Online GSS ve Bağ-Kur Prim Borç Sorgulama Hizmetlerine Nasıl Giriş Yapılır?

BAĞ-KUR ve GSS borç sorgulama işlemleri artık online olarak da kolay bir şekilde yapılabilmektedir. BAĞ-KUR borç sorgulama işlemini nasıl yapıldığı ve BAĞ-KUR borç sorgulama işleminin detaylarına ulaşmak için haberimizi inceleyebilirsiniz.

Online GSS ve Bağ-Kur Prim Borç Sorgulama Hizmetlerine Nasıl Giriş Yapılır?
04 Ağustos 2015 Salı 22:49

Ocak 2012 tarihinde uygulamaya giren Genel Sağlık Sigortası, gelir durumu ne olursa olsun, her vatandaşın, sağlık alanında hizmet görmesini sağlayan bir sağlık uygulamasıdır.Üstelik Genel Sağlık Sigortası yalnızca devlet hastanelerinde değil, aynı zamanda, özel hastaneler, sağlık ocakları, özel sağlık merkezleri ve eczaneler gibi diğer sağlık kurumlarında da geçerlidir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan ya da çalışmayan tüm vatandaşlar, GSS haklarından yararlanabilmektedir. GSS tüm vatandaşlar için zorunludur. GSS haklarından çok geniş bir kitle faydalanabilmektedir. GSS’ den, 18 yaşından küçük olan kişiler, fakirliği gelir testinden geçerek onaylanmış kişiler, her hangi bir kurumdan emekliye ayrılmış kişiler, sigortalı olarak çalışan kişiler ya da kendi sigortalarını kendileri ödeyen kişiler yararlanabilmektedir. Fakat diğer yandan, işsizler ve az önce bahsettiğimizde farklı şekilde çalışan kişiler, GSS haklarını kullanabilmek için, prim ücreti ödemek zorundadır.

SGK BORÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ!

BAĞKUR BORÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ!

GSS BORÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ!

GSS borç sorgulama işlemleri, GSS haklarından yararlanmak adına ödenmesi gereken prim borçlarının bilgisini öğrenmek amacı ile yapılan bir işlemdir. Üstelik, GSS borç sorgulama işlemleri artık, internet üzerinden online olarak da yapılabilmektedir ve aşağıda anlatmış olduğumuz şekli ile şöyledir;

Online olarak, GSS borç sorgulaması işlemlerinizi yapabilmek için, ilk önce, http://www.sgk.gov.tradresine giriş yapınız.

Daha sonraki aşamada, bu sayfanın üst tarafında yer alan başlıklardan, E-SGK yazan başlığa geliniz.

Hemen sonrasında, bu başlık altında açılan diğer başlıklar arasından, üstten ikinci olan ve E-Hizmetler yazan başlığa tıklayınız.

Hemen sonrasında açılacak olan yeni sayfanın hemen en üst kısmında, E-HİZMETLER UYGULAMASI  ( www.türkiye.gov.tr adresinden hizmet vermektedir.) şeklinde yer alan ibareye tıklayınız.

Böylece sistem sizi direkt olarak e-devlet kapısı sistemine yönlendirmiş olacaktır.

Daha sonrasında, bu ekranda GSS borç sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi için ilk önce, sorgu türü yazan bölümde diğer ödemeler, sorgu tipi yazan bölümde ise GSS PRİM başlığını göreceksiniz.

Burada son olarak ise, T.C. kimlik numaranızı kullanarak ve yine bu sayfada yer alan güvenlik kodu karakterlerini ilgili alana doldurarak, GSS prim borç sorgulaması işlemlerinizi sonlandırıp, borç durumunuzu öğrenebilirsiniz.

4B ya da BAĞ-KUR Borç Sorgulama:

Sosyal Güvenlik Kurumunun 4B yani BAĞ-KUR sigorta koluna bağlı olarak çalışan ya da bu kurumdan emekli olan vatandaşların, prim borç bilgilerini öğrenmelerine olanak sağlayan sorgulama türüne, 4B BAĞ-KUR borç sorgulama denilmektedir. BAĞ-KUR (4B) borç sorgulama işlemleri de, GSS borç sorgulama işlemlerinde olduğu gibi, internet üzerinden online olarak yapılabilmektedir ve şu şekilde yol izlenerek gerçekleştirilebilir;

Online olarak, BAĞ-KUR (4B) borç sorgulaması işlemlerinizi yapabilmek için ilk önce, http://www.sgk.gov.tradresine giriş yapınız.

Hemen sonraki aşamada, bu sayfanın üst tarafında yer alan başlıklar içinden, E-SGK yazan başlığa geliniz. Hemen sonrasında, bu başlık altında açılan diğer başlıklar arasından, üstten ikinci olan ve E-Hizmetler yazan başlığa tıklayınız.

Daha sonrasındaki aşamada, açılacak olan yeni sayfanın hemen en üst kısmında, E-HİZMETLER UYGULAMASI  ( www.türkiye.gov.tr adresinden hizmet vermektedir.) şeklinde bulunan ibareye tıklayınız.

Böylece sistem sizi direkt olarak e-devlet kapısı sistemine yönlendirmiş olacaktır.

Daha sonrasında, açılan bu ekranda e-devlet kapısı aracılığı ile sunulan hizmetler başlığı altında bulunan bölümler arasından, 4B Hizmetleri yazan başlığa geliniz.

Sonrasında da, 4B Hizmetleri yazan bu bölümün altında 3. sırada yer alan ve 4B Borç Durumu yazan başlığa tıklayınız.

Hemen sonrasında açılan sayfada, e-devlet şifresi mobilimza elektronikimza T.C kimlik kartı banka seçenekleri arasında, e-devlet şifresi yazanı seçip devam ediniz.

Son olarak ise, e-devlet şifrenizi ve T.C kimlik numaranızı kullanarak, BAĞ-KUR borç sorgulama işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

TSK’dan PKK mevzilerine yeni operasyon


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.