On Binlerce Eğitimcinin Gözü Aym'de!

Ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisinin açtığı davanın AYM tarafından bu ay içerisinde görüşülmesi bekleniyor.

On Binlerce Eğitimcinin Gözü Aym'de!
20 Ocak 2015 Salı 01:31

PERSONELMEBHABER.NET/ÖZEL HABER

6528 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptaliyle ilgili görüşmede sona gelindi. Raportörlerin dosyaları çoktan hazırladıkları biliniyor. Bununla birlikte Anayasa Mahkemesi başkanı Haşim Kılıç davayı bir türlü gündeme almadı. Kılıç’ın geçenlerde yaptığı “Anayasa Mahkemesi üyelerinin üzerinde baskı var.” Açıklamasıyla bu gecikme arasında bağlantı kurmamak mümkün değil.
Davada; dershanelerin kapatılması, okul yöneticilerinin görevden alınması, taşra yöneticilerinin eğitim uzmanı yapılması ve bakanlık müfettişlerinin maarif müfettişi yapılması maddeleri var.
Daha önce de konuyla ilgili değerlendirme yaptık ama konunun güncelliğini koruması ve önemine binaen yeniden birer cümleyle değinelim:
DERSHANELERİN KAPATILMASI: Aslında dershanelerin kapatılmasının eğitim öğretime –en azından- hiç faydasının olmayacağı ve bu kararın tamamıyla siyasi gerekçelerle alındığı biliniyor.  Dershanelerin kapatılmasıyla aslında dershaneler kapatılmış olmayacak, sadece sistemin kontrol mekanizmasının dışına itilecektir!
OKUL YÖNETİCİLERİNİN GÖREVDEN ALINMASI: Her ne kadar Devlet Memurluğu Kanununda bu görevler ‘ikinci görev’ olarak kabul edilmiş olsa da 15 yıldır bu görevlere sınavla atanılıyor olması ve sayısız Danıştay kararıyla bu görevlerin ‘kazanılmış hak’ durumuna gelmesi nedeniyle uygulama kesinlikle hukuki değildir. Ayrıca görevden almaların hiçbir hukuki norma uydurulmadan tamamen keyfi olması ve yerlerine de yine mahkemelerce hukuksuzluğu tescillenmiş ve tescilleniyor olan yolla yeni kişilerin getirilmiş olması AYM’ye alacağı karar hakkında fikir verecektir.
TAŞRA YÖNETİCİLERİNİN EĞİTİM UZMANI YAPILMASI: Merkez şube müdürleri, il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürleri anılan kanunla eğitim uzmanı yapıldılar. Hem yönetici kadrosu olmaması hem de mali haklar bakımlarından alt bir göreve tenzil edilen bu yöneticilere reva görülen uygulama Anayasa Mahkemesi üyeleri açısından turnusol kâğıdı yerine geçecek. 
AYM üyeleri ya diyecek ki: “Bir yöneticiyi hiçbir inceleme-soruşturma olmaksızın, hiçbir belirleyiciye göre değerlendirmeden, görev ortadan kalkmadığı halde, hiçbir gerekçe göstermeksizin görevden alamazsınız kardeşim. Bu insanların özlük ve mali haklarının korunması şartıyla idare kendi yöneticisini tabi ki belirleme hakkına sahiptir, ancak bu kişilerin mali ve özlük haklarının ellerinden alınması gelmiş geçmiş tüm hukuk normlarına aykırıdır."
AYM üyeleri ya da diyecek ki: “Bizim burada varlığımız göstermeliktir, tabi ki idare istediğini yapar. Örneğin biz AYM üyelerini de idare isterse VHKİ memuru olarak atar! Hatta idare tensip buyurursa bizi devlet tiyatroları kadrosuna alıp cübbelerimizi de tiyatro kostümü olarak tahsis edebilir!
BAKANLIK MÜFETTİŞLERİNİN MAARİF MÜFETTİŞİ YAPILMASI: Kurumsal nitelikteki Merkez Teftiş Kurulunun lağvı ve il müfettişleriyle eşlenmesi hem seçilme hem de göreve hazırlanma bakımlarından farklı olan görevlerin eş tutulması bakımından hukuksuzdur. 
ÖZETLE:
Bu dört alt başlığın da normal şartlarda AYM tarafından iptal edilmesi gerekir. Her ne karar verecekse versin Başkan Haşim Kılıç’ın toplantılara katılması ve kararlarda etkin olması gerekmektedir. Geçenlerde Kılıç: “Emekli olunca konuşacağım.” demiş. Biz de diyoruz ki: “Bir hukukçu hakça vereceği hüküm ve kararlarıyla konuşur ve konuşmalıdır. Memur emeklisinin sohbeti hiç çekilmez!

Oğuz AVŞAROĞLU
Personelmebhaber.net


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.