Okullarda, Güvenlik İçin İşbirliği

Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay, "Ereğli’de eğitim veren her okulumuz bir güvenlik görevlisine zimmetlenmiştir. Güvenli bir eğitim yılı için her tedbiri alacağız." dedi. Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde Kaymakamlık toplantı salonunda okullarda...

Okullarda, Güvenlik İçin İşbirliği
18 Eylül 2014 Perşembe 14:34

Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay, "Ereğli’de eğitim veren her okulumuz bir güvenlik görevlisine zimmetlenmiştir. Güvenli bir eğitim yılı için her tedbiri alacağız." dedi.

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde Kaymakamlık toplantı salonunda okullarda "Güvenli Eğitim Konulu" projenin tanıtımı yapıldı. Ereğli Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan projenin tanıtımı Kaymakamlık toplantı salonunda Kaymakam İbrahim Çay başkanlığında Ereğli Aile ve Sosyal Hizmetler İlçe Müdürü Nejdet Kocaman, Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürü Alptekin Dursun ve diğer kurum temsilcileri katılımı ile yapıldı.
Toplantıda proje hakkında bilgiler veren Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Timur Özgen yaptığı sunumda yeni eğitim yılının başlamasıyla birlikte, okullarda ve okul çevrelerinde huzuru sağlamak için paydaş kurumların da katılımıyla “Güvenli Eğitim Projesi” adı altında bir çalışma başlattıklarını söyledi.Toplantının amacının, bu proje hakkında ilgili kurumları ve basın aracılığıyla vatandaşları bilgilendirmek olduğunu ifade eden Özgen, "Biz proje kapsamında önce okullarımız hakkında tüm bilgileri toplayarak bunları analiz ettik. Fiziki yapıları, çevre koşulları, daha önceki yıllarda yaşanan olaylar, bu olayların niteliği ve sonuçları hepsini araştırdık ve sonuçlar çıkardık. O okula güvenlikle ilgili nasıl ve ne seviyede bir hizmet vermek gerekiyor. Bunun bilimsel ölçülerde cevabını aradık. Dolayısıyla elimizdeki kıt kaynakları maksimum seviyede kullanacak şekilde hareket ettik. Projemizin amacı, Ereğli’de hizmet veren okulların tamamında güvenli bir eğitim ortamı sağlamaktır. Bunu detaylandırırsak, okulların etrafında muhtemel şiddet olaylarını önlemek; meydana geldiğinde daha fazla zarara yol açmadan müdahale etmek ve okul çevrelerindeki umuma açık yerlerin denetlenmesi olarak sıralayabiliriz. Öğrencilerimiz, teneffüslerde, öğlen aralarında veya okul öncesi veya sonrası okul çevrelerinde bulunan tekel bayileri vardır, oralarda kötü alışkanlıklar kazanabiliyorlar. Dolayısıyla bu işin içine belediyeyi de dahil ettik. Belediye umuma açık yerlerin tamamının ruhsatlarını denetleyecek. Yani ruhsatı uygun olmayan ya da kötü alışkanlıklara özendirici ve zararlı madde satışı yapan yerlerle ilgili belediye ile birlikte çalışacağız. Okul dışı şahısların, yeterli olmayan aydınlatma ve benzeri sorunların tespitini yapacağız. Eğitim Fakültesini de bu kapsamda değerlendiriyoruz. Akşam hava kararıyor, ışıklandırma yetersiz oluyor ve güvenlik zafiyeti oluşabiliyor. Bunları tespit ederek, çözümü konusunda ilgili kurumlardan yardım alacağız. Okulla ilgili olmayan şahıslar, bunun altını özellikle çizmek istiyorum. Velilerimize ve Okul Aile Birlikleri’ne şu mesajı vermek istiyorum. Okulların çevresinde güzümüz yettiği oranda sivil personelimizi tutacağız. Bundan herkesin haberi olsun. Burada, öğrencilerimizi kötü alışkanlıklara sevk etmek isteyen kişilere mesaj vermiş olalım. Yani hiç ummadığınız bir yerde karşınıza polis çıkabilir. Artık bu şahısların ayaklarını denk atacağına inanıyoruz. Gerek uyuşturucu satma girişiminde bulunanlar, gerek sigara satma girişiminde bulunanlar, gerek farklı alışkanlıklara çocukları sevk etmeye çalışanlar hiç ummadıkları bir yerde karşılarında polisi göreceklerdir." diye konuştu.

Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay, Ereğli Emniyet Müdürlüğü tarafından geliştirilen ve Ereğli Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Okul Aile Birlikleri, Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürlüğü’nün de paydaş olduğu “Güvenli Eğitim Projesi”nin tanıtımı için Kaymakamlık Toplantı Salonu’nda düzenlenen sunumda yaptığı konuşmada, yeni eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla öğrencilere ve öğretmenlere başarı dileklerinde bulundu.

Eğitim Kurumları ile ilgili yürütülen diğer çalışmalar hakkında da bilgiler veren Çay, "Bilindiği üzere yeni eğitim öğretim yılına Pazartesi günü başladık. Öncelikle yeni öğretim yılının öğrencilerimize, öğretmen ve idarecilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Okullarımızda fiziki mekânlarla ilgili bir takım çalışmalarımız devam etmektedir. Onarım ve doğal gaza dönüşüm çalışmaları bunların başında geliyor. İlçe merkezimizde şu anda doğal gaza geçmeyen 3 okulumuz kaldı. Bunlar, Ticaret Meslek Lisesi, Kayabaşı Ortaokulu ve Pestilci İlköğretimokulu. Bunlardan da ikisini, ilk ve ortaokulu bu yılsonuna kadar, liseyi de bir sonraki yıl tamamlamayı hedefliyoruz. İlçe merkezinde toplam 21 okulda çalışma sürdürdük. Bunun 15 tanesi doğal gaza dönüşümle ilgiliydi." dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.