazla olduğu takdirde ikinci grup oluşturulur. Ancak, her bir grubun azami çocuk sayısı dolmadan yeni grup oluşturulamaz. Eğitim ve öğretim yılı içinde çocuk sayısı 10’un altına düşen gruplar öncelikli olarak diğer gruplarla birleştirilir. Bunun mümkün olmaması durumunda bu gruplar eğitim ve öğretim yılı sonuna kadar eğitimine devam eder. Milli eğitim Bakanlığı (MEB), okul öncesi  eğitime ilişkin uygulamaları açıklamak üzere illere yazı gönderdi.    

    MEB, Resmi Gazetede Yayınlanan Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim  Kurumları Yönetmeliği sonrası okul öncesi eğitimle ilgili olarak yapılan  değişiklikler konusunda açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.    Yazıya göre, ana sınıflarında olduğu gibi anaokulu ve uygulama  sınıflarında da 2014-2015 eğitim ve öğretim yılından itibaren, günde 50'şer  dakikalık aralıksız 6 etkinlik saati süreyle ikili eğitim yapılacak.    

   Konuya ilişkin daha önce valiliklere gönderilen yazıda da çağ  nüfusundaki tüm çocukların bu eğitimden faydalanabilmesi için okulun bulunduğu  yerleşim yerindeki çağ nüfusu da dikkate alınarak ana sınıflarında olduğu gibi  anaokulları ve uygulama sınıflarında da öncelikli olarak ikili eğitim yapılması  istendi.  

    Yönetmelikteki "Ana sınıflarında kayıt alanındaki tüm çocukların  kayıtlarının yapılmasına rağmen, ikili eğitim için grup oluşturacak sayıda çocuk  bulunamadığı takdirde okulun öğretim şekline uygun olarak normal eğitim de  yapılabilir" hükmü, çağ nüfusundaki tüm çocukların okul öncesi eğitime  kazandırıldığı köy ve küçük yerleşim yerleri ile taşıma merkezi okullar  bünyesindeki ana sınıfları için uygulanabilecek. Anaokullarında normal eğitim  yapılamayacak.  

     Normal eğitim yapan eğitim kurumları bünyesindeki ana sınıflarının  kayıt alanında olup, okul öncesi eğitime kaydı yapılmayan ve bir sonraki eğitim  öğretim yılında zorunlu eğitime başlayacak en az 10 çocuk bulunması halinde, bu  ana sınıflarında normal eğitim yapılamayacak.  

     Eğitim etkinlikleri, Sabah ve öğleden sonra grupların açılmasına imkan  verecek biçimde sadece yarım gün süreyle yapılabilecek, aynı çocuk hem sabah hem  öğlen grubuna kaydedilemeyecek. Çocukların sabah veya öğleden sonraki gruplara  kaydedilmesi konusunda velilerin talepleri dikkate alınacak. Bir gruba fazla  talep olması durumunda, 1. dönem sabahçı olan grup 2. dönem öğleden sonra, öğleden sonraki gruplar ise sabahçı olarak eğitimlerine devam edecek.  

     Tüm çocukların en az bir yıl okul öncesi eğitim almış olarak ilkokul  1. sınıfa başlamalarını sağlamaya yönelik; okulun kayıt bölgesinde bulunan ve bir  sonraki eğitim ve öğretim yılında zorunlu eğitime başlayacak çocukların eğitim  talebi karşılandıktan sonra daha küçük yaş grupları için grup açılabilecek.

      2014-2015 eğitim öğretim yılında KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSELERİNİN yarım güne geçmemesinden dolayı Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne Okul Müdürleri hakkında şikayetler yapıldı ve Bakanlık Müfettişleri tarafından soruşturma açıldı.Temel Eğitim Genel Müdürlüğü TEKNİK VE MESLEK LİSELERİNE yazı yazarak Okulların yarım güne geçmesini istemiştir.  

        Temel Eğitim Genel Müdürlüğü  26.07.2014 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğini resmi gazetede çıkararak yürürlüğe girmesine rağmen yönetmeliği uygulamayan okullar nedeniyle 25 Haziran 2015 tarihinde tekrar yönetmeliğin;       6.ncı maddesinin a fıkrasını yeniden düzenleyerek okulların eğitim öğretim şekline göre normal eğitim yapılabilir maddesini kaldırmış olup yerine 6.ncı maddesinin a fıkrasına göre Günde ellişer dakikalık aralıksız 6 etkinlik saati süre ile ikili eğitim yapılır. Ancak, ana sınıflarında kayıt alanındaki tüm çocukların kayıtlarının yapılmasına rağmen, ikili eğitim için grup oluşturacak sayıda çocuk bulunamadığı takdirde normal eğitim de yapılabilir.şeklinde değiştirmiştir  

      Buda demektirki Okul öncesi çağ nüfusundaki çocukların, yerleşim yeri bazında yaş  grubuna göre listeleri e-okul sistemindeki Okul Öncesi Kaydı Olmayan Çocuk  İşlemleri raporlarından takip edilebilecek. İl ve ilçe milli eğitim müdürlükleri,  bu raporlardan ilgili yerleşim yerindeki çocuk sayısı ile okul öncesi eğitim  kurumuna kayıtlı olmayan çocukları tespit edebilecek, tüm çocukların bu eğitim  hizmetlerinden faydalandırılmasından ve okulların tam kapasite ile eğitim  yapmalarını sağlamaya yönelik tedbirlerin alınmasından sorumlu olacak. İl veya  ilçe milli eğitim müdürlükleri özellikle normal eğitim yapmak isteyen ana  sınıfları, çocuk kulübü açmak isteyen okullar ve tam kapasiteyle hizmet vermeyen  okul öncesi eğitim kurumları ile ilgili işlemlerde bu raporları aktif olarak  kullanacak.

    Ve en önemlisi TAM gün Eğitiminden İKİLİ EĞİTİME geçilmesi nedeniyle binlerce atama bekleyen Okul Öncesi Öğretmenlerimizin atanmasını kolaylaştıracaktır.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.