Ölçme Ve Değerlendirme’de Soru Avı

Yaklaşan KPSS öncesi Ölçme ve Değerlendirme'de soru avı.

Ölçme Ve Değerlendirme’de Soru Avı
03 Temmuz 2014 Perşembe 12:35

 Uzun bir çalışma maratonu sonrasında nihayet emeklerinizin karşılığını alacağınız güne yaklaştınız. Mutlaka çok fazla emek, zaman, para ve hepsinden de önemlisi umut harcadınız ancak öncelikle hakkınızda hayırlı olanın gerçekleşmesini dilerim. Güzel, masum ve hakkınız olan hayallerinize ulaşacağınızdan hiçbir şüpheniz olmasın…

15 yıllık meslek hayatımda Kamu Personeli Seçme Sınavı sorularını tüm ayrıntıları ile analiz etmiş olmam sınava ilişkin öngörülerimde bana ciddi derecede fayda sağladı. Hatta şunu diyebilirim ki, soru tahminlerim son yıllarda %90 oranına ulaştı. Bu yıl ki KPSS’ de Ölçme ve Değerlendirme alanında ki analizlerimi sizler ile paylaşmak isterim.

Geçen yıl ile birlikte KPSS Eğitim Bilimleri soru sayısındaki düşüş, aynı oranda Ölçme ve Değerlendirme alanına da yansımış ve soru sayısı 18’ den 12’ ye düşürülmüştür. Bu alanda soru dağılımları ile geçen yıl çıkmış ve bu sene çıkma ihtimali olan konuları şu şekilde özetlemek isterim;

Geçen yıl “Ölçmede Temel Kavramlar” konusuna ilişkin iki soru ile karşılaşıldı. Bunlardan birincisinde ölçme türlerinden dolaylı ölçme sorulurken, ikinci soruda değerlendirme kavramı ölçüt türleri ile birlikte adayların karşısına çıkarıldı. Geçmiş sınav sorularına bakıldığında bu sene ölçme işlemi kavramını ilişkin bir sınav sorusu ile karşılaşılması ihtimali yüksek. Ancak bu soruda sadece ölçmenin tanımını bilmenizi değil, değerlendirme türleri ile analizini isteyebilirler. Aynı şekilde, ölçek türleri ile ölçme araçları aynı soru içerisinde sizlere sorulabilir. Temel kavramların vazgeçilmezi ölçüt türleri bu soruların içine yerleştirilebilir.

Yine geçen yıl “bir ölçme aracında bulunması gereken nitelikler” konusundan üç soru çıkmıştı. Bunlardan biri güvenirlik, diğer ikisi geçerlik ile ilgiliydi (bir tanesi yapı geçerliği). Bu yıl bu alandan beklediğim ilk soru kesinlikle KAPSAM GEÇERLİĞİ olacak. Yine aynı şekilde, güvenirliği etkileyen durumlar ve hata türleri ile ilişkisi çıkması çok yüksek ihtimalde olan konular arasında. Biliyorsunuz ki tesadüfi hata güvenirliği etkileyen hata türüydü. Buna dikkat edin…

Ölçme araçları ile ilgili geçen yıl sorulan dört sorunun dağılımı şöyleydi; Bir soru kazanım düzeyleri ile ölçme aracı tercihi konusundan gelmişti, aynı tarz bir soru yine beklenmekte. Üst düzey kazanımları ölçmek için yazılı yoklama veya açık uçlu soru kullanılması gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Geçen yıl sorulan sorulardan bir diğeri öz değerlendirme sorusuydu. Ve yine geçen yıl yapılandırılmış grid sınav sorusu olarak karşımıza çıktı. Belki çok iddialı olacak ama Portfolyo sorusundan hiç şüphem yok, bununla beraber performans değerlendirme ilişkilendirilebilir. Çoktan seçmeli test maddesi hazırlamada verilen bir hatada sınav sorusu olarak karşınıza çıkabilir. Kontrol listesi, dereceleme ölçeği hızlıca göz atmanız gereken konunlar arasında diye düşünüyorum.

Birçok öğretmen adayının en çok endişe duyduğu, ancak bilenler için tüm eğitim bilimleri alanı içerinde en hızlı cevaplayabilecekleri soru alanı İstatistikten geçen yıl 3 soru gelmişti. Bunlardan ilki bu yıl kesin soru çıkacağına inandığım standart puanlar sorusuydu. Biliyorsunuz ki, öğrencilerin grup içerisindeki başarılarını karşılaştırmak için Z ve T puanını kullanıyorduk. Şimdi dikkat..! Bir yada birkaç öğrenci ismini soruda görüyorsanız bilin ki standart puanlar sorusu karşınızda. Üşenmeyin hemen bir normal dağılım eğrisi çizin, eğrinin tam ortası malumunuz aritmetik ortalama, hemen sağa ve sola standart sapma bölgelerini dağıtın. Z puanı ortalamada sıfırdır,  +1, +2,+3 ve -1, -2,-3 şeklinde dağıtın. Altına T puanını ortalamada 50 diye yazarak, sırasıyla 60, 70, 80 ve ortalama altına 40, 30, 20 şeklinde yazın. Soru neredeyse çözüldü J İstatistikte soru beklediğim bir diğer konuda, size verilen tabloya soru sayısı sütunu ekleyerek sizden testin ortalama güçlüğünü bulmanızı isteyebilirler. Yine unutmayın soru sayısı görünce hemen ortalamayı soru sayısına oranlayın. 1’ e yaklaştıkça test kolay, sınıf başarılı, sıfıra yaklaştıkça test zor, sınıf başarısız… İstatistikte bir diğer tahminim çarpık dağılımlar olacak, lütfen sağa ve sola çarpık dağılımları iyi analiz edin. Madde analizi geçen yıl olduğu gibi bir soru ile gelebilir. Çeldiriciler, zorluk derecesi, ayırtedicilik gücü ve teste soru seçimi sizi zorlamayacaktır diye düşünüyorum. Test istatistiğinde ise geçen yıl olduğu gibi bir soru yüksek ihtimal ve sizden merkezi dağılım ölçüleri ile yığılma ölçülerini aynı soru içerisinde bilmenizi isteyebilirler. Performans için yığılmaya, farklılaşma için dağılmaya bakılacağını biliyorsunuz.

Elbette yukarıda söylediklerim tamamen tahminlerim ancak geçmiş sınav soruları bu yıl bunları işaret ediyor. Şunu da bilmenizi isterim bu yıl KPSS Eğitim Bilimleri çok zor olmayacak. Temel bilgilere erişen bir aday rahatlıkla 55-60 neti aşacak diye umuyorum. Lütfen soruların altında başka şeyler aramayın, soruda ilk hissettiğiniz doğru cevap olacaktır. Lütfen cevaplarınızı değiştirmeyiniz. Ve sorudan “bu kadarda kolay olmaz” diye şüphelenmeyiniz. Soru sizin tahmin ettiğinizden de kolay olabilir. Eğitim bilimlerinde sınav süresinde bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum, sakın acele etmeyin soruyu bir kez anlayarak okuyun ve cevaplayın. Acele etmenize gerek olmayacak.

İnşallah umutlarınız bu sınav ile birlikte gerçekleşecek. Hakkınızda hayırlısını diler, emeklerinizin karşılığını almanızı ümit ederim.

Asst. Prof. Dr. Cenk YOLDAŞ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.