OKULLARDA PARALI DERSHANE DÖNEMİ

Anadolu lisesinden dershane eğitimi veren temel liselere yöneliş üzerine devlet okulları dershaneciliğe başladı. Velilere, ‘3 bin 250 liraya bir dershaneyle anlaştık’ diyen müdür, çocukları tutmaya çalıştı.

OKULLARDA PARALI DERSHANE DÖNEMİ
05 Temmuz 2015 Pazar 14:08

Dershanelerin 1 Eylül'de kapatılacak olması devlet okullarınıdershaneciliğe soyundurdu.

Metin ARSLAN- BUGÜN GAZETESİ

Ankara'daki Anadolu liselerinin okulmüdürlerinin dershanelerle anlaşarak üniversiteye hazırlık kursu verecekleri vaadiyle velileri öğrencilerin kayıtlarını almaması için iknaya çalıştıkları öğrenildi.

Bu amaçla velilerle toplantı yapan bir Anadolu lisesi yönetimi, özel birdershaneyle öğrenci başı
3 bin 250 TL karşılığı anlaştıklarını söyledi.

ÜCRET DE AYNI

Okul yönetiminin velileri “B. dershanesiyle anlaştık. Hafta sonu öğrencilerimize özel dershane hocaları dışarıdan ders verecek. 2 bin 500 TL dershane ücreti, 750 TL de doküman parası alınacak. Çocuklarınızı okuldan almayın” sözleriyle ikna etmeye çalıştığı kaydedildi. İsmini vermek istemeyen bir veli ise, duruma tepki gösterdi. BUGÜN’e konuşan veli, “Madem özel dershane devlet lisesinde üniversiteye hazırlık kursu verecek o zaman dershaneleri neden kapattılar? İstedikleri ücret de dershanelerin fiyatıyla aynı” diye konuştu. Veliler ve öğrencilerde üniversiteye nasıl hazırlanacakları konusundaki endişe hakim.

KAYDINIZI ALMAYIN!

Özellikle Anadolu liselerinde öğrenim gören çok sayıda öğrenci kaydını alarak,dershane eğitimi veren temel liselere kayıt yaptırdı.
Çoğu başarılı olan öğrencilerin Anadolu liselerinden ayrılması okul yöneticilerini alternatif arayışlara itti. Lise müdürlerinin, öğretmenleri üniversiteye hazırlık kursunda ücretli öğretmenlik yapması konusunda baskı yaptığı, ancak öğretmenlerin büyük bölümünün teklifi kabul
etmediği kaydedildi.

ÖZEL DERSHANEYLE ANLAŞTILAR

An­ka­ra­’da­ki bir Ana­do­lu li­se­si­nin yö­ne­ti­ci­le­ri­nin ve­li­ler­le top­lan­tı yap­tı­ğı ve ço­cuk­la­rı­nın kay­dı­nı al­ma­ma­la­rı için ik­na­ya
ça­lış­tık­la­rı vur­gu­lan­dı. Top­lan­tı­da, özel bir ders­ha­ney­le an­la­şıp okul­da üni­ver­si­te­ye ha­zır­lık kur­su aça­cak­la­rı­nı be­lir­ten okul yö­ne­ti­mi,
ders­ha­ne­nin öğ­ren­ci ba­şı 3 bin 250 TL

ala­ca­ğı­nı, do­kü­man­la­rın çe­şit­li­li­ği ha­lin­de de ra­ka­mın ar­ta­ca­ğı­nı ifa­de et­ti­ği kay­de­dil­di.  Dev­let oku­lun­da ders­ha­ne eği­ti­mi­ne iliş­kin üc­ret­le­rin de okul ai­le bir­li­ği he­sap­la­rı­na ya­tı­rı­la­ca­ğı vur­gu­lan­dı.

DÖNÜŞÜM TAMAMLANMADI

Anayasa Mahkemesi, 1 Eylül 2015’te dershaneleri kapatan yasa değişikliğinin iptali talebini yasanın yürürlüğe girmesinden 1 yıl 4 ay sonra gündemine aldı. AYM, yasanın iptali talebini 9 Temmuz Perşembe günü görüşmeye hazırlanırken,dershanelerin temel liseye dönüşümü tamamlanamadı.

ÖĞRETMENLER İŞSİZ KALACAK

Son tarihe 2 aydan az bir süre var ancak bin 600’ün üzerinde dershane sahibi dönüşüm için ruhsat almayı bekliyor. Ayrıca, bakanlık dershanelerde çalışan 55 bin öğretmenin devlete atanacağını vadetmesine rağmen, atamanın 3 bini geçmeyeceğini açıkladı. Dönüşemeyen dershanelerde çalışan binlerce öğretmen işsiz kalacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.