Okullarda 3 Gün Süt, 2 Gün Kuru Üzüm Dağıtılacak

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Kocabıyık: -"Okullarda üç gün süt, iki gün üzüm dağıtılacak"

Okullarda 3 Gün Süt, 2 Gün Kuru Üzüm Dağıtılacak
23 Mart 2015 Pazartesi 18:55

 "Öğrencilere, sütün verilmediği günler olan salı ve perşembe 50 gramlık paketler halinde en kaliteli üzümleri dağıtacağız. Okul üzümü, sultani üzüm denilen kuru, sarı ve çekirdeksiz olacak"-"Süt dağıtımında olduğu gibi kuru üzüm dağıtımında da velilerden izin formu alacağız. Çünkü şeker hastası çocuklar olabilir"

 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, okullara sütün dağıtılmadığı salı ve perşembe günleri, 50 gramlık paketler halinde "sultani" denilen sarı çekirdeksiz üzümün dağıtılacağını bildirdi.

Kocabıyık, MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinin organizasyonuyla Sakıp Sabancı Basın Merkezi'nde eğitim muhabirlerinin katılımıyla düzenlediği basın toplantısında, genel müdürlüğün çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Kocabıyık, gazetecilerin resmi ve özel anaokulu, uygulama sınıfı, ana sınıfı ve ilkokul öğrencilerine kuru üzüm dağıtımına ilişkin sorusu üzerine, konunun Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını belirterek, "Bakanlar Kurulu kararının ardından okullarda kuru üzüm dağıtımına hemen başlanacak" dedi.

Süt dağıtımında olduğu gibi kuru üzüm dağıtımında da velilerden izin formu alacaklarını ifade eden Kocabıyık, "Çünkü şeker hastası çocuklar olabilir. Sütte nasıl laktoz intoleransı problemi yaşandıysa, üzüm de de şeker sorunuyla karşılaşabiliriz. Bu nedenle üzüm dağıtırken 'veli izin formu' isteyeceğiz. Okullarda üç gün süt, iki gün üzüm dağıtılacak" ifadesini kullandı.

Pazartesi, çarşamba, cuma günlerinde süt dağıtılacağını, sütün verilmediği salı ve perşembe günlerinde ise kuru üzüm dağıtılacağını ifade eden Kocabıyık, "Öğrencilere, sütün verilmediği günler olan salı ve perşembe 50 gramlık paketler halinde en kaliteli üzümleri dağıtacağız. Okul üzümü, sultani üzüm denilen kuru, sarı ve çekirdeksiz olacak" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, Avrupa Komisyonunun "Avrupa'da Eğitimi Erken Terk Raporu'na ilişkin yayımlanan haberlerde çeviri hatalarının bulunduğunu belirterek, "Bir internet sitesinde yayımlanmış ve buradan alınıp herkes haber yapmış" ifadesini kullandı.

Kocabıyık, MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinin organizasyonuyla Sakıp Sabancı Basın Merkezi'nde eğitim muhabirlerinin katılımıyla düzenlediği basın toplantısında, genel müdürlüğün çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Temel eğitime ilişkin 2002-2003 eğitim öğretim dönemiyle 2013-2014 eğitim öğretim dönemindeki istatistikleri karşılaştıran Kocabıyık, 11 bin 314 olan kurum sayısının yüzde 136'lık artışla 26 bin 698'e; 18 bin 952 olan derslik sayısının yüzde 166'lık artışla 50 bin 466'ya; 320 bin 38 olan öğrenci sayısının da yüzde 231'lik artışla 1 milyon 59 bin 495'e; 18 bin 921 olan öğretmen sayısının ise yüzde 235'lik artışla 63 bin 327'ye ulaştığını söyledi.

Okul öncesi eğitime katılım oranlarında azalma olduğu yönündeki iddialara yanıt veren Kocabıyık, önceki yıllarda okul öncesi çağı olarak kabul edilen 60-72 ay arası çocuklara ilk kez 2012-2013 eğitim öğretim yılında ilkokula kayıt hakkı verildiğini hatırlatarak, "Bunun sonucunda önceki yıllarda 60-72 aylık çocuklar için öngörülen yüzde 100 okullaşma hedefi, 12 yıllık zorunlu eğitim sistemine geçişle birlikte daha erken yaşları kapsar şekilde düzenlendi" dedi.

-"Okul öncesi eğitimde çok ciddi yol aldık"

2013-2014 eğitim öğretim yılında 4-5 yaş arası çocukların okullaşma oranının yüzde 37,9 olarak gerçekleştiğini, artışın 2002-2003 yıllarına göre yüzde 224 olduğunu bildiren Kocabıyık, "Okul öncesi eğitimde çok ciddi yol aldık. Resmi olmayan istatistiklere göre 60-66 ay arasında veli isteğiyle ilkokula başlayan 74 bin dolayında çocuk bulunuyor. Ortalama 140 bin dolayında çocuğun da yine veli isteğiyle ilkokul yerine okul öncesi eğitim kurumlarına başladı. Yani çocuklar sistem dışında değil. Yani çocuk, okul öncesi eğitim çağında, zorunlu eğitim çağında değil. Söylendiği gibi okul öncesinde oranlar düşmüş değil" diye konuştu.

-700 bin çocuk daha okullaştırılacak

MEB'in faaliyetleri sonucunda 2014-2015 eğitim öğretim yılında yaklaşık 95 bin çocuğun erken çocukluk eğitimine kazandırılmasının hedeflendiğini ifade eden Kocabıyık, "Bu şekilde öğrenci sayısında yaklaşık yüzde 9, brüt okullaşma oranında ise yaklaşık yüzde 22 oranında artış öngörülüyor. 2013-2014 eğitim öğretim yılı resmi istatistikler değerlendirildiğinde 10.Kalkınma Planı hedefi olan 4-5 yaşta yüzde 70 okullaşma oranına ulaşmak için 2018 yılı sonuna kadar yaklaşık 700 bin çocuğun daha okula kazandırılması gerekiyor" bilgisini verdi.

Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'nün bütçesinin MEB bütçesinin içinde en yüksek paya sahip bütçe olduğunu ifade eden Kocabıyık, 2003'de 6 milyar lira dolayında olan bütçenin, 2013-2014 döneminde yüzde 392'lik artışla 30 milyar 118 milyona çıktığını kaydetti. Devamı için tıklayınız.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.