Okullar Eğitime Hazır Mı?

Yeni öğretim yılı “Yönetici Görevlendirme” tartışmalarının gölgesinde başladı. Herkes, görevden alınan müdürlere odaklanırken, okulların eğitim öğretime ne kadar hazır olduğu gözlerden kaçırıldı. Mehmet Mahşuk Uslu, eğitim ortamı demeye bin şahit gereken okullar olduğunu dile getirerek valiler ve kaymakamlara alana çıkıp bu okulları tespit etmeleri çağrısında bulundu.

Okullar Eğitime Hazır Mı?
19 Eylül 2014 Cuma 10:32

İnsanlık tarihi bir bakıma insanın eğitsel tarihidir.

Geleneksel eğitimden, modern eğitime uzanan ve tarihte iz bırakan tüm toplumlar; kendi toplumsal ve beşeri ihtiyaçlarını karşılamak üzere oluşturdukları kurumların belki de en gelişmişi, en dinamik ve faal olanın okullar olduğunu söylemek mümkündür.

Birçok düşünür;  okulu, hayat karşısındaki ideal mekan, hatta öğretmeni ile birlikte “mana alemine” götüren yol olarak kabul etmektedir.

Bazı düşünürle de; okulu hayatın bizzat kendisi yaparak içindekilere “kararlılık ve güven” vermeye çalışan bir kurum olarak ele almışlar.
Gelinen noktada tüm eleştirel yaklaşımlara rağmen, rasyonalite ve bilim ışığında eğitim için okullar ideal mekân olma önemini sürdürmektedir.

Ünlü Eğitim Sosyoloğu Hathaway’ın  dediği gibi: “Bizler ilk önce binaları şekillendiririz sonra onlar bizleri şekillendirir.”
Bu açıdan bakıldığında fiziki mekân öğretmen-öğrenci arasındaki ilişkide insanileşerek, hem öğretmen için hem de öğrenci için yaşanılır bir çevre oluşturmaktadır.

Bu itibarla Eğitim sisteminin önemli bir bileşeni olan okulun fiziki şartları, eğitimin diğer bileşenleriyle uyumlu olmak durumundadır.

      Birçok medeniyet,  inşa ettiği eğitim yuvalarıyla tarihe damgasını vurmuş ve bu faaliyet alanlarıyla kendilerine övünç kaynağı yaratmışlardır.

      Bir başka ifadeyle;   kendisinden söz ettiren tüm toplumlar; kendi nesillerine daha iyi bir gelecek hazırlamak için; felsefi, dini ve bilimsel araştırma ve gelişmelerin sonucunda, eğitim sistemlerini değişen çağın amacına uygun olarak tekrar ele almışlar ve ideal eğitim mekânlarını düşünmüş ve bu yönde adımlar attıklarını görmekteyiz.

Siz idarecilere de öğrencilerimize ve onların öğretmenlerine uyun eğitim ortamlarını hazırlamak düşer.
  Tuvaletleri kirli, muslukları kırık ve susuz lavabolar olan bir eğitim yuvası,onun ampulsüz, kapısız ve penceresiz sınıflarının varlığı, hiçbir mazereti geçerli kılmaz.

    Ve eğer okullarınız bu durumdaysa, bu durum Valiler kadar sizlerin de bir eksikliğidir.
Eğer Anadolu’nun gittiğiniz herhangi bir yerinde, idarecisi olduğunuz eğitim yuvalarının böyle bir eksikliği sorunu varsa ve bu eksikliğinizi yüzünüze vurmamaları onları nezaketindendir.

Birçok ilimizde valiler kaymamaklar şöyle bir araziye çıkarlarsa çocuklarımızın eğitimi için düzenlenmiş daha doğrusu düzenlenmemiş birçok okulun bulunduğunu göreceklerdir. Ve maalesef böyle okulların hala bulunuyor olması da en, başta o illilerin valiler başata olmak üzere olmak üzere siz tüm idarecilerin en bariz eksikliğidir.

    Anadolu’da asgari ücretle çalışan yada gurbet ellerde inşaatlarda çalışıp  kıt kanat biriktirdiği birkaç kuruş parsıyla tek sermayesi olan çocuğunu okutmak için gönderdiği eğitim yuvalarımızın  fiziki şartlarını iyileştirmemin hiçbir geçerli mazeretinin olmadığını düşünüyorum.
Zira bu eksiklik bir süreç olan eğitim ve öğretimi de doğrudan etkilemektedir.

   Başarısızlığa eğitimde kalitenin düşmesine sonuç olarak verimin düşmesine yol açmaktadır.

Tüm sıkıntılarınıza ve geçerli mazeretlerinize rağmen, hazırlayacağınız eğitim- öğretim ortamı, öğretmenlerinizin ve öğrencilerinizin verimliliğini maksimum seviyeye ulaştıracağına inanıyorum

Göstereceğiniz performansın sizlerin de her yönüyle başarı hanesine bir not olarak düşeceğini hatırlatır şimdiden vereceğiniz emeklerinizden dolayı bir eğitimci olarak teşekkür eder,  hepinize zahmetsiz ve başarı dolu bir sezon diliyorum.
KAMU HAVADİS


 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.