On Binlerce Öğretmen Norm Fazlası Olacak

On Binlerce öğretmen norm fazlası olacak,Temel Lise ücretleri 4 bin Liradan başladı 21 bin liraya kadar yükseldi Adeta ön kayıtlar yok satıyor

On Binlerce Öğretmen Norm Fazlası Olacak
09 Mart 2015 Pazartesi 09:42

MEB Dersaneleri dönüştürme yoluyla kapatma kararının arkasında hiçde görünmeyen ve bilinmeyen bir sorunla karşılaştı, bu sorun MEB'ce öngörülmüş mübilinmez iken aklımızada acaba MEB bu sorunu biliyorduda bilmiyormuş gibi davranıp,Temel Lise sorunu, bilinçli olarak yapılan bir durum mu? Bu iki bilinmez denklemi önümüzdeki günlerde MEB'in atacağı adımlarda göreceğiz. Sorun büyürken MEB'in halen önümüzdeki yıl ne olacak sorusuna bir cevap vermiş değil. Buda MEB adım adım birileri kaosamı sürüklüyor sorusunu aklımıza getiriryor.

Dersanelerin Temel Liselere dönüştürülmesi ile birlikte, bu günlerde Temel liselere ön kayıtlar başlamışvedevam etmektedir. On binlerce öğrenci temel liselere akın ediyor ve önkayıt avantajlarından yararlanmak için adeta yarış yapıyor.aldığımız duyumlara göre bir çok dersane önkayıt kontejanlarını doldurmuş vaziyettedir.

Temel Liselere Ankara ve İstanbul gibi büyük illerde  yoğun talep var ön kayıtlar 7-21 bin TLden başlarken diğer illerde ve büyük ilçelerde 4 ila 8 bin lira aralığında ön kayıtlar yapılıyor.Ekonomik durumu iyi olan öğrenciler özel sınıflara  21 bin TL ye kayıtları alınmaktadır. bunun adı düpedüz eğitim fırsatcılığı ve vurgunudur.

Temel Liselere öğrenci ve velilerin akın etmesinin en başlıca sebebplerinden

Birincisi, öğrenci seçmeli ders yükünden, sınıf geçme,kötü not alma ve devamsızlık gibi kaygılardan uzak sitressiz sadece üniversiteye hazırlanacak olması, en cazip tarafıdır. Bu nedenle MEB ne yaparsa yapsın ama bir an önce bu göç akınına bir çözüm bulmalıdır.

Evet yanlış duymadınız, seçmeli ders, devamsızlık, not kaygısı, mezuniyet kaygıları olmadan öğrenciniz sınava özel olarak hazırlanacak denilmektedir ve velinin en cazip gördüğü her şey sunulmaktadır.buda talep patlamasına neden oluyor

Devlet liselerinde seneye sadece ekonomik durumu kötü olan kişilerin çoçukları okulda kalırken,ekonamik  durumu iyi olan öğrencilerin tamamı temel liseye gideceği gerçeği ortadadır. Açıkolan ve ortada olan bir gerçek daha varki buda fakir öğrenciler devlet liselerinde kalacak, buda adaletsiz bir yarışı beraberinde getirecektir,Adaletsiz bir yarış başlayacak  bir tarafta temel lise altında dersaneler,diğer tarafta ise, devlet lisesinde angarya seçmeli derslerle devam devamsızlık dersgeçme yazılı,sözlü sınavı gibi gaygılar içerisinde sınava hazırlanmaya çalışan ve uğraş verecek öğrenciler. sizce bu yarış nekadar adil olacak ki?

MEB bir an önce çözüm getirmeli ve binlerce gençlerimizin mağduriyetine bir an önce çözüm sunmalıdır.Eğer varsa bir çözümü hemen kamuya açıklamalar yaparak ne yapmak istediğini projesini bir an önce açıklamalıdır.

Öğretmenlerde tedirgin ve kaygılı, liselerin boşalması ile birlikte öğretmen norm fazlalıkları oluşacak ve binlerce norm fazlası öğretmen sınıf dışına atılacak ve atıl durumda kalacaktır.

MEB dersaneciliği ortadan kaldırmak yerine isim değişikliği adı altında yeniden ihdas mı ediyor sorusunu sormamak mümkün değil gibi. yüzbinlerce veli bakanlıktan açıklama bekliyor

hasanokuryazar@kamu7com

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.