Okullarda Arabuluculuk Dönemi

Ankara'nın Polatlı ilçesinde 10 lisede arabuluculuk dönemi başlayacak. Okullarda öğrenciler arasında şiddeti önlemek için geçtiğimiz yıl hayata geçirilen 'müzakereci, arabulucu, lider öğrenci' projesi bu yılda sürecek. Proje, Sabancı...

Okullarda Arabuluculuk Dönemi
09 Eylül 2014 Salı 15:52

Ankara'nın Polatlı ilçesinde 10 lisede arabuluculuk dönemi başlayacak. Okullarda öğrenciler arasında şiddeti önlemek için geçtiğimiz yıl hayata geçirilen 'müzakereci, arabulucu, lider öğrenci' projesi bu yılda sürecek. Proje, Sabancı Vakfının hibe desteği ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Anlaşmazlık Çözüm Araştırma Derneği yürütülüyor. Projenin koordinatörlüğünü ise 9 Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abbas Türnüklü ve Hasan Çetin yapıyor. Proje kapsamında gönüllü görev almak isteyen öğretmenlere eğitim verildi.

    İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayri Doğruel, Çatışmadan uzlaşarak yaşamayı çocuklara ve gençlere öğretilmesi gerektiğini söyledi. Doğruel, "Çünkü sosyal maliyetleri çok ağır. Okul çağlarında ki basit kavgalar değil. İlerleyen zamanlarda iş hayatında, evlilik hayatında ve diğer alanlarda bu çatışma devam ediyor. Uzlaşarak yaşamayı öğretirsek gençlerimiz içerisinde liderler çıkarabilirsek bir araya gelmeyi ve diyalog kurmayı öğretebilirsek inanın geleceğinizi inşa etmiş olacağız ve uzlaşan, çatışmaktan kaçınan bir toplumu bugünden inşa etmiş olacağız." şeklinde konuştu.
Toplumda şiddet kültüründen uzlaşı kültürüne, barış kültürüne, diyalog kültürüne yönelik bir proje olduğunu aktaran 9 Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abbas Türnüklü, İnsanların düşünme stillerini değiştirmedikçe, olaylara bakış tarzı değişmedikçe, sorun çözme süreci değişmedikçe, insanların şiddeti bir sorun çözüm aracı olarak gördüklerini söyledi. Türnüklü, liselerde öğrencilerin sorun çözme becerilerini, anlaşmazlık çözüm becerilerini, yüz yüze müzakere becerilerini geliştirebilmelerini sağlamak gerektiğini belirtti.

Türnüklü proje hakkında şu bilgileri verdi: "Ortaokullarımız için liselerimiz için bir eğitim programı geliştirdik ve öğrencilerimize eğitim vereceğiz. 20 ile 30 ders saati içerisinde. Ekip olarak öğretmenlerimize eğitim vereceğiz öğretmenlerimizde sınıflarında öğrencilere eğitim verecek. Daha sonra her bir okulda arabuluculuk barış yapıcılık odası açacağız. Odak nokta öğrencilere ait bir sorun bir yetişkin tarafından yönetile bilir mi? Sorunun sahibine kendi sorununu çözdürmeyi öğretmeye çalışıyoruz. Her okulda her sınıftan 8’er öğrenci seçeceğiz. Öğrencilere soru soracağız. Herhangi bir anlaşmazlık yada çatışma yada kavga yaşadığında yardım almak istediğin 3 arkadaşının adını verir misin? Herkese bu soruyu soracağız. Öğrencilerin en çok tercih ettiği ilk 8 kişiye arabuluculuk olmak istedikleri takdirde sınıflarımıza alacağız. 20 ile 30 saat arasında eğitim vereceğiz daha sonra her bir okulumuzda arabuluculuk okulu açacağız. İki öğrenci anlaşmazlık yaşadığında disipline gitmeden önce o anlaşmazlığın öyküsünü nasıl geliştiğini geçmişini bilen bu arabulucu öğrencilerin kolaylaştırıcılığında bize masaya oturup çözmelerini isteyeceğiz. Eğer çözebilirlerse inanıyoruz ki orta okulu ve liseyi bitirdikten sonrada yarın anlaşmazlıkları çözeceklerine barışı uzlaşıyı diyalogu var edeceklerine inanıyoruz. Çocuklarımıza kendi anlaşmazlıkları üzerinden yaparak , yaşayarak, deneyimleriyle müzakere etmeyi öğretirsek yarın yetişkin olduklarında şiddeti daha az tercih edecekler. Bu yolda biz toplumsal barış, toplumsal uzlaşı, toplumsal bütünleşmek kültürüne katkı vermeyi düşünüyoruz."

Öğrencilerin, yetişkinlerin siyasetini gütmediklerini dile getiren Prof. Dr. Abbas Türnüklü, "Etnik köken, mezhep,dinsel farklılıkları umursamıyorlar. O farklılıklara bir bakıyorsunuz ki o anlaşmazlıklara bakılırken hiçbir önem arz etmediğini düşünüyoruz. Çünkü onlar yetişkinlerin kavramlarıyla bakmıyorlar. Hedefimiz 100 Bin tane barış yapıcı arabulucu lider öğrenci yetiştirmek ve Anadolu’nun her tarafına Hakkâri'sinden Trabzon’a, İzmir’inden Ankara’sına, İstanbul’una her yere 100 Binlerce arabulucu barış yapıcı öğrenci yetiştirirsek inanıyoruz ki Anadolu coğrafyası barış coğrafyası olacak. Bugün yaşadığımız bir çok farklılığın ortadan kalkacağına inanıyorum. Barış ve uzlaşı kültürü bireyde başlar. Ve biz de o bireye sosyal beceri kazandırarak inancın etrafında yol alıyoruz. İnsana yatırım yapmayı düşünüyoruz." dedi.

Projenin diğer koordinatörü Hasan Çetin ise tüm okullarda akran arabulucu odalarının oluşturulduğunu söyledi. Çetin, öğretmen ve öğrenci eğitimleri tamamlandıktan sonra projenin Ekim ayında start alacağını belirtti.

Kadın, genç ve engellilere yönelik projeleri desteklediklerini ifade eden Sabancı Vakfı Programlar ve Uluslararası İlişkiler Direktörü Rana Kotan, gençlerle yapılan çalışmaların çok etkili olduğunu dile getirdi. Kotan, "İzmir’de yapılan ve projeyi Ankara’da yaygınlaştırmak istiyoruz. Gönül ister ki Milli Eğitim Bakanlığı da bize destek versin. Hep birlikte el ele verelim ve bunu tüm Türkiye’de yayalım. Çünkü çatışma çözümü bence bir yaşam becerisi ve onların hayat boyu kullanacakları bir beceri. Dolayısıyla da bunu bu yaşta vermek hayat boyu yaşayacakları çatışma çözümlerine neden olacak bir şey. Bunu yaygınlaştırmakta büyük bir değişimin başlangıcı olabilir." şeklinde konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.